Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

roolet

pre neki dan trazim u lavautu da uzmem to ulje, samo litarsko pakovanje, cena oko 800-900 din.  :agr:

Keka

#196
Citat: roolet poslato 23.05.2013. - 12:13
ja nemam nikakav problem s tim, neka ih bude 500 sve dok je 1l=500 din. i dok je oridjidji.
pozzzzz

Da ih nema 500 ili 5, mozda bi bilo i manje od 500 din/l.

Bas bih voleo da vidim ulaznu cenu, posto se prodavci ugradjuju najmanje 30% (Profaco 550 din, Lav 700 din).
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


saša61beograd

Po onome što sam video cene Elf ulja kod nas su približne kao napolju.A i tamo ima više ruku i ugrađivanja.
Dok sam vozio Zastave i trošio Galax odnos je skoro uvek bio 3 litra benzina=1 litar ulja.Kako je Elf ipak uvozno i mnogo modernije ulje odnos je još uvek prihvatljiv.
Jedan off:gledam ovih dana neke baštenske stolice;jedan isti model se prodaje u rasponu od 1600 do 2800 dinara,u krugu od 5 km.

roolet

ja samo znam da mi je ranije motor trosio malo ulja, dolivao sam jednom ili dvaput izmedju zamena (10k), a od kako uzimam u prof. nemam potrosnju ili je zanemarljiva,

ps
jedan distributer je euro07, cini mi se. davno sam kupio ulje u neproverenoj radnji, nije pisalo profaco, a i ambalaza mi se malo ucinila razlicita od profacove (imao jedan litar), trazim firmu euro..., nadjem adresu, pozovem, javi se neki delija, da li vi prodajte elf ulja, ne mogu da dajem takve informacije, dobro, recite m i samo da li sam mogao kupiti u radnji ulje na kome pise vasa firma, morate da pitate vlasnika... itd. ja pozovem profaco, kazem gde sam kupio, kazu - ne znamo za tu radnju... donesite da pogledamo itd. Epilog - ipak sam sipao to ulje, tada sam imao potrosnju oko litar na 10k. od tada (a kupujuem i solaris dpf ulje za espasa), ni gram. eto. poz

dejandelic

Da li sme da se pomesa isto ulje tj.TOTAL ali razlicite gradacije,konkretno 5w-30 sa 5w-40?

zac


Loganovac

Ne kažem da ne sme, ali ja ne bih.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dejandelic

Ok,ostalo mi je od proslog puta oko 0,7l 5w-30 a pre neki dan sam kupio za mali servis 5w-40 (kanticu od 5.l).E sad,od toga mi je ostalo oko 1,7l pa sam mislio da prilikom sledeceg malog servisa pomesam ta dva i da kupim 1.l. 5w-40 i onda bi odnos bio 2,7l 5w-40+ 0,7l 5w-30= 3,4l koliko je potrebno za zamenu....u pitanju je 1.4 mpi.Jel to ok?

Aleks

Za zamenu ti je sasvim dovoljno 3l, tako da ti je to jos povoljnije ako ces da mesas- dodaces za 0.4l manje. Mada, ja se licno ne bih zezao sa mesanjem. Ostavi taj visak negde sa strane, uvek ce trebati nesto da se podmaze a u motor sipaj jednu vrstu.  :ziveli:

Veterinar

I ja imam preostalog ulja Excellium i Evolution, oba ELF, oba 5w 40... koja neću mešati.

dejandelic

Hvala vam drugari na savetu tako da necu mesati ulja...dokupicu prilikom sledece zamene 5w-40 TOTAL i to je to. :ziveli:

drzarkod

Mudro zboriš.....5 w 40 sipaš leti a 5 w 30 zimi i to je to...bez mešanja naravno.

Andrix

Moje misljenje je da ne treba mesati ulja razlicite gradacije, podnosljivije bi bilo razlicitih proivodjaca/iste gradacije. A za zamenu sam uvek kupovao novo ulje i nisam kombinovao sa preostalim starim,jer je bilo staro po god. dana i vise. Zato se i kaze da se menja na 1 god ako se ne predje potrebna km, jer kao gubi svojstvo i da samo stoji u motoru/nesto isparava.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Veterinar

Da, to se kaže kod nas. U inostranstvu ta ulja... ne isparavaju... jer se često menjaju na dve godine.

dzarkod
@ Recimo da Dejan (ili bilo ko drugi) prelazi oko 15000 km godišnje. Da li da menja ulje na 7500 km zato što se menja sezona i vremenske prilike? Mislim da ima smisla izabrati jedno ulje i... koristiti ga. Ne kažem da pomenuta varijanta nema smisla, nego je teško ostvariva u praksi. Osim toga, finansijski je isplativije koristiti jedno ulje, jer će za sledeći servis svakako (uz pametnu računicu) ostati deo za dolivanje.

vujanovgoran

U novog Logisu 1,5dci ide Elf Solaris ulje, 800-900 din/l  :ranting:
Dizla je dizla
i opet dizla!!!