Održavanje u sopstvenoj režiji

prethodna tema - sledeća tema

jasho

#435


Kupio trokraki univerzalni made in germany ključ za filter  ulja na Bubanj potoku prošle subote za 700 din, radi sa geodorom, a našao sam i ključ za čep kartera unior u Merkuru na Bežaniji cena oko 600 din! Mislim da je sasvim ok  :ziveli:

jasho


Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

zac

Kljuc za filter je isti kao moj.  :to:

staracstol

Filter za ulje se steže rukom a skida tako što ga probiješ šrafcigerom i odvrneš. Radim tako već 20 leta i pali svaki put.

Zoran

Ali ako novi zakaže ... (ne paše navoj,pušta na spoju...). Svoj auto se servisira obično vikendom pa drugi nije pri ruci...Stari dio obično sačuvam par dana pa onda bacim.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

U ovoj dzungli od Beograda a verujem i Novog Sada, filter mozes kupiti i nedeljom.
Meni je uvek smetao taj sistem zbog prolivanja ulja na sve strane.

Zoran

Ja sam na 125p stavio novi finger da budem siguran. Nakon par dana je crkao. Sreća pa stari nisam bacio (bio je u autu a crknuće je bilo na otvorenoj cesti).
Sam svoj gazda - vazda.

zac

#443
Nije poenta samo u prolivanju ulja ili cuvanja starog, zbog zakazivanja novog, vec se radi o opasnosti ostecenja navoja na navojnoj cevi filtera , zatim, prilikom lupanja srafcigera cekicem, ta cev trpi opterecenje po aksijalnom pravcu, sto naravno nije dobro (cev je relativno tankog zida-suplja). Moze se od udaranja malo iskriviti- izaci iz vinkla,u odnosu na ravan dihtovanja , i u tom slucaju nalezanje gumice novog filtera je lose, samim tim i dihtovanje.  Da ne spominjem metalne opiljke, od probijanja i cepanja starog filtera, i njihov uticaj na eventualnu kontaminaciju unutrasnjosti motora, i td....

Ne postoje specijalni alati bez veze. Vidjao sam "majstore" koji kraj spone ili kuglu, izbijaju cekicem od 500g. iz glavcine-rukavca spone.  :fiju: , pa kad promase lupaju po odlivku, i naravno da jaki udarci na "sec" mogu deformisati polugu glavcine, i sta onda???? , posle par takvih majstorija, glavcina prednjeg tocka zrela za zamenu.  :cekicem:

Ljudi, alate su projektovali inzenjeri, da bi se koristili u mehasnici i masinstvu uopste, a ne da mi lupamo macolama.....
Bez alata, nema ni zanata

hobbista

#444
Citat: žac poslato 30.01.2012. - 22:12
Vidjao sam "majstore" koji kraj spone ili kuglu, izbijaju cekicem od 500g. iz rukavca  :fiju: , pa kad promase lupaju po odlivku...
To se radi sa dva cekica, i to su situacije kada vlasnik nece da menja krajeve spona, a treba npr. promeniti lezaj u glavcini. Viljuska za vadjenje kugli (krajeva spona) skoro redovno pocepa gumu  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Ma viljuska je ok. , nju i ja koristim kada menjam krajeve, ali ovi udaraju polumacolom, po glavcini spone, tamo gde je rupa sa konusom za rukavac spone. Pa sve ubijaju po odlivku, ne po sponi.  :fiju:

hobbista

Upravo tako, samo sto mora drugim cekicem da se drzi kontra sa druge strane  :) Ako znas kako, jedan do dva udarca izbacuju kraj spone. Nije to bas tako mekano :D
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Ma covece, ja to znam, kazem da sam vidjao "majstore", koji udaraju bez kontre, znaci, sa jednim cekicem ubivaju po odlivku i jebu mu kevu.  :D

Zoran

Taj drugi čekić neki nazivaju "šmol" koji treba 3 - 5 puta teži od ovoga kojim se udara.
Sam svoj gazda - vazda.

zac

Jasno, oslonac, i onda nema deformacija na delu koji se udara.