Odrzavanje akumulatora

prethodna tema - sledeća tema

Kada ste poslednji put prekontrolisali stanje akumulatora

ne sećam se
15 (36.6%)
nedelju dana
3 (7.3%)
mesec dana
10 (24.4%)
godinu dana
5 (12.2%)
kontrolišem kad neće da upali
8 (19.5%)

Ukupno glasova: 41

Zoran

#90
Piše tu neđe na forumu,o dkineš naljepnicu i ja sam uzeo špicasta kliješta malo jače pritisneš na čep  dok okrećeš i nakon malo natezanja se otvori. Zatvara se jednostavno samo zavrneš čepove.
Sam svoj gazda - vazda.

silent

E to me zanimalo, hvala na objasnjenju :)

Napoli

Crko mi akumulator (Rombat Calciu 12V 60Ah), kao sto neko rece na forumu totalno bez najave :(
Pokusao sam da upalim auto, a lampice na instrument tabli su treperile(palile se i gasile) i releji su caktali, ali nije bilo moguce cak ni da se zavergla.
Neki momak mi pritece u pomoc pa pokusasmo sa kablovima ali ni to nije bilo uspesno.
Upalio sam nekako auto na gurku i doterao ga kuci. Sve vreme puta gorela ABS lampica,i znak uzvika, a Airbag lampica se blago palila svremena na vreme.
U jednom trenutku se sve lampice iskljucise, ali posle opet po starom.
Pomislio sam da se acc ispraznio i doneo ga kuci da ga napunim, napon je bio oko 10V, a kad sam ga stavio na punjac pokazivao je malo vise od 0A.
Ocigledno crko :( Ali ipak ga ja ostavim na punjacu i posle cele noci nista se ne promeni.
Kako sam drugi vlasnik, saznao sam da je acc ukupno ziveo 5god i 9meseci, uvek bio na ulici, i presao 106 000km. Vise nego dobro, ali gde bas kod mene da crke :bonk:

1.Zanima me da li je ovo caktanje i ove lampice sto su gorele posledica istrosenog acc?
2.Da li je ovakvo crkavanje normalno sa novijim akumulatorima?
3.Ono cuveno pitanje sta sad da kupim i gde?
4.Razmisljao sam da kupim Topla acc, da li znate gde mogu da ga nabavim najpovoljnije u BGu, koja mu je cena?
5.Da li mi prporucujete da kupim malo jaci acc od 60Ah?
6.Da li mogu negde da prodam stari acc, gde i za koliko? Ili da menjam staro za novo, cuo sam da negde i toga ima ali ne znam gde?
7.Da li bi trebalo proveravati alternator, regler, znate li nekog dobro elektricara na zvezdari?

Dragi forumasi bio bih vam veoma zahvlan ako biste mi pomogli i odgovorili na ova pitanja



Keka

1. Vrlo verovatno, mada meni nije. Preporucljivo je da odes do servisa da prikljuce dijagnostiku i da vide da li ima zabelezenih gresaka.
2. Uglavnom.
3. Zavisi koliko si spreman novaca da potrosis. Biraj zvucne marke sa dobr razgranatom prodajno-servisnom mrezom. Najjeftniji je Black (White) Horse, najskuplji cini mi se Exide.
4. Ne.
5. Moze a ne mora, ne dobijas nista znacajno. Najvaznije je da delarisana struja u amperima bude kao kod starog ili veca. To ce verovatno znacajno suziti izbor proizvodjaca i modela.
6. Mozes da prodas na kilo u sabirnim centrima za akumulatore, ali ne verujem da ces pokriti troskove za gorivo do tamo i nazad.
7. Provera alternatora i reglera je obicno jedan od uslova ostvarivanja produzene garancije na akumulatore (3 godine). To mogu da ti urade u servisu kada budu kacili dijagnostiku.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Veterinar

Mislim da se negde na Karaburmi za polovni akumulator dobija prosecno oko 500 dinara.

msegovic

#95
Citat: Napoli poslato 20.01.2011. - 02:18
6.Da li mogu negde da prodam stari acc,

Pre otprilike dve godine sam prodao svoj stari akumulator za 300 dinara, u Bulevaru Kralja Aleksandra, iza okretnice tramvaja, a prekoputa OMV benzinske pumpe (strmi ulaz u dvoriste, direktno sa bulevara). Radili su za somborsku fabriku, a otkupljivali su sve akumulatore nezavsino od proizvodjaca.
http://fabrikaakumulatorasombor.com/Servisi-Srbija.html - vidi na njihovom site-u mozda ti neko blize vise odgovara.

Inace, mislim da bi bilo pozeljno da ga prodas onima koji to otkupljuju: kiselina i olovo bas i nisu dobri za okolinu...

Zoran

Mislim da je rizik veliki po elektroniku u autu voziti se sa akumulatorom koji je u prekidu. Novi akumulatori se prodaju svuda a lako se montira u auto. To bi ja odmah riješio na parkingu, mala pomoć bi mi bio i unimer koji uvijek imam u kaseti da se nađe...Neko sa većim znanjem od mene neka dopuni. Šta se dešava ako je akumulator u prekidu sa: naponom u instalaciji,sa diodama na alternatoru,napajanjem ECUa... Ili se ja previše obazrivo ponašam zbog neznanja?
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Keka ti je uglavnom odgovorio sve, samo da dodam, postoji reciklazni centar na Slanackom putu (put za Visnjicku banju ili Lesce), u krugu fabrike Trudbenik.
Zavisno od tezine se dobije i novaca, mislim da je za nase aku tu negde oko 500 din.

mladja73

Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

kiconix

Koliko mogu da vidim na slici-jeste.
Pise na kapiji, nemo's promasiti.

Napoli

Pozdrav svima i hvala na odgovorima :Smiley:
Evo da vam napisem sta na kraju odradih sa acc.
Resio sam bio da kupim Vartu 60Ah koja je bila oko 7000din. To mi je bilo kao kvalitetno ime pa rekoh ajde varta. I odem do prodavnice i nema varte koja meni treba. Sobzirom da mi se zurilo ja trazio prvu zamenu i onda odabrah White Horse(cena slicna kao varta).
Odem ja da da kupim ovaj acc i oni svi u radnji pocnu da me prozivaju u fazonu bacas pare za dzabe i Black horse ti je dobar za Daciu.
I tako ja na kraju kupih Black Horse 55Ah koji je najeftiniji (5200din), iako nisam hteo njega.
Rombat acc su mi otkupili za 600din (Bulevar na vrhu preko puta OMV). Tako da ja na kraju prodjoh za 4600din. Pa neka traje i 3god mislim da ce se isplatiti.

Ali sada imam drugi problem. Radio nece da mi primi kod. Sobzirom da sam drugi vlasnik, od prvog sam dobio jedan A4 papir na kome ima gomila nekih kodova izmedju ostalog i kod za radio aparat.
Kada ukljucim radio pojave se 4 nule i kada ukucam kod sa papira, radio ga ne prihvata, ni sa jednim dugmetom (ili ja negde gresim)
Inace kod ukucavam tako sto pritiskam tastere za memoriju (1,2,3,4) onoliko puta koliki mi br. treba. Na pr ako je moj kod 4567 pritiskam 1, cetri puta, 2 pet puta, 3 sest puta itd. No medjutim ne znam kojim tasterom da potvrdim ovaj kod.
Pokusao sam da pritisnem sve tastera ali ni jedan ne pomaze samo se cuje bip zvuk. Pitanje je i da li je kod sa papira ispravan?! A takodje mi se desava da kada ukljucim radio nece da mi se pojave 4nule, vec mi samo pise CODE i ne mogu da upisem ni jedan br, pa mi se nakon nekog vremena same od sebe pojave 4nule.
Da li neko moze da mi pomogne po ovom pitanju, kako da potvrdim kod ikako da proverim da li je moj kod ispravan?
A ako nije ispravan kako da nadjem ispravan?
Hvala unapred

Keka

Zaboravio sam kojim se tasterom potvrdjuje kod, mozda je 6 ali nisam siguran.

Kad uneses pogresan kod, dozvoljeno novo unosenje koda je tek posle nekog vremena. To vreme se duplira za svaki pogresan unet kod.

Koji kod je ispravan? To ti mogu reci u ovlascenom servisu na osnovu broja motora/sasije pod uslovom da je radio u kolima fabricki. Postoje i oglasi u novinama koji se bave time.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Boss

Zadrži se taster 6 dok ne bipne i počne da radi.

boban66

http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=795.msg43409#msg43409
U ovom delu foruma sam izložio moj problem s akumulatorom, ukratko crko!
Kupio sam VARTA 56Ah 480A( bateri centar u Smederevu) ,cena 6150din ,dao dva stara na recilkražu i umanjili mi cenu za 1000 din. Majstor mi izmerio sve, anlaser mi vuče 67-70 A ,s uključenim svim potrošačima acc se puni i održava 14.2V, kažu Super.i da bi somborski akumulatori na tom naponu kratko trajali i da VARTI to ne smeta. Garancija 2 god. stim što tvrde da će raditi minimum 5g. Rečeno mi je da posle 3-4 meseca dođem opet na dijagnostiku acc., čisto da provere stanje i punjenje. Bili su vrlo ljubazni i ispitali mi i polovni acc s traktora ( kao nov a 2g star)
Ko sebe osudi, služi doživotnu robiju.

Loganovac

Možda su ljubazni, svaka čast, al' su dileje - 14.2 do 14.4 je napon punog svakog olovnog akumulatora nominalnog napona 12V, pa i somborskog - da je manji napon punjanja ne bi valjalo, rekli bi ti da popraviš alternator.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.