Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Nemam nikakav komentar,za sada.Cenim da je ovo jedno prosečno i solidno ulje i da će isto tako odraditi svoj radni vek.Mislim da je po svemu isto kao ELF SXR 5W40 i da je potpuno odgovarajuće,a cena je ok.

Aleks

Ja ga sipao jednom ili dva puta pre 10-ak godina.  Ulje ko ulje...   :ne:

saša61beograd

Citat: saša61beograd poslato 04.05.2019. - 06:50
Nemam nikakav komentar,za sada.Cenim da je ovo jedno prosečno i solidno ulje i da će isto tako odraditi svoj radni vek.Mislim da je po svemu isto kao ELF SXR 5W40 i da je potpuno odgovarajuće,a cena je ok.
Imam malo vremena pa da dopunim.Kod ELF/Totala mi se sviđa što znam gde je napravljen,a napravljen je u Rumuniji,što ne mislim da je mnogo loše jer iz Rumunije Total snabdeva uljima pola Evrope.Kod Castrola i mnogih drugih to se ne zna i može biti svašta.
Zatim,u kategoriji 5w40 ulja ovaj Total kao i ELF Sxr 5w40 spadaju među "najgušća" ulja na radnoj temperaturi (kinematska viskoznost na 100 stepeni) što mislim da nije loše za starije motore.
Zatim,ovo je full saps ulje,znači znači sasvim klasično,a takvo ulje su mu namenili konstruktori motora kad su ga pravili.Mada verovatno ni ova moderna low/mid saps ulja kao što su Nisotec i FAM 5w40 ne bi škodila.
Sve ovo što sam napisao važi i za Shell helix hx8 5w40,posebno što kao i Total ima pouzdanog uvoznika i naznačenu zemlju porekla.I vrlo slične karakteristike,jedino što je oko 150 dinara po litru skuplje (pa sa Totalom filter ispadne besplatan).
Ovo su moje laičke analize i verovatno se odnose na neznatne razlike,ali ja se bolje osećam što sam poslušao samog sebe,a motoru će valjda biti ok do sledeće zamene.
Po malo se osećam kao izdajnik što nisam sipao FAM ili Nisotec,ali imam svoje razloge,a oni neka se potrude da me kao kupca privuku do sledeće zamene.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

glavonja3

Pogledao sam u evidenciju i sa Nisotekom 10w40 sam presao 80 hiljada km. Nema nikakvih problema.

gari1809

Danas pazario SYNTIUM 1000 10W-40, 4+1 litar gratis za 1840 dinara. Koristim isto u astri g 1.6 benz/plin i u logana 1.4 isto benz/plin. Ja prezadovoljan. Sada ce bioti drugo sipanje u logana.

saša61beograd

Dakle pristojno polusintetičko ulje može da se kupi za manje od 400 dinara po litru.Osim ovog Syntiuma tu su FAM 10w40,Nisotec PS 10w40 i Total /ELF 10w40,svi oko ili ispod 400 dinara po litru.Zaista ne znam šta to imaju slična polusintetička ulja koja koštaju 50-100% više (Castrol,Motul,Liqui Moly i slični).Razumem i marketing i imidž,ali što je mnogo,mnogo je.

Zoran

INA se lijepo potrudila da pribavi RN odobrenja za svoja ulja koja su dobra a nisu skupa.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: glavonja3 poslato 09.05.2019. - 07:25
Pogledao sam u evidenciju i sa Nisotekom 10w40 sam presao 80 hiljada km. Nema nikakvih problema.
Moj komšija ima Reno Tvingo i troši mu ELF 10w40 pa hoće da sipa nešto drugo.Kakvo je tvoje iskustvo sa trošenjem ovog Nisoteca?

glavonja3

Rekoh, nema nista neobicno u tom ulju. Kada se uspe ulje je svetlo, kada se izlije ulje je tamo. Mirnije radi cim se promeni, a ne lupa ili skripi kada se vozi. Potrosnja benzina je ista kao kod Elfa 10w40 i 5w40 ili bar nije mnogo razlicita. Ako si mislio koliko nestane tokom voznje izmedju dva menjanja - ni kap, isto kao Elf. Zakljucak: ulje ko ulje, samo jeftinije i domace :)

saša61beograd


saša61beograd

Prošlo je tri meseca od kako je Valvoline kupio kruševački FAM.Sudeći po njihovom sajtu,tamo se ništa ne dešava.A ja,glup i naivan,u februaru mislio kako ću u aprilu kupiti FAM by Valvoline,Made in Serbia!Da sam računao na njih,baš bih se načekao.
Na stranu sama ulja,ima i drugih,nego me baš čudi što se ćuti i što se ništa ne dešava.Valvoline je veliki i ozbiljan svetski igrač,a FAM solidna fabrika i moglo bi to lepo da funkcioniše.Nadam se i da hoće i da pored tri domaće blendare motornih ulja više neću sipati uvozno ulje.Samo da se to ulje pojavi u maloprodaji i da pobije moju sumnjičavost prema domaćem proizvodu.Navijam za njih i dalje,samo sam malo izgubio polet,kao i za sve ostalo kod nas.

dekiv68

dešava se samo se ne reflektuje na sajtu.

Za njih je dan "D" čini mi se 01.06. kada svi dobijaju otkaz. Ne zna se da li će zaposliti 100 ili 140 "novoprimljenih".

saša61beograd

Ako imaš neke nove vesti o FAM-u,piši,bilo bi zanimljivo.

saša61beograd

Čitam na CBC forumu da je ovih dana čovek u Slodes-u kupio 4+1 litar Syntiuma 7000 0w40 za 1760 dinara (oko 350 dinara litar !).Ovaj Syntium 7000 je zaista vrh i zaista full sintetičko ulje i ima Renoov apruvel.A Slodes je zvanični zastupnik za Petronas (Selenia i Syntium).Deluje da je sve ok,mada mi ova cena zaista nije jasna.
Eto prilike  ko hoće da za male pare sipa u motor nešto natprosečno.Slodes je u Borskoj,ispod Kanarevog brda.