Utisci nakon 100.000 (150.000) km sa Dacijom

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Dosao je i taj trenutak, famoznih 100.000 km na brojcaniku. Pratio sam brojne testove automobila u raznim casopisima o automobilizmu i uglavnom su se testiranja zasnivala na prelazenju navedene kilometraze sa testiranim modelom, nakon cega bi se rezimirali pozitivni i negativni utisci, endoskopski proveravale supljine, pa cak i rastavljao auto do najsitnijih delova.
 Nisam u situaciji da rasparcavam svoj auto, ali mogu ovde izneti cinjenicno stanje i svoje utiske (nastojacu da ne iznosim ono sto bih u temi "sta vam se dopada, a sta ne..."). Bilo bi mi drago da sam ovako nesto mogao procitati kad je trebalo da kupim auto. Tada sam samo dobijao sture informacije od taksista koji su do tada presli 30-40.000 km.
 Auto je presao 100.000 km za nepune cetiri godine. Do sada auto je bio na deset redovnih servisa. Bio je na pet tehnickih pregeda na kojima nije bilo znacajnih zamerki.
 Vanredno je do sada na 87000 rastavljan ventilator kabine da bi se ocistile cetkice i na 97500 km zamenjena je leva spona zbog veoma malog lufta koji je uocen na redovnoj kontroli.
Od potrosnih delova, zamenjeno je sledeće :
jedan set guma (prednje fabricke Kormoran gume potrajale su 60000, a zadnje dvadeset hiljada duze, mada su i dalje imale odgovarajucu dubinu sare),
prednje plocice na 86000 km, takodje preventivno, sticajem okolnosti (debljina plocica je bila oko 4-6 mm),
sest sijalica H4 (po tri sa svake strane),
tri pozicione sijalice,
par metlica brisaca.
U voznji se auto ponasa nepromenjeno i nema novih neprijatnih "cvrcaka" sa rastom kilometraze. Mada su mnoge kolege morale zameniti creva za tecnost za pranje vetrobranskog stakla, na mom autu su fabricka i nemaju promene.
Potrosnja motornog ulja nije primecena, a ulje servo upravljaca i kociono ulje su na istom nivou kao pri kupovini auta. Od kupovine, trebalo je dodati oko 250 ml rashladne tecnosti.
Svi prekidaci rade besprekorno, kao i njihova rasveta.
Subjektivni utisak je da auto ubrzava bolje nego nakon 10000 km, a konacna brzina na brzinomeru je oko 170 km/h, dok je na 10000 bila oko 155 km/h.
Po hladnom i vlaznom vremenu desava se da se pritiskom na papucicu kocnice na komandnoj tabli upali lampica svetala za maglu, kao i blago ritmicno variranje obrtaja, koje je umereno (oko 50) i ne remeti utisak u voznji.
Nisu primećeni tragovi korozije niti promene u boji ili kvalitetu laka (26.03.2010 - ispravljam ovaj komentar, manji tragovi korozije uoceni su sa desne strane u prtljaznom prostoru i u uzduznim kanalicima na krovu pojavile su se pukotine farbe). .
Na rucici menjaca se ne vide znacajniji tragovi upotrebe (obruc volana je presvucen). Na tapacirungu, levo od pedale gasa, postoji manje ostecenje zbog kontakta sa obucom. Gumene navlake na pedalama su u dobrom stanju. Presvlake su fabricke, namontirane odmah po kupovini. Ostecenja su vidljiva samo na sedalnom delu presvlake na vozacevom sedistu. Nadam se i nastojacu da slicne utiske napisem na dvostuko vecoj kilometrazi.  :to:

@@@@ Utisci nakon 150.000 nalaze se na trecoj strani teme.

david


mladen895

Zaboravio je da pomene zamenu filtera za gorivo. :Smiley:
Kako je grebao po staklu...
Kad se mora,sve  je tesko.

Veterinar

Nisam shvatio... Filter za gorivo sam menjao do volikog servisa na 20000, sad menjam na 30000. A grebanje?

mladen895

Mala šala na servise koji klijentima ne dozvoljavaju da prisustvuju  radovima.Negde si opisao kako su nestručno menjali filter goriva, a nisi mogao da priđeš kolima, pa smo se iskidali od smeha na njihovu glupost,bahatost i nesposobnost.Ispada  da i ako vidimo da nešto nije u redu da su oni u pravu zato što su oni ovlašćeni SERVIS . Samo što te priče ne prolaze dugo...
Kad se mora,sve  je tesko.

Veterinar

Da, to su bile (moje) pocetnicke greske. Nadam se da sam nasao povoljnu, a sigurnu (neovlascenu opciju) servisiranja. O tome cu u u drugoj temi, kad uradim servis.

mladen895

Sve najbolje u sledećih 100 000 km sa novim lepim iskustvima.
Kad se mora,sve  je tesko.

Veterinar


Dragan.vi

Da pređeš još toliko, a onda još tri puta toliko, ali sa novim modelom Dacie   :aplause:

Damir Oravec

Da se nadovezem na temu. Proshle nedelje je osvanulo 100 000 km, negde oko 17:20h :) Razmishljao sam da postavim temu " Posle Dachie..Dachia..ili..?", ali videh da je bilo slichnih diskusija. U svakom sluchaju, situacija je sledeca: od kupovine kola, u januaru 2005, na svakih 7-8k kilometara ishao sam na zamenu filtera, ulja... Na 60k je uradjen veliki servis, a promenjena i vodena pumpa, a na 98k drugi veliki servis i opet vodena pumpa " za svaki sluchaj" Svi servisu su bili u ovlashcenom servisu u Shapcu..i nije mi problem da idem iz BG kod njih. Chim je kupljen, posle par meseci, sa Montana gumama naleteo sam na zaledjen put i pri 40kn/h se zarotirao na putu i ischukao prednji deo: levo krilo, far i vrh haube. To je sredjeno, i od tada, hvala Bogu, sem jednog malog sustizanja Golfa, nishta :) Na 50k je promenjena leva spona, jer sam naleteo na krater na putu. Promenjena je komplet desna strana sijalica, dva puta. Leva radi i dalje. Pred veliki servis je menjana i sijalica u srednjem stop svetlu na zadnjem staklu. Korozije ima na jednom mestu, ispod kedera kada se otvori hauba..sa desne srane nekih 15cm duzine. Jedan nosach auspuha je korodirao i kada je radjen drugi veliki servis, zavaren je ponovo. Po nekada, ne mogu da uhvatim pravilo, kada kochim, na momenat zatreperi na instrument tabli lampica od maglenki. Tri seta brisacha, cvrhchaka u kabini nema nishta vishe nego na pochetku. Svaki put je palio "na po' kljucha".. Ne znam.. Rekoh na pedstavljanju da chekam Duster-a, pa da pazarim.. ali ponuda je trenutno poprilichno veca nego shto je bila 2005..i ne mogu da kazem da sam 100% siguran shta mi je raditi. Kada saberem i oduzmem SVE.. od cene automobila, cene servisa, predjene kilometraze ( i to po kojim putevima ) Dachia mi je logichan izbor..ali ima vremena..josh malo..pa cu videti..
Eto..pozdrav svima!

mladja73

Nekako mi je milo citati ove postove... :to:
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Deda

Citat: mladja73 poslato 24.02.2010. - 17:16
Nekako mi je milo citati ove postove... :to:

...i meni pricinjavaju zadovoljstvo... :aplause:

david


taxista1974

Nije proizvodjac lud sto je dao garanciju 100000. "Igranka" tek sad pocinje.  :hm:

dsit

Citat: taxista poslato 25.02.2010. - 13:46
Nije proizvodjac lud sto je dao garanciju 100000. "Igranka" tek sad pocinje.  :hm:

Sto mi je "milo" kad ovo citam  :(