Dacija logan 1.4mpi-potrosnja BMB

prethodna tema - sledeća tema

Raja

Citat: žac poslato 02.09.2011. - 20:22
Sta drugo?  :ne: Ja bord nemam, imam samo dnevnu kilometrazu. Ispalo je da mi u gradu trosi za oko dve litre vise u odnosu na otvoreno. Na odmoru sam presao oko 980 km. i prosek mi je bio oko 5.49. ako se dobro secam. Opisao sam to u temi "Sandero potrosnja"
Se izvinjavam, nije na moru nego na odmoru. (Liči ali nije)

Žac, sve ja tebi verujem čak i da ti svaka koka nosi dvožučna jaja. Potrošnja od 5,49 ja zaista minimalna a na takav režim vožnje skini još trista grama, pa kako
to ljudima uspeva? Svi imamo iste aute ali samo izuzetni pojedinci imaju potrošnju od 5 litara i neku kap više.

zac

300g, je taman kvalitetnije gorivo u odnosu na pre par godina.
Ja vozim izuzetno pazljivo na gasu, retko kad prelazim 3000o/min. Kad idem na odmor (V. Banja) idem ibarskom magistralom, sa prosecnom brzinom od 50-70km./h...a kad idem u Krcedin vozim preko N.Banovaca, Surdika, Slankamena...takodje ne vozim preko 3000 obrtaja. Tada auto stvarno trosi minimalno, svi imate Dacije pa to nije tesko proveriti....Zokiju ne moram objasnjavati.

Ljota

#197
Zac, probao sam i ja da ,,ga nadjem" i nasao sam ga da pri brzini do max. 80- 9okm/h ima potrosnju od 5.4do 5,7l/100km na putu od predjenih 150km. Zasto samo tih 150km? Zato što ta "vožnja" na sve liči samo na vožnju ne! Ne vidim sebe za volanom, da vozim kola na nekoj relaciji i da mi u prioritetu bude min. potrošnja. Vožnjom želim da razbijem monotoniju i povećam adrenalin, naravno sve u granicama normale. Zato mislim da o potršnji trebamo da razgovaramo za predjeni put pri brzinama predviđenim znakovima ograničenja! Npr. put Bgd.-Ni. 240km, ograničenje brzine je 120km/h pa izvolite. Vozite oko te brzine pa onda izadjite sa potrošnjom! Ne možemo razgovarati o potrošnji ako neko tu relaciju vozi 80km/h a drugi 140km/h! Ne treba mešati babe i žabe!

zac

Sto se tiice adrenalina, davno sam se iziveo za volanom. Za to su zasluzne godine i veliko iskustvo za volanom.
U ovoj temi imam nameru samo da iznesem moguce prosecne potrosnje, sa mojim stilom voznje, a razloge za taj stil voznje vrlo dobro znaju oni koji me poznaju, ostalima ne zelim da objasnjavam! 

Raja

Žac, pa mi upravo tražimo objašnjenje a to je ono što ti ne želiš da uradiš pa ću morati ja da ga dam. A sve zbog toga da bi ovaj narod čitalački bio objektivno informisan.

Dakle, kreneš pa posao pored Doma penzionera ulicom u kojoj gotovo da nema saobraćaja, izlaziš na autoput sa dve trake, na Autokomandi ideš u Južni bulevar i stižeš na
posao. Kada se pogleda, ti gotove 3/4 puta prelaziš autoputem. I ti to nazivaš gradskom vožnjom (što u krajnjem slučaju i jeste jer vozi se kroz grad).

Predlažem ti, a znam da me nećeš poslušati, (ne bih ni ja), da zaista ideš kroz grad: M. Bursać, Prvomajska, J. Kuburovića, Vrtlarska, 22 Decembra, Bul. E. Kardelja, Z. Venac, Prizrenska, Terazije, Slavija...........Južni Bulevar, posao.

E to je gradska vožnja, da li bi i onda sve nas zabeđivao kako ti auto troši samo 6,5 -7,19l  na sto kilometara po gradu i u gradskoj vožnji? Ili bi sa suzom u oku i
knedlom u grlu prozborio: jeste, i moj troši 8,5-9l u gradu.  :Smiley:

silent

Meni u gradu troši 7,2-7,5, sipam isključivo NIS 98. Na otvorenom (magistralni put, ne autoput) oko 5,7-6.

mine

#201
Ja sam pisao da mi logan trosi 5,2 lit. i to je tacno. Inace, na ravnom u 5. brzini pri 1700 obrtaja trosi i manje od 4,5 litara, a ide 60-65 na sat. Kada se ide u C. Goru, konfiguracija terena je takva da se vise ide nizbrdo pa je samim tim i potrosnja nesto manja. Nemam razloga da lazem bilo koga, a ni da hvalim moj auto.Pozdrav.

Keka

Citat: mine poslato 13.08.2014. - 00:40
Kada se ide u C. Goru, konfiguracija terena je takva da se vise ide nizbrdo pa je samim tim i potrosnja nesto manja.

Ovo je kao ono pitanje-da li od NS do Bg ima vise levih ili desnih krivina.

Strogo gledano sa aspekta fizike, sve i da jeste tacno da se ide nizbrdo (a nije bas, nadmorska visina Bg je 117m), zbog zakona o odrzanju energije i zbog energetske (ne)efikasnosti motora, vise ce potrositi goriva u rezimu penjanje-silazenje nego u rezimo voznje po ravnom.

Da ne bude zabune, ne sporim da pri malim brzinama potrosnja moze da bude vrlo mala. I meni pri 60-65 km/h u 5. brzini po BC pokazuje ispod 5 litara, jedino sto nikad nisam bio u prilici da tako vozim duzu relaciju (a i da jesam smorio bih se), ni da izracunam potrosnju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Imajte u vidu i sledeći podatak: pun auto, niz Bubanj Potok, petom brzinom 120km/h - 0.0 L/100km. Više puta sam pratio prosek potrošnje po BC, naravno vozeći optimalnim režimom (uzbrdo maksimalnim momentom a nizbrdo u režimu motornog kočenja) - posle penjanja i silaženja nije bilo povećanja prosečne potrošnje.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

drzarkod

Kao neko ko je vozio 1.4  mpi da prokomentarisem...ovaj motor je ekonomican ako se pazi i mazi. Konkretno kum je isao u Grcku na more sa logisom a ja sa dusterom. Nisam mogao voziti oko 100 tke kao on, vec sam gurao oko 130 do 140. Stigao 90 min. ranije, ali popio oko 11 l tng...govorim o autoputu, a on 6.2 l bmb....koliko je i meni trosio logisa na tim brzinama kad sam ga kupio 2004. Svakako da pri prelasku famoznih 3000  rmp potrosnja skace i to neverovatno...kao merc ili bmw da vozis na tim brzinama iz dobroznanih razloga vise puta navedenih od strane iskusnih forumasa. Poz.

glavonja3

Evo jos jednog podatka: uspeo sam u veoma povoljnim uslovima da spustim prosecnu potrosnju merenu od cepa do cepa na 4,9 litara. To sam uspeo tako sto sam gradsku voznju (stani-kreni) smanjio na minimum i najvise sam vozio 80-90 km na cas po magistralama. Benzin je NIS 95 oktana sa bijeljinske pumpe kod Pavlovica mosta. Imao sam i srecu da nigde nisam sreo policiju sa meracem brzine  :D

Dragan.vi

Glavonja, nista te ne razumem  :bonk: Sta znaci : veoma povoljni uslovi ?, 4,9 litara u gradskoj voznji ? Kazes da ti je to prosek ? Pa koliko ti je trosio na magistrali ? Mozda 3 litre, ili manje ?
Odavno sam prestao da merim u decilitar moju potrosnju, sto zbog veoma nepreciznog meraca, sto zbog nepoznate velicine rezervoara u nasim vozilima, (ne mogu sada da trazim ali, kada sam izvezao auto iz salona naravno da je bio prazan, na pumpi stalo vise od 60 l goriva  :ha:i zatim presao oko 300 km bez ugasene i jedne crtice, nakon cega sam isao u servis misleci da nesto nije u redu sa meracem goriva),
sto zbog toga sto odavno nisam napunio rezervoar do cepa  :ranting:
Ono sto sa sigurnoscu mogu da kazem je da u mom slucaju potrosnja nikad nije prelazila 9l u najgorim uslovima: grad, sneg,minus, klizavo, semafori, guzva itd.
Dakle prijatelju, vlo rastegljiva kategorija. Naravno da nezna noga na gasu moze da ustedi po mom misljenju 10-15% goriva (sto nije malo i tu se svi slazemo, ali isto tako prosto ne mogu da poverujem u prosek potrosnje ispod 5l.
Bez uvrede  :friends:
Pozdrav  :to:

Keka

Teorijski moze, ali to nije voznja. http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3272.msg140140#msg140140 Ovde mozete da vidite trenutnu potrosnju pri 60 km/h petom brzinom, po ravnom.

Ako, teorijski, 200-300 km nakon punjenja rezervoara vozite ovako, bez ubrzavanja, kocenja, preticanja, stajanja u koloni, imacete potrosnju ispod 5 litara.

To je lepo, ali se..m se na takvu voznju. To je mucenje i motora i vozaca.

Danas su mi, nakon predjenih 300 km i proseka 6,1 po BC, stajanje u mestu i kreni stani rezim u trajanju od 30 minuta podigli prosecnu potrosnju za 0,8 litara-na 6,9, a onda je nekih 30-40 km gradske voznje dodatno podiglo prosecnu potrosnju na 7,4.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Dragan.vi

Tako je, teoretski je moguce.
Ali nema tog koji moze da me ubedi da je voznja beogradskim ulicama (konkretno moja trasa: Visnjicka, Bul. Despota Stefana, Takovska, Kneza Milosa i nazad) ista kao u nekim drugim gradovima i mestima u Srbiji, pa samim tim i potrosnja.
Na kraju, mislim da je svaka usporedba (sto bi rekli nasi susedi) u najmanju ruku neutemeljena. Haug  :to:

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.