Napukao levi prednji far

prethodna tema - sledeća tema

jasho

Pozdrav,

Pre neki dan sam osetio udar u kola, nisam ni vidio šta je bilo, kad sam stao pogledao sam i nisam ništa primetio, valjda zbog dana, večeras dok sam parkirao primetim napuklo staklo na prednjem levom faru, nije mnogo, nema rupe, ali je staklo napuklo i primeti se! :badmood:

Mene sad zanima, šta činiti, jel se može to nekako sanirati, lepak il već šta samo da se ne širi i ne menja čitav far? :help:

zac

#1
@jasho

Prskotina na faru se nece siriti zato sto je to veoma zilava ABS-plastika, ali ce vremenom uci vlaga i ostetiti socivo fara (zamagliti-patinirati) tako da ce far biti neupotrebljiv. Iz tog razloga pukotinu treba sanirati. Kako? Postoji rastvarac trihloretilen koji je jedini u stanju ra rastvori ABS-plastiku bez belog-maglicastog traga, kao sto je slucaj kod supre-lepka ili acetona. E sad problem je sto je trihloretilen zabranjen u slobodnoj prodaji zbog veoma toksicnog dejstva na zivotnu sredinu, i jedino gde se koristi jesu hemiske cistionice za garderobu. Njegovim isparenjima se hemiski ciste odela od prirodnih materijala (vuna, pamuk, lan, ...njih ne rastvara) Ako mozes nabaviti u nekoj hemiskoj perionici malo tog rastvaraca, treba ti bukvalno par kapi.
Postupak reparacije je veoma prost. Dobro odmastiti far sa spoljasnje strane (bez skidanja) sa nekim blagim odmascivacem kao sto je 98% alkohol ili jos bolje metil-alkohol (metanol ima ga po apotekama) zatim sa vrhom cackalice ili vrhom igle se nanese kap trihloretilena na samu pukotinu. Posto je povrsinski napon ovakvih rastvaraca veoma mali, on ce zaci u prskotinu celom dubinom i duzinom, i reparacija je zavrsena. Sta ce se u stvari desiti, trihloretilen ce u momentu dodira sa ABS-plastikom prakticno rastvoriti samo mesto puknuca i sjediniti plastiku. Kao rezultat ces dobiti ispravan far bez mogucnosti ulaska vlage i bez "dimovanih-zamagljenih" povrsina, jedino ce se okom videti naprslina kao oziljak.


Ufff napisah se, nadam se ne uzalud, valjda ce ti ovo bar malo pomoci.  :wave:


EDIT hobbista: ispravio greskicu :)

perke21


kapsid

Svaka čast zac,skidam kapu!!!Jel to iz iskustva ili literature? :respect:
Ne može somun bez najmanje četiri kifle da balansira!

zac

Iskustvo.  :)  Par farova sam zalepio na ovu foru.

kapsid

Svaka čast,susretao sam se u drugoj prksi sa trihloretilenom  ali za  tu primjenu nisam,svašta se može naučiti :lux:  :too:
Ne može somun bez najmanje četiri kifle da balansira!

Zoran

Zac, svaka čast  :to:. Hvala - kakvi su drumovi nadat je se svemu.
Sam svoj gazda - vazda.

jasho

#7


Oseti se pod prstom neravnina, gde je udar bio, tako da to treba definitivno sanirati!

Šta mislite da li bi pomoglo da se ode do nekog od ovih servisa za šajbne, a ko ne nabavim ovaj rastvarac trihloretilen?

Meni je palo na pamet da probam sa silikonom??

zac

#8


Silikon ti je lose resenje, a glas-servisi dobro resenje ali mislim da oni to nece da rade. Probaj ipak nabaviti trihloretilen.  :too:

Ayrton

Ovaj moj komsija Zac "razbiva",Zemunci bi rekli :"Brate strava si!" :to:
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Aleks

#10
..."Brate strava si!"  :to: ...

kapsid

Ne može somun bez najmanje četiri kifle da balansira!

zac

Hvala lepo, hvala lepo...  :hall:  :hall:

jasho

Ajde izveštaj:

Otišao do hemijske čistionice, pitao za  trihloretil, malo me gledali čudno :fiju: pogotovo kad sam objasnio za šta mi treba :fiju: :fiju:
Rekoše imaju nekakav perihlorid ili tako nešto i kažu da je to ista stvar i da će da mi daju, zatim otišao do apoteke kupio olint kapi za nos u  staklenoj posudi sa sve pipetom, zatražio od apotekarke da prolije sadržaj  :ha: :fiju:
Zatim otišao do hemijskog čišćena i uzeo taj perhlorid, usput kupio 70% alkohol jel ovoga drugog nije bilo.
Kad sam došao kući, oprao far sa alhoholom i kad se usušilo sa vrlo tankom četkicom-kistom natopio pukotinu sa ovim perhloridom, ono šta sam primetio jeste da se u samoj pukotini zamaglila linija pucanja,ne mnogo ali ipak zamaglila i kao pod prstom se oseti da je manje neravna nego što je bila pre toga.
Šta sam na kraju uradio, pojma nemam, ali se nadam da je sve ok!!! :respect: :ziveli:

zac

#14
  :ces: Cekaj, da li se magla povukla ili ne? Nista mi nije jasno, da li perhlorid rastvara tu plastiku i da li je pukotina bila 100% suva od alkohola, i kako to sad izgleda.
Znam da perhlorid koriste umesto trihloretilena zato sto je manje kancerogen ali nisam siguran da je to ista stvar.

Zamagljenost  je posledica prisustva vlage, a ovih dana je vazduh prilicno vlazan i trebalo je prvo far zagrejati fenom i to obavezno u garazi. Trebao si me prvo konsultovati. Molim te slikaj tu pukotinu da vidim kako izgleda, ako je i ostalo malo "magle' moze se i to resiti, samo prvo slike.