Zvučna izolacija - uradi sam

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ako misliš da 32 strane ove teme mogu da stanu u te tri reči - ne mogu.

Lično se nosim mišlju da poslušam savete kolega sa rumunskog Dacia foruma i da izlepim sve limove (vrata, stubove, možda i krov) samolepivim aluminijumskim trakama, sa unutrašnje strane, pa da onda na strateška mesta uguram azmafon. Trake pomažu jer umrtve lim, normalno da prvo treba suzbiti sam izvor buke, a cenim da su baš te velike limene površine glavni krivci.

Moj problem je što za to nikako ne mogu da nađem dovoljno vremena  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Daniel

Mene čekaju 5m2 samloepljivih bitumenskih ploča. Kada ću da ih polepim, pojma nemam.  :doh:
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

trajce

Ima dobrih saveta u Cristijevim prikazima. Kad bih mogao, a mozda se jednog dana i usudim, izvadio bih celu kontrolnu tablu i upakovao je onako kao on. U svakom slucaju kad bude novih akcija s moje strane bice i slika i komentara  :friends: :ziveli:

slavko_bgd

Citat: Loganovac poslato 13.06.2014. - 22:18
Ako misliš da 32 strane ove teme mogu da stanu u te tri reči - ne mogu.

Lično se nosim mišlju da poslušam savete kolega sa rumunskog Dacia foruma i da izlepim sve limove (vrata, stubove, možda i krov) samolepivim aluminijumskim trakama, sa unutrašnje strane, pa da onda na strateška mesta uguram azmafon. Trake pomažu jer umrtve lim, normalno da prvo treba suzbiti sam izvor buke, a cenim da su baš te velike limene površine glavni krivci.

Moj problem je što za to nikako ne mogu da nađem dovoljno vremena  :ne:

Pričao sam svojevremeno na temu sa drugarima koji se bave zvučnom izolacijom. Kažu da je osnovni princip kombinovanje mekog i tvrdog materijala. Tipa, ako treba izolovati neku kabinu od spoljne i sopstvene buke, to se radi sendvič-izolacijom: meki materijal>metalna folija. Kažu da npr. kabine za tonska snimanja izuzetno efikasno izoluju slojevima sunđera i alu-folije. Folija sprečava fizički prodor zvučnih talasa a sunđer amortizuje prenošenje vibracija folije. Ovako kako si ti zamislio da izoluješ svog Logana je odlična polazna osnova a ovo što sam napisao možda ti bude ideja za dalju razradu izolacije.

Loganovac

#454
Hvala Slavko, i sam imam puno iskustva (što teorijskog, što praktičnog) sa zvučnom izolacijom. Tačno je da je sendvič izolacija veoma efikasna, na taj način (rigips-azmafon-izover-azmafon-rigips) veoma sam uspešno pregradio bivšu dnevnu sobu na dve dečje i izolovao moju "sobu za resetovanje" - zvuk se iz sobe u sobu više čuje kroz dvoja medijapan vrata i hodnika između njih nego kroz pomenutu pregradu. Inače (da se pohvalim), u svoje vrema sam položio tehničku akustiku sa najvišom ocenom i od tada puno vremena utrošio čitajući projekte i proračune zvučne izolacije i apsorpciije zvuka u profesionalnim aplikacijama. Srednje i visoke frekvencije čujnog spektra relativno se lako rešavaju, ali sa niskim frekvencijama (basovima) je uvek problem pa je za dobru izolaciju potreban veliki prostor. Proračun i izrada su veoma sofisticirani, a materijali često ekstravagantni. Da bi se dovoljno "ubili" basovi u profesionalnom tonskom studiju potrebno je ne manje od jednog metra debele izolacije. Iz tog razloga i stoji ideja da se poradi na samom izvoru zvuka. Ako se smanji vibracija velikih i tankih limova vrata, krova i stubova, smanjiće se intenzitet niskofrekventne buke na samom njenom mestu nastanka, što će imati isti efekat kao i pojačavanje izolacije. Komšijin suwoofer nećeš čuti ako a) obložiš zidove sa obe strane (i kod sebe i kod njega) adetkvatnom izolacijom, ili b) ako komšija utiša muziku. Sigurno je lakše i jeftinije ovo drugo, osim ako je komšija k*eten.  :D
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

trajce

#455
Krenuli smo i gepek... Za tepih na podu sam zalepio onu termosilent foliju. Ako stignem za vikend oblepicu i spoljne, bocne zidove. Lepim sa Kenda Kol lepkom. Na donju stranu tepiha prvo namazem jedan sloj da se upije (mozda neko nije radio lepljenje supljikavih sundjerastih povrsina pa zato pisem i ovo) i malo osusi, a onda jos jedan sloj lepka i lepim. Danas sam to uradio za oko 45 minuta. O utiscima mogu da pricam tek kad zavrsim ceo gepek. Evo i par slika za pocetak...

ppejic

Uzalud vam trud sviraci, Termosilent nije za takvu uportrebu :friends:

Loganovac

Pa i ja sam mu to rekao, ali čovek zapeo...  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

trajce

A sta cu kad sam ga kupio, steta da se baci :), al necu dalje s tim.

vujanovgoran

#459
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

trajce

Jos malo slika od mene... do sada uradjena prednja vrata, pod i jedna zadnja vrata. Ostalo da uradim jos jedna vrata i bocne zidove gepeka. Sve je lepljeno. Na pod stavljan termosilent  :ne:, pa onda azmafon. Prednji deo poda nisampunio mnogo, samo zidove sa strane. Do sada sam potrosio 6 ploca azmafona, 4 m2 termosilenta i 1000ml lepka. Auto jeste tisi, jos ce biti osluskivanja kad izadjem negde na otvoren put i nagazim,

Keka

Kad si ga vec rasturio, trebao si da stavis samolepljive bitumenske ploce.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

Termosilent na golom limu moze samo da sakuplja kondenz. Skidaj to dok nije kasno, dok ne postanes Fred Kremenko...

zac

Nisi trebao lepiti to za lim...to ako se natopi vlage, nema susenja...vodi racuna zimi...sneg sa nogu natapa tepih i taj filc pa ce se susiti mesecimam, a onda nastupa korozija....
Inace svaka cast za radove!  :aplause:

trajce

#464
Au, al sam ga opravio, ... samo jos da pokupim dugmice.  :conf: