2021 Dacia Logan 1.0 Tce ECO-G Comfort

prethodna tema - sledeća tema

Capriolo

To motorno ulje mi deluje jeftino po litri. U Toyoti je 2.907 dinara za 5W-30.
Mada, zar 1,0 TCe ne koristi 0W-20 ili 0W-16, kao većina savremenih motora za koje znam ?

saša61beograd

To što je u Toyotinom servisu litar ulja 2.907 dinara je zbog toga što je su Toyota servisi bezobrazni preko svake mere,a kupci i vozači Toyote takvi kakvi su.Nikakvo motorno ulje ne košta i ne vredi toliko (osim u Toyota servisu,verovatno je osveštano i sa blagoslovom patrijarha).
Tce motori su fleksibilni po pitanju gradacije,koliko vidim moguće je i 0W20,a i 5W40.
Ono što je meni neverovatno je da se svećice menjaju na 30.000 km.Hajde da to progutam.Ali nije mi jasno da koštaju ovoliko,a to je 10 puta više od solidnih standardnih svećice za starije Reno motore.Deset puta više,a duplo kraće traju!Dobro je što ih je samo tri.Tri svećice kao 60 litara benzina ili 100 litara plina.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Mare

Svećice nisu jeftine, zbog TNG uređaja idu kvalitetnije svećice i ne mogu se montirati svećke od 500 kinti. Interval je do 30k km.

I van ovlašćenog su skupe - NGK su oko 5000 3 komada, a oko 9600 Bosch.
Jedino filteri i ruke izuvaju.

Capriolo

Ja sam za Yarisa 1,5 iz 2019. pre par dana ( na 105 kkm ) platio redovan servis ( bez zamene filtera vazduha ) oko 19.800 dinara u ovl. servisu ( Auto Turing Stanojević ).
Tako da ne kolje Toyota baš mnogo više od ovih cena Dačije ovl. servisa.

Mare

Skuplje je od Dačije. Jer jeftiniji je servis za modele bez plina (nema filtera TNG, svećice idu na 60k km). Pa od onih 31k oduzmi 14k.  :dobro:

Capriolo

Ako ćemo tako ( i kada bi redovan servis za TCe 90 ili 110 koštao koliko kažeš ), onda valja reći i da se kod Toyote svećice ne menjaju već na 60 kkm. Ja sam ih menjao na 90 kkm ( kod nekih se menja na 120 kkm ). Kao i da će ti servisiranje u ovl. mreži Toyote omogućiti produženje i trajanje garancije do 10 godina ( formalno, bez doplate, ali, to je u ceni servisa ). Nisam fan, ni rob Toyote ( a i zameram joj dosta stvari načelno ), ali, to kao eventualnu pogodnost ( onome ko to želi i na to pristaje) ne nudi ni jedan drugi brend. A da upitaš kod nekih (pa i nepremium) brendova koliko košta doplata za produženje garancije ( pri čemu je ni u teoriji ne možeš doplatiti za 10 godina ), može da se desi da padneš sa stolice. :lau:

Veterinar

Mali servis na 60000 sa zamenom tri svecice, Škoda Fabia 1.0 60ks u Alprosu - 24000 dinara. Sta god da stavite na papir zaključak će biti isti - garancija košta.
E, sad, ako nastavimo o cenama servisa Skode i Toyote udaljicemo se od naslova.
Mare, kako  se ponasa motor ovih dana, kada je hladno?Jutros sam na pet stepeni Celzijusa pokrenuo motor i odmah je prebacio na plin (u smislu za do pet sekundi), sto mi se jako sviđa kod tih motora.

Zoran

ENKER Tešanj, proizvede godišnje 15 miliona svjećica za desetak svjetskih brendova. Lako je moguće da su te svjećice iz Tešnja sa dvostrukom elektrodom i deseterostruko cijenom?
Sam svoj gazda - vazda.

Mare

Citat: Capriolo poslato 07.10.2022. - 22:13
A da upitaš kod nekih (pa i nepremium) brendova koliko košta doplata za produženje garancije ( pri čemu je ni u teoriji ne možeš doplatiti za 10 godina ), može da se desi da padneš sa stolice. :lau:

Znam sve, bio sam u toku. Cena servisa koju sam platio ista je kao ona za koju su mi rekli u junu prošle godine, kada sam dao kaparu. Očekivao sam malo jeftinije, ali bio spreman i ovoliko da platim. Nije dimam para na bacanje, nego garancija košta.  :ziveli:

Nadam se da pored aktuatora turbine, neće biti više problema.

Citat: Veterinar poslato 08.10.2022. - 00:19
Mare, kako  se ponasa motor ovih dana, kada je hladno?Jutros sam na pet stepeni Celzijusa pokrenuo motor i odmah je prebacio na plin (u smislu za do pet sekundi), sto mi se jako sviđa kod tih motora.

Isto je i kod mene, pisao sam već o tome.  :to:
Ali dok se ne zagreje, pritisak na papučicu gasa treba da je što laganiji jer onda trza 1-2 km.

Mare

#115
Logan se kotrlja lagano.... :respect:
Auto se najnormalnije ponaša, odlično ide, malo troši (potrošnja TNG oko 6.75 na 100km). Udoban, stabilan. Jedina mana jeste malo slabija izolacija, jer zimske gume. Ostalo je sve ok.










Međuubrzanja, naročito kad je pun, i dalje oduševljavaju.  Motor i menjač kidaju. :to:



Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix


Capriolo


Zoran

Čestitam. Možeš li napisati u odgovarajućoj temi, koja ti je najmanja izmjerena potrošnja ( brzina i relacija).
Sam svoj gazda - vazda.