All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Capriolo

Verujem da nema dileme da svaki iole razuman vozač zimi (pri vangarsdkim putovanjima) u gepeku ima lance ili "čarape".
Nisam "all season fanatik", pa da bih eventualno rekao da su "zimske gume glupost" i/ili "da je po snegu na klovozu bolja all season od zimske" (u istom brendu ili klasi guma). Uostalom, na nekim kolima imam samo all season, a na nekim po dva seta.
Ali, ono što pouzdano znam ( jer me sećanje još uvek dobro služi ), sa all season gumama sam sa snegom i/ili ledom na kolovozu prošao i stigao svuda gde sam stigao i sa zimskim gumama. Pa i po mnogim planinskim putevima Srbije, ex-YU i inostranstva.
Kao što znam da mi se dešavalo da sa snegom na kolovozu ne prodjem ni sa "čarapama" i/ili lancima na točkovima. Pa i na Goliji. U Bugarskoj.
Kao što sam znao i ostati bukvalno zavejan celi dan ( dva puta na Durmitoru, oba puta sa suprugom i to sa 4WD vozilom ) i/ili ostaviti u mećavi zaglavljena kola ( Ladu Nivu ) i put nastaviti peške ( jednom sam tako u Lici, na potezu od Plitivičkih jezera ka Korenici, mislim potez Kapela Korenička-Borje, išao kilometrima "do prve kuće" :)
Tek, all season gume mogu dosta i po snegu. Ali, sve ima svoje granice. I čovek samo treba da je oprezan. I na sve pripremljen. I opremljen ( pa i za "ostanak" zavejan u snegu ). I kada i putujem po planinama. Posebno ako putujem sa porodicom. Za ta potencijalno opasna snežna putovanja za svakog člana porodice imam spremne i kamašne. Zna to zatrebati. :)

Raja

http://youtu.be/W4zCxGO-_rY
I mi "konja za trku imamo". Okupljanje u Kovačici decembar 2012. Malo zimske malo quattro stagione gumidžone, što po snegu, što po ledu.

Capriolo


Zoran

Raja, sjećam se kao da je juče bilo. Zaradio sam "-" jer sam odustao.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: Loganovac poslato 10.02.2023. - 13:15
Drugo i jako važno - koliko su gume stare...
I koliko je vozač star.Ja sam star i jako sam srećan što ove zime nisam video sneg.I što sam preživeo snegove
i sve (nepotrebne) avanture u mladosti.Mlađi i skloni avanturi neka uživaju,sve u svoje vreme.
Pomenut je CC.Sa više strana sam čuo da dobro radi skoro do zadnjeg milimetra.Ima nešto u toj visokoj ceni i tehnologiji
Michelina.A ipak se oprezno ograđuju da to nije all-season nego cross climate (šta god to značilo).

LeNgenda

Quadraxer 2 je u svojoj trećoj zimi sasvim solidno išao po raskvašenom i utabanom snegu, čak i na planini.

Multicontrol će za koji dan na planinu u svojoj prvoj zimi.

To sasvim solidno za Quadraxer 2 znači da uz razuman oprez i dosta tehnike možeš svuda gde bi i sa normalnim zimskim gumama, ali dubok sneg ili jači usponi su često preveliki izazov. Tamo gde sam ja zbog strmog uspona montirao lance, Punto sa Belshina zimskim gumama se uzverao kao koza, ali te gume su pomalo hard core.

Računaš da imaš na raspolaganju dve trećine potencijala prave zimske gume istog proizvođača i u skladu sa tim se i ponašaš tih 5-10 dana godišnje.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


saša61beograd

#862
Ništa ne fali Tigru,"parizer"gume,to narodu treba! Šta je 9 metara prema beskonačnosti svemira?
Pa ipak,da mi sad trebaju gume i da ima u mojoj dimenziji,ja bih to kupio.To je sirotinjski Michelin,ali ipak Michelin.
Moj sin je onomad stavio njih umesto Save Adapto i nije se razočarao,čak naprotiv.A koliko vidim,vozi ih pola Beograda.

MitarMrgulic

Pozdrav drugari,

Na Crosslanda kojeg vozi supruga, uskoro trebamo postaviti zimske gume.

Kako ona vozi uglavnom na asfaltu, nema nekih off-road preferencija i sl., zajedničko je razmišljanje da uzmemo 4 all season gume, a ove ljetnje koje su došle na autu prodamo.

Usluga montaže i čuvanja guma dosta je poskupila u Sarajevu, pa se na 2 presvlačenja obuće tokom godine i skladištenje guma, izgubi skoro pa vrijednost jednog seta guma u 3-4 godine, a tu je i obaveza odlaska, čekanje u redu za zamjenu itd.

Planiramo mijenjati gume svake 3-4 godine, odnosno 40-50 hiljada km, pa mislim da će za to vrijeme i kilometražu, moći poslužiti neke solidne all -season.

Ima li neko iskustva, koje marke modeli su najbolji u smislu da imaju performanse a da se ljeti ne troše i krune baš pretjerano...

Kolege mi spominju Michellin cross climate, kao dobru opciju za ovo što meni treba...

nik

Preporuka za https://www.tyrereviews.com/Tyre/Hankook/Kinergy-4S2.htm
Odlična po suvom i mokrom, korektna na snegu.

Odličan odnos uloženo-dobijeno.

slavko_bgd

@MitarMrgulic: 
ovo je tema o zimskim pneumaticima a postoji i tema o all season pneumaticima u kojoj stvarno ima dragocenih i korisnih informacija. 

Po mom iskustvu nakon 2 godine korišćenja all season pneumatika: 

- all season pneumatici su kompromis performansi, niti su letnji niti su zimski;
- neko je jednom lepo rekao " to su letnje gume koje mogu da se voze zimi ili zimske gume koje mogu da se voze i leti"
- kvalitet zavisi isključivo od cene (kvalitet = trajnost+performanse) 
- kvalitet pneumatika određuju sastav smeše i dizajn odnosno izvedba blokova na gazećem sloju. Kvalitetniji je pneumatik sa čvršćom smešom (trajnost, trošenje) koji ima blokove sa sa što više kanala (performanse). I jedno i drugo poskupljuju proizvod, naročito ova druga karakteristika koja značajno poskupljuje izradu; 
- ima smisla za vozila koja se ne koriste u ekstremnim uslovima: dubok sneg, ekstremno niske ili visoke temperature, duge vožnje visokim putnim brzinama ili zahtevnim putevima, itd; 
- ima smisla za korisnike koji voze pretežno po gradu, malim brzinama, nemaju uslova za čuvanje/skladištenje dva seta točkova ili pneumatika i ne prelaze godišnje više od 10-ak hiljada kilometara; Napisao sam 10-ak hiljada km godišnje računajući da je siguran vek bez značajnih promena karakteristika pneumatika do 5 godina i da se očekuje da "imaju mesa" do 50-ak hiljada kilometara;  
- "ima smisla" znači zadovoljavajuće karakteristike pneumatika uz ekonomski benefit i naravno ispunjavanje zakonskih obaveza;

Za ovo što si pitao: 3-4 godine i do 50000km ukupno, mislim da bilo koji all season pneumatici iz srednjeg i višeg cenovnog ranga imaju smisla. Rešavaš problem 2x zamene i skladištenja pneumatika uz blagu degradaciju performansi vozila, što je neminovno. Ekonomski benefit izračunaj sam. 

Da, Michelin CC je proveren pneumatik ali nije jedini. Vidi šta nude drugi proizvođači u tom cenovnom rangu pa izaberi. 
I javi nam šta si nabavio i kakvi su utisci.

Loganovac

Pola Beograda vozi Tigrove all season gume?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Ja imam neki takav utisak.

slavko_bgd

@Loganovac: 

Da, ona polovina koja pravi kolaps po Beogradu svaki put kad padne sitna kiša, krupna kiša, prvi sneg, poslednji sneg, rani mraz, kasni mraz, kad je toplo, kad je hladno, kad sija Sunce, kad ne sija Sunce... Što pitaš? :)

MitarMrgulic

#869
Hvala drugari!

Nisam vidio već postojeću temu, pa ako administrator želi, neka premjesti...

Slavko, po karakteristikama vožnje i korištenja auta, sve smo to što si po stavkama opisao :)

Druže moj, za 4 godine to nije 2 zamjene, već 8 zamjena i montaža pneumatika, što je detalj koji mi i najviše smeta i košta.

Pogledat ću ponudu, pa javim rezultate...