cut off aktivacija

prethodna tema - sledeća tema

Saša

Sistem se aktivira čim pustiš gas, a brojevi obrtaja su veći od broja obrtaja motora u leru ili broja obrtaja koji su definisani ECU-om.
Čim brojevi obrtaja dođu na obrtaje lera ili prethodno definisane, počinje ubrizgavanje goriva kako bi bilo sprečeno gašenje motora.
Osnovni uslov je da vozilo bude u nekom stepenu prenosa, nikako u leru.

Loganovac

Otkud ECU zna da li je menjač u leru? Smem da se kladim da cutoff radi i u leru!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Saša

Na primeru koji sam postavio - zna.
I ne samo što zna već sugeriše da li je potrebno prebaciti u niži ili viši stepen prenosa.
Kako je na Sanderu ili Loganu - ne znam jer kao što rekoh nemam BC.
Uostalom, ako bi cut-off radio i u leru zar to ne bi ugasilo motor?

Loganovac

 :bonk: Pa neće da radi na 750 obrtaja, već kad isturiraš pa pustiš gas - garant zatvara dizne sve dok broj obrtaja ne spadne ispod setovanog minimuma, recimo 1000 obrtaja.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Saša

Sada razumem šta si hteo da kažeš.
Slažem se da u opisanoj situaciji ECU verovatno zatvara dizne.

DrJekyll

Citat: Loganovac poslato 25.05.2012. - 23:16
:bonk: Pa neće da radi na 750 obrtaja, već kad isturiraš pa pustiš gas - garant zatvara dizne sve dok broj obrtaja ne spadne ispod setovanog minimuma, recimo 1000 obrtaja.

Upravo to :to: Nije bitno kako vozite i u kojoj brzini...kada se potpuno oduzme gas nema ni ubacivanja goriva, a mene isto zanima kada se ponovo pali dotok na nasim motorima (benz 1.4 mene interesuje).

P.S.
(pitanjce jedno....kad je vec takva tema)
Da li se zbog tog cut-off-a desava da kad isturiras auto i pustis gas, obrtaji kada se spuste skroz padnu i do 500 (desavalo se ponekad) pa se posle vrate u normalu?
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Saša

Citat: DrJekyll poslato 26.05.2012. - 01:45
Nije bitno kako vozite i u kojoj brzini...

E, pa sad!
Kako nije bitno?
Voziš na 1000 obrtaja i oduzmeš gas - nema aktivacije cut-off.
Voziš u prvoj brzini i oduzmeš gas - nema aktivacije cut-off.
Sistem nije baš toliko jednostavan.
Predlažem da neko sa Sanderom ili Loganom (sa BC) postavi filmić kao na početku teme, pa da nastavimo sa komentarima.

Loganovac

 :doh:

Pa čak ni Zoran ne vozi na 1000 obrtaja!  :hihi:

Na 1000 obrtaja nema smisla da se aktivira cutoff jer je ispod pominjane donje granice obrtaja.
Što se pitanja prekidanja cutoff režima tiče, ECU mora "na vreme" da izađe iz cutoff režima da bi motor mogao normalno da radi u leru. Logično je očekivati od vozača da pre toga odspoji motor kvačilom i dozvoli mu da radi normalno. Tu na scenu stupa step motor koji bi trebalo da obezbedi da se motor ne ugasi, što bi bi oodgovor na pitanje Dr.Jekyll-a o padu broja obrtaja ispod 750. Meni se događa da se u režimu motornog kočenja tj. u cutoff režimu, recimo ispred ležećeg policajca, motor ugasi ako samo pritisnem pedalu kvačila na oko 1000-1500 obrtaja, ali isključivo kad kompresor klime radi punom parom, nikada sa isključenom klimom. Logično, ECU nije očekivao toliko veliko opterećenje pri slobodnom hodu motora, dakle usled velikog momenta opterećenja u režimu isklučenog dovoda goriva broj obrtaja motora opada izrazito brzo u odnosu na neopterećen motor posle pritiska na pedalu kvačila, pa step motor ne stigne da za tako kratko vreme doda dovoljno gasa da bi održao motor u radu. Tako je "od prvog dana", dakle nemojte da me terate da čistim step motor. Jednostavno, navikao sam se na ovo, pa gledam da u ovakvim situacijama blagim pritiskom na pedalu gasa izađem iz cutoff režima na vreme, pa tek onda kvačilo i kočnica.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

DrJekyll

Citat: Saša poslato 26.05.2012. - 11:10
E, pa sad!
Kako nije bitno?
Voziš na 1000 obrtaja i oduzmeš gas - nema aktivacije cut-off.
Voziš u prvoj brzini i oduzmeš gas - nema aktivacije cut-off.
Sistem nije baš toliko jednostavan.
Predlažem da neko sa Sanderom ili Loganom (sa BC) postavi filmić kao na početku teme, pa da nastavimo sa komentarima.


Kao sto napisah...nije bitna brzina i kako....dokle god vozite, a 1000 o/min nije voznja :ha: ...znaci sve preko 1600-1700 o/min nije bitno da li je auto u brzini, u leru ili pada sa mosta u slobodnom padu sa stisnutim gasom :crazy: (scena kada Vin Dizel (po)leti sa korvetom sa mosta....sigurno je tu bilo cut-off-a :lol1: )
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

Saša

Uopšte ne razumem šta hoćeš da kažeš.
Ovde pričamo o cut-off aktivaciji i sve što ti smatraš nebitnim je veoma bitno.
Ako je auto u leru, nema cut-off aktivacije, kako nije bitno?
Jel' može samo za mene malo objašnjenje?

Veterinar

Nema logike da se povezuje ler i cut off. Ostaje logika kojom sam se do sada vodio, a to je da treba voziti normalno i kociti motorom kad god je prilika za to. U temama o potrosnji cu pisati uskoro o tome kolika je potrosnja Stepwaya 1.6 u gradskoj voznji kada se maksimalno koristi cut off funkcija.

saša61beograd

Tako je.Treba ga koristiti jer mislim da to utiče na potrošnju;manje trošim nego 2008-9.kada nisam obraćao pažnju na cut off.Znači,nema više kotrljanja na leru,kočim motorom dok je moguće.A kako radi i šta ga aktivira,bilo bi lepo znati,vi se dogovorite,bitno da je tu i da radi posao.

DrJekyll

Nisam strucan pa ne bih da zamaram, ali je meni bilo logicno da u leru kada se stisne gas do 4-5000 obrtaja i pusti gas da i onda ukljucuje cut-off dok se obrtaji ne spuste na neku granicu. Isto to, samo sporije, kada je automobil u kretanju i u brzini.
Samo sam na to mislio, a ako nisam u pravu onda se izvinjavam :c:
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

hobbista

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Andrix

da li kad se vozi na gas, gasni comp aktivira cutt off rezim ? nesto nisam primetio
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari