Ugradnja plina sa zadržavanjem garancije ili ne?

prethodna tema - sledeća tema

fanatic

    Nedavno sam kupio novu Logan MCV. :dobro:
Ali imam problem šta sad. Za ugradnju plina postoje dve opcije, odeš u servis oni ti ugrade udgovarajuću aparaturu i sad idu one dve opcije:
1. Ako hoćeš da ti se prizna garancija na motor i menjač ( 100.000km ili 3 godine ) onda platiš od 950-1000e
2. Ako se odričeš garancije ( tačnije garanciju ti poništavaju ) onda platiš od 450-500e
E sad se postavlja pitanje koju opciju izabrati?
  Ako hoćeš garanciju, kome onda i zašto daješ 500e?
Ako nećeš da im daš te pare, da li je pametno izgubiti garanciju i koliko se to isplati? Računica za ovu drugu opciju je prosta, ova razlika je 500e + redovno godišnje održavanje TNG uredjaja 100e ( u trajanju od 3 godine ) a i ako ti se nešto desi sa motorom za te 3 godine, što je malo verovatno jer je u pitanju novo vozilo, male su šanse da ti priznaju njihovu grešku. Naći će ti razlog u savkom slučaju da si ti kriv, ili si sipao loše gorivo ili plin, ili si ga pregrejao, ili nepravilna eksploatacija, ili, ili, ...
Samo ovaj zbir daje nekih 800e a negde sam na nekom sajtu, verovatno na ovom, našao oglas gde tip prodaje motor za logana 1.6 16v sa predjenih 40.000km za 700e.
  Pa ko je onda ovde lud? :ces:
U velikoj sam dilemi i neznam šta da radim ! :help:
Ako neko ima slično iskustvo neka napiše koju reč.
Svi saveti su dobrodošli. :respect:

Raja


Keka

Nisi naveo koji to uredjaj ugradjuju za 450-500 evra, sto je vrlo bitno, i jos bitnije ko ga ugradjuje.

Za 950-1000 evra ugradjuju LandiRenzo.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Svi smo imali istu dilemu i pisali smo o tome. Potraži po forumu. Kako Keka reče, nema "krštenog", u prevodu kvalitetnog, uređaja ispod 650EUR. Pri tome mislim na renomirane servise za ugradnju, jer smo već sažvakali da je možda čak i važnije ko ugrađuje nego šta ugrađuje. Ne preporučujem ti nepoznate servise koji ugrađuju još manje poznate marke uređaja, jer ćeš najverovatnije zažaliti. Kad si već kupio nov auto, ostani dosledan svojoj logici i odreši malo kesu. Ionako ćeš se posle voziti jeftino, a tih par stotina evra može da znači razliku između potpuno opuštene vožnje i svakodnevne frustracije i povlaćenja po servisima. To je bila moja logika, evo prošlo je više od tri godine i više od 36000km, preporučujem isto i tebi. Ko je kupio novo i odrekao se garancije...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

david

Istu dilemu sam imao. Odustao sam jer godisnje predjem 10-11000km racunajuci put u HR a iskreno mrzi me da vucem rezervnu u gepeku i da mi diraju nov motor. Da prelazim vise km verovatno bih ugradio i nebih o tome nista razmisljao i lepo sacuvao garanciju ali to je moje misljenje pa dobro razmisli...

miroleca

@Fanatic
Kolega Loganovac ti je lepo objasnio. Izračunaj koliko si platio automobil u startu, koliko će te izaći održavanje i registracija u sledećih 5 godina (koliko misliš da voziš auto) i koliko ćeš potrošiti na gorivo. Recimo 10.000€ + 1.500€ + 5.000€ (plin za 100.000km) = 16.500€. Na tu cifru, 500€ što ćeš dati njima preko tržišne cene da bi zadržao garanciju nije preterano (gledajući procentualno), a ipak si miran sledeće tri godine (što se tiče garancije).

Ja lično nisam išao tom logikom iz nekoliko razloga:
1. To što traže duple pare da ti oni ugrade plin, pod pretnjom da ćeš izgubiti garanciju, je čist lopovluk i bezobrazluk, i jednostavno ne želim da pristanem na to. Korektno bi bilo da možeš ugraditi bilo gde, pod uslovom da oni pregledaju i daju ti njihov interni "atest" pa da garancija i dalje važi. Ili može i kod njih, ali po prihvatljivijoj ceni.
2. Ne želim da im ostavim auto na par dana, da ne mogu da gledam šta rade i da neki greasemonkey otaljava posao sa cigaretom u ustima, koji bi inače trebalo da bude izveden maksimalno pedantno - kao fabrička ugradnja. Ima ovde jedna horor-priča o tome, pa potraži i informiši se. Ova prva dva razloga su bili dovoljni da ih lepo pozdravim kada sam preuzeo auto, znajući da im je ostvarena provizija na mom vozilu poslednji dinar koji će na meni zaraditi.
3. Na novim kolima teško da nešto može ozbiljnije da se pokvari, tako da tih 3 godine garancije i ne znači nešto mnogo. Ljudima su uglavnom crkavale sijalice, prekidači itd... A ako se i desi nešto ozbiljnije, uvek ćeš morati da se natežeš s njima da li to podleže garanciji ili ne. Naravno, uvek postoji rizik. U suprotnom, niko ne bi razmišljao da li da batali garanciju ili ne.
4. Ako kreneš tim putem, osuđen si i da odrađuješ servise kod njih, češće nego što bi trebalo, po većoj ceni nego što bi trebalo, a ponovo nisi siguran u uslugu (doduše, postoje servisi koji su na dobrom glasu). Hoću sam da odrađujem servise i onda znam kako sam uradio i šta sam uradio. Jedan forumaš je označio flomasterom filter ulja i posle servisa utvrdio da nisu promenili isti, a naplatili su. Šta će mi to u životu?
5. Imam vrsnog dijagnostičara koji mi je ugradio plin, bolji i kvalitetniji sistem nego što se kod nas ugrađuje, a sa druge strane - pedantnost na izuzetno visokom nivou. Poslepodne sam preuzeo auto, sledeći dan sam se vozio na plin. Dodatna pogodnost, mogu sam da tweakujem sistem kako meni odgovara. Ugranjom plina u vlastitoj režiji, muzike i parking senzora, dobar sam u startu 600€ ako ne i više. I uopšte ne žalim. Ako mi pukne radilica, onda sam se preračunao, naravno...  :hihi1:

No svako od nas je drugačiji... uvek bilo i biće, koliko ljudi toliko ćudi.

Pozdrav !


fanatic

   Ma naravno da je bitno ko ugradjuje i šta ugradjuje. Raspitao sam se kod EkoLuke koji je ovlašćen za ugradnju
u renault vozila kao i udacio stim što sam bio u Kg a ne u Bg jer on ima servise u oba mesta i isključivo radi Landirenco.
Tu senu sam čuo od njega. Isti slučaj je i sa drugim ovlašćenim servisima kao što je Francuz u Jagodini.
Približno ista cena je i u Artalu u Lapovu ma da ona nije ovlašćen za Reno već za Fiatova vozila iz Kg.
Što se pedantnosti i odgovornosti tuče, najviše poverenja imam u Artal jer znam ko radi, znam šta radi i znam kome je sve
radio i svi su zadovoljni ( a verujte da ih je mnogo ).
   Ali još uvek neznam šta da radim i razmisliću još neko vreme a naravno i vaše sugestije i savete ću uzeti u obzir.

P.S. Nije u pitanju tih 500e što ću dati više, već me nervira taj bezobrazluk i lopovluk !!!    :agr:

Raja

#7
Fanatic, moje je mišljenje i savet, pošto si nedavno kupio auto, da platiš koliko treba i da ti vozilo ostane u garanciji.  Mirolecine dobronamerne savete ne bih poslušao.

Pročitaj moje iskustvo sa vazduhom u rashladnom sistemu i zamisli da je došlo do pregrevanja motora (hvala Bogu nije) a serviser te 'ladno otkači jer si radio nešto sto nisi smeo. Zamisli tu situaciju.
Da li bi otišao kod mirolece i rekao mu: "Pa prijatelju, što me ovako za..ba za garanciju!? " ili bi džentlmenski serviseru istresao više stotina eura rekavši:"Đavo ne ore i ne kopa.
Sranja se dešavaju. Sam sam kriv".

Znači, u čisto tehničku stvar oko TNG-a i garancije na motor a samim tim i limarije (jer se i ona buši) ne uplići samoljublje (Neću niko da me pljačka i mamlazi za moje pare). Nego, lepo istresi para
kol'ko ti traže i ne zviždi uz vetar. Pusti neka to drugi rade (o njihovom trošku).

miroleca

Druže Rajo, ja sam plin ugradio tamo gde sam znao da će ga bolje ugradili nego bilo gde drugde (o podešavanju i podršci da ne govorim). Da nisam siguran u šta se upuštam, ne bih to ni radio. Ako bih dao auto nekim šalabajzerima koji ne znaju da uzmu toplu vodu za isparivač (kao što si ti imao slučaj, ako se ne varam), onda nisam ni zaslužio da dobro prođem sa ovim mojim "pametovanjima".

A i iz tvoje priče se sećam da si obišao dosta "renomiranih" servisa po Beogradu i okolini, koji su i ovde na forumu hvaljeni, pa ti niko nije pomogao. Šta dalje reći?!

Ja sam uradio ono što je najbolje za moj automobil, za duplo manje para. Ako mi crkne zvučnik u vratima, za 5€ ugradiću drugi. Lampicu u centralnoj konzoli takođe... Itd... Koliko stvari treba da mi pocrka po kolima da bih izašao na nulu, odn. potrošio 1.000€ koje ću uštedeti za vreme koliko bi inače trajala garancija?

Velika je verovatnoća da ću biti debelo u plusu. A ako i ne budem, moj izbor. Neću da radim sa lopovima. Kraj !!!

Ja kolegu koji je započeo ovu temu nisam posavetovao da ide mojim putem... Samo sam mu obrazložio kako sam ja rezonovao. Kolega fanatic nije zaostao, normalan je i racionalan čovek koji zna da vagne za i protiv pa će sam i da odluči, na kraju krajeva.

Pozdrav !!!

Loganovac

Varaš se. Rajin sistem samo nije bio dobro odzračen. I ajde jednom nas prosvetli, otkrij nam koji je to servis i kakvo si to čudo ugradio, izgoresmo od nestpljenja!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Raja

Miroleca, nigde ni jednom majstoru ne piše na čelu da li je šalabajzer ili nije. U to se čovek uveri naknadno.

Ponuda ugrađivača instalacie TNG-a je velika i na rečima su svi "ovlašćeni". Smatram, da čovek koji se baš ne razume nešto u tehniku i traži pomoć i savet od drugara  sa foruma,
treba da posluša sve savete i svačija iskustva pa da se odluči. Nisu svi spretni sa tehnikom i alatom i nemaju svi prijatelje vrsne majstore, koji im mogu priskočiti i spasiti ih novčanih izdataka.
Reci lepo čoveku: "Idi kod mog druga xyz on ugrađuje TNG instalacije, izgubićeš garanciju a ako se slučajno nešto desi ja sam te poslao ja ću štetu i da ti platim."

Fanatic i dalje ostajem pri tvrdnji:Idi kod ovlašćenog servisera. Plati pa klati! Osim, ako i ti ne spadaš u onu grupu malobrojnih koji mogu i da stisnu i da pr.nu ili ti da: vuk bude sit i  (n)ovce na broju.

Od mene toliko. Ne bih se više javljao za reč. Nadam se da nikog nisam uvredio i povredio. Hvala na pažnji. Doviđenja.

miroleca

Druže Rajo, slažem se sa tobom da na prvu loptu čovek ne zna s kim ima posla. Ali ako ideš na preporuku, ili imaš ličnog iskustva sa nekim, onda takve neizvesnosti nema. Ja sam išao na sigurno, zato sam i prelomio u sebi da batalim garanciju. Da sam savetovao kolegi fanaticu da batali garanciju i ide do njemu najbližeg servisa za ugradnju plina - jer sve je to isto, onda bi to bilo neodgovorno s moje strane. Ali, ja ga ništa nisam savetovao. Pitao čovek da li da ugrađuje sam jeftinije, ili kod lopova skuplje. Čuo je iskustva i vas ostalih i mene koji sam odradio sam.
Dalje, što bih ja garantovao za nečiji tuđi rad i snosio materijalnu odgovornost za isti??? Sve je to, više manje, karabudženje i postoje statistički podaci koliko se kola pokvari u prvih mesec dana eksploatacije ili tokom garantnog roga (rizik fabrike), koliko gasnih sistema crkne samo od sebe (rizik proizvođača opreme) itd... Onaj ko se time bavi i ko na svakoj ugradnji zaradi, ima računicu da daje garanciju i plaća iz svog džepa (ili preko uvoznika) eventualne kvarove i havarije.

To što je neko "ovlašćeni" servis, ne mora da znači da je najbolji, već samo da su imali kombinaciju da se utale sa RNS i dele kajmak. Ako neko ugradi instalaciju za 600€, dobar je recimo 200€ na tome. Ako se posao odradi za 1.000€, dobar je svojih 200€ i još 400€ podeli sa RNS. Ko je lud da odbije takvu kombinaciju?? A i automatski mu se diže renome kao servisu koji je "ovlašćen". Win-win situacija za dotični servis.

Fanatic, drug Raja te upućuje kod ovlašćenog servisera, ja te ne upućujem nigde. Samo razmatramo razne mogućnosti.

@Loganovac
Kolega, nije me mrzelo da potražim...
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=517.msg7196#msg7196
Šalabajzeri nisu znali da "uzmu" vodu, a kao posledica toga, nije mogao da se istera vazdušni čep iz isparivača. Verujem da nije u pitanju totalno neznanje, već previd ili javašluk dotičnog servisa. Ali rezultat je isti.. bilo da je neznanje u pitanju, dekoncentrisanost, aljkavost... loše odrađen posao.
Druga stvar, jel ja to osećam prizvuk cinizma i arogancije kod tebe, drug moj? Nije to lepo... znaš  :to:

Pozdrav svima!
:ziveli:

Loganovac

Znao sam tačno šta će se desiti:

- Opet počinješ, cinizam, arogancija, a ne odgovaraš na pitanje - ozbiljno pitam, koji ti je to sistem ugrađen i gde?
- Očekivao sam da ćeš baš citirati onaj moj post sa okupljanja u Kovačici. Pročitaj citiranu temu do kraja, sve je sažvakano. To je bilo naše mišljenje, a problem je rešen u Pančevu detaljnim odzračavanjem instalacije. Nisu ukrštana creva, a ipak više ne klokoće - znači u tom pogledu je Slavko bio u pravu - sve piše u nekoliko narednih postova posle onog citiranog.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miroleca

Priznajem da sam prevideo "small print" na sledećoj strani gde Slavko kaže da se Keka džabe mučio. Zapamtio sam da ste na okupljanju otkrili da su njemu ukrštena creva i tvoje objašnjenje da zbog toga mehur ide nazad  u isparivač, umesto da ga voda izbaci napolje.
OK, Raja je onda nekoliko servisa obišao, koji nisu znali da odzrače sistim i da reše problem curenja. Samo on zna koliko se za to vreme iscimao i nervirao, dok nije rešeno jednom za svagda.

Sve je to više manje nebitno.. suština je da ne možeš kod svih servisa očekivati konstantan i visok nivo usluge i da su samo retki koje čovek može mirne duše nekome da preporuči. A i tada, nikada ne znaš da li će posao da obavi "stari" majstor koji je radio tebi, ili šegrt / pomoćnik koji je tog dana "uleteo". Sve u svemu, nezahvalno za savetovanje a i velika  nedoumica za onoga kome treba usluga.

Za ovo drugo ćemo prvo preko PM-a.

Odoh da radim, valja dnevnicu i zaraditi, a ne samo listati forume :).

:wave: :wave: :wave:

fanatic

   Ama ljudi, nema potrebe za tolikom galamom, budimo ljudi iako smo Srbi, ajde malo tolerancije, ona nikad nije na odmet !
Što se ugradnje tiče, najmanji mi je problem da odem kod moj drugara koji radi gasne sisteme, uhvatimo alat nas dvojica i to uradimo sami.
Ma da znajući da je on u gužvi i koliko će da mi naplati, pretpostavljam da ću 80% posla uraditi sam ( a nije mi prvi put da sam ugradjujem plin ).
Na taj način ću biti siguran šta je uradjeno i šta je ugradjeno.
Još samo da stisnem m..a da se odreknem garancije i rešio sam problem !  :lau: