Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

speedo

Pričali smo nekada ranije o Elfu i sumnjama na isti - isti brojevi štampani na pakovanjima, nema nikakvog datuma, naljepnice ukoso. Juče slučajno naletim na Elf NF 5W40 u jednoj prodavnici ovdje i imam šta da vidim - sve naljepnice ravne, datum proizvodnje na svakom pakovanju, konkretno je bio 26-07-2019, i naljepnice i čep onako dobre crne boje. Na ranijim pakovanjima malo su više sivkasti bili.

Ne tvrdim ništa, niti koga nagovaram na nešto, samo iznosim moje neko razmišljanje. Ovakav Elf bi i kupio, premda nije nešto naročito povoljan (11,5KM litar - to je oko 5,9 €).

slavko_bgd

Ja umočim prst u ulje i liznem pre sipanja u motor. Ako je ukus onako kao zejtin pomešan sa sapunom i malo nafte - to je OK.
Ako gorči ili vuče na kiselo - nije OK  :Smiley:

Šalim se naravno. Anegdota iz 90-ih iz vremena sankcija.

kiconix


saša61beograd

@speedo:Nisotec označava samo broj serije (šarže) tako da pojedinačna pakovanja mogu imati isti broj.Total/Elf ima sijaset nekih brojeva i slova,ali im je svako pakovanje posebno numerisano i datum obavezno ima.Da bi bio siguran,uporedi datum ulja i datum proizvodnje ambalaže,koji je utisnut/izliven sa donje strane.Trebalo bi da se poklapaju u mesec-dva,naravno ambalaža može biti starija od ulja,obrnuto,nikako.Za BIH i SRB je isti uvoznik,Total Srbija,i to piše na nalepnici (višeslojnoj) na zadnjoj strani.Inače,ovde je Elf NF 5W40 oko 4.5-5 evra,litarsko pakovanje,a mogu se videti njihova ulja i u staroj i u novoj amabalaži,što može da zbuni opreznog kupca.
@slavko-bgd.Ja sam zaista par puta probao ukus ulja,ali samo novog.Ljutkasto,to je sve što sam zaključio,pa to više ne radim.Molim te samo da ovo ostane među nama,pomisliće neko da sam lud.A da pomirišem novootvoreno pakovanje,to radim redovno.Volim taj miris,miriše mi na sledećih 10.000km uživanja u vožnji!

speedo

Sipao sam (što će reći držao to litarsko pakovanje u rukama i detaljno pregledao) ranije Elf (i SXR i NF) i u odnosu na ovaj što sam nedavno vidio razlika je baš primjetna. Zato sam i komentarisao.

slavko_bgd

Citat: saša61beograd poslato 14.08.2020. - 12:34

@slavko-bgd.Ja sam zaista par puta probao ukus ulja,ali samo novog.Ljutkasto,to je sve što sam zaključio,pa to više ne radim.

Ta ljuta ne sipam, 'oće mašina da povuče na gastritis  :Smiley:

Još jedna stara fora: kad se učeniku za mehaničara dodeli da pere delove motora, obavezno mu se kaže da se delovi peru dok ne počnu da mirišu na beli luk :)

Malo smo se našalili, tema ide dalje.  :ziveli:

Lazar@


kiconix

Manol sipao u Skodu. Odlicno ulje.

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Lazar@

#1239
Citat: Andrix poslato 22.11.2020. - 12:03
Gde ga naci u Srbiji...
Kod nas u CG ovaj Mannol "oem renault nissan" kosta oko 5.60e litar  :ces:

Ali slabo sam cuo da ga ko koristi  :ces:

samsung

Ja već duže vreme kotistim mannol ulja u daciji benzin i dizel i nisam primetio da im nešto fali.
Kupujem ih u Centar S ul.Karađorđeva 71 Bg.
pozdrav iz St.Pazove

Goky

Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

saša61beograd

#1242
Trenutno mi je u motoru Nisotec 5W40 i Purflux filter LS932.Onih nekoliko hladnih dana pri jutarnjem paljenju ovo kombinacija je gasila lampicu trenutno, bukvalno u sekundi.Tako nije bilo sa prethodnim uljima i filterima (ELF/Total 5W40) i filterom Mann w75/3.Nešto je sada mnogo bolje (ulje,filter ili oba).
I opet mi đavo ne da mira,probao bih na proleće neko novo ulje,sada mi je Valvolin Syn power 5W40 zanimljiv.Sve je to po ceni tu negde,600-650 dinara.U pitanju je čista radoznalost i dosada,realno Nisotec mi je bio odličan cele godine.
Najvažnije je da sam preživeo najgori deo godine i da se spremam za prolećne aktivnosti,što i vama želim.

Zoran

Paaa, nemoj biti siguran da je zima pri kraju.
5.februara 2012. Je visina sniježnog pokrivača u Mostaru bila 82 cm a u Sarajevu 93 cm.
Što se ulja tiče gledam da zimu izguram bez zamjene ako je ikako moguće.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar