Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

djomla1977

Mogu da potvrdim da se posle zamene Mannol-a Elite 5w40  sa Liqy Moly top tec 5w40 motor poprilicno "utisao". Iako oba ispunjavaju RN700/710 standard i dalje vazi ono "koliko para, toliko muzike" 😀

saša61beograd

Ovo je sasvim očekivano.Svako motorno ulje vremenom gubi početne karakteristike.Bazna ulja se degradiraju ("razbijaju")i menja se viskoznost,aditivi se troše i ulje se puni produktima sagorevanje goriva,metalima,glikolom,iz baznog prelazi u kiselo,itd.Sve to dovodi do toga da se čuje razlika u radu motora sa novim i starim uljem.
A posebno kod prosečnih ili ispodprosečnih ulja kao što je Manol,koji je dobar taman onoliko koliko košta.Mannol radi posao,ali za mene je to ulje samo trik kojim se jedan prosečan proizvod proglašava za "nemaški kvalitet i tehnologiju", a zapravo je samo sedište firme na nekoj adresi u Nemačkoj.Proizvodnja je istočna Evropa i Kina (ova firma pravi i filtere i druge delove u Kini pod brendom SCT).
Sve je to ok,ljudi rade,razvijaju biznis,samo da ne foliraju da je to neki pravi nemački proizvod.Liqui Moly jeste nemački i cena mu je zato "nemačka".





Andrix

Koje ulje sipate/sipaju u nove 1.0 tce motore. Gledao sam neke nove Renoove spec. RN17, i Castrol je izbacio bas namensko ?
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

LeNgenda

Citat: LeNgenda poslato 18.07.2022. - 18:11
Ja ga sipao, pa šta bude.

A za 4-5 meseci i 5000-6000 km neće biti ništa.

Ako nešto bude, javljam.

Tri meseca i jedno 4000 km kasnije, ulje je blago potamnelo, nivo mu je približno isti, ali je zvuk motora vrlo rano postao glasniji i "suvlji", kao kad dođe 12000-13000 km sa Elfom ili Nisotecom.

Posredno zaključujem da se vremenom ipak nešto menja u ulju, pogotovo nakon 5, 6, 7 godina.

U decembru standardan mali servis, probaćemo Wolf.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

kiconix

Citat: Andrix poslato 30.10.2022. - 16:32
Koje ulje sipate/sipaju u nove 1.0 tce motore. Gledao sam neke nove Renoove spec. RN17, i Castrol je izbacio bas namensko ?

Kod mene je ovo
https://oilshop.rs/castrol-gtx-renault-spec-rn17-5w30-1L

Andrix

#1445
Citat: LeNgenda poslato 30.10.2022. - 16:38
Tri meseca i jedno 4000 km kasnije, ulje je blago potamnelo, nivo mu je približno isti, ali je zvuk motora vrlo rano postao glasniji i

U decembru standardan mali servis, probaćemo Wolf.
Kolega ga tera /Wolf/ u Stilu 1.9 mislim da je 2007 g. - ne zali se.
A za 1.0 tce, vidim kao da je Castrol napravio za Reno ulje sa njihovim spec. Vidim i da nije bas jeftino, samo koje bi zamene dolazile u obzir jer nesto sam nepoverljiv u Castrol, ono od pre 20 god. kada su ga maximalno pakovali iza coska. Koji je period zamene po knjigi ? Setih se i Opel ulja, koja sam nekad sipao u Golfa 2, a po preporuci prodavca ulja, koji mi je i prodao kola. Sad i Reno dobio svoje ulje kao i neki...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix

Sta ja znam, odem u servis, oni to sipaju.
Reno sada sipa Castrol, po meni su mogli da fuserisu i sa ELF-om ako su hteli.
Nov je auto pa jos ne razmisljam o odrzavanju u svojoj reziji.

dekiv68


kiconix


papicdu1

pozdrav,tražim podatak o točnoj količini ulja za stepveja, 2021, plin benzin motor.
našao više podataka ,pa ako može netko dati  količinu,hvala

Loganovac

Plin nema uticaja na količinu ulja u motoru. Takođe ni auto u koji je motor ugrađen. Znači ako tražiš podatak napiši o kom motoru je reč.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Raja

Tačan podatak bi trebalo da piše u Korisničkom uputstvu za vlasnika vozila, rubrika: ulje u motoru. Mimo te informacije ne bih tražio nigde više.
Kod mene u uputstvu piše (u pitanju su starije generacije motora): Motori 1,4 i 1,6 nasipa se 3,35l ulja uz izmenu filtera za ulje. Oduvek sipam 3l
i nivo je uvek na 3-5mm od max nivoa.

papicdu1

u upustvu ne piše ništa, motor je 1,0
uputsvo su ,,dileri,, pisali uz pomoć gugl translate

Capriolo

Google izbacuje kapacitet 4,1 litra za 1,0 TCE i 1,0 ECO-G

papicdu1

hvala,sad sam našao i ja 4,1l.Čitam po neki stranim forumima od 3,5-4l,motori 1,0
m,k oće ga više znati