Podešavanje snopa farova

prethodna tema - sledeća tema

Jandro

Pozz, ajd da malo "zombiram" ovu temu, mada nisam siguran da moj problem i pripada istoj...  :whistling:
Naime, na mom Loganeskuu sam nedavno zamenio oba fara, stavio nove (jedan mi je slučajno razbijen od strane radnika Zelenila, pa mi ga je Osiguranje finansiralo, a drugi je bio baš matirao pa sam i njega zamenio, no nebitno). Sve sam lepo uradio kako treba, skinuo skroz prednji branik i masku, odvrnuo stare farove, namestio nove, sve ponovo sklopio, povezao one sajle za nivelaciju, stavio nove H4 umesto xenona, no međutim... Sada mi svetla biju jako nisko, tj blizu auta, što me jako nervira i nije mi od koristi! Imaju normalan oblik snopa i normalan cut off, ali jednostavno sijaju prenisko! Sijalice sam fiksirao po PS-u, sve lepo zakačio, zategao ali taj problem me muči... One sajle za podešavanje ih naravno, samo još dodatno spuštaju... Zna li neko šta da uradim, kako to da sredim?  :glare:

Zoran

Na mom Sanderu se snop može podizati sa imbus 6 mmodozgo, malo sa strane
Sam svoj gazda - vazda.

Jandro

Da, može i kod mene, ali nisam nešto posebno dobio time...  :ces:

Zoran

Ja bi otkačio sajlu , pa vidio rezultat. Ako je kraća , dobit ćeš oboren snop.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Nema potrebe, dobro si rekao za imbus odozgo u onoj plastici, drugih podešavanja tu nema.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik

Da li su skidani mehanizmi za štelovanje farova (ona crna cilindrična "budža" u koju ulazi sajla)? Moguće da nije lepo nalegla osovina na žleb u faru. Kada ona ispadne, far (snop) padne na dole i svetli tik ispred vozila. Jedino me buni što se snop pomera pri štelovanju imbusom ili okretanjem točkića u kabini (nije precizirano koliko se pomera, uobičajeno ili neznatno).

saša61beograd

#6
Iskustvo sa drugih kola,ne Dačije,možda pomogne:
-otkači sajlu
-dugme u kabini za štelovanje stavi na sredinu
- visinu fara šrafom (imbusom) doteraj na neku sredinu između min i max (oba fara isto,znači treba ti neki zid,garaža i sl)
-onda poveži sajlu,pa šteluj iz kabine

Koje nove farove si kupio?

Loganovac

Ne pali kod Dačije, jer se imbusom zapravo kompenzuje dužina sajle ako me razumete. Dakle, sa otkačenom sajlom džaba vrtiš.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Jandro

#8
Citat: saša61beograd poslato 16.11.2022. - 07:29
Koje nove farove si kupio?
Neke koji nisu original, čini mi se da su turska proizvodnja, ali su potpuno identični originalnim, baš sam ih detaljno upoređivao..  :ne:
Citat: nik poslato 15.11.2022. - 22:54

Da li su skidani mehanizmi za štelovanje farova (ona crna cilindrična "budža" u koju ulazi sajla)? Moguće da nije lepo nalegla osovina na žleb u faru. Kada ona ispadne, far (snop) padne na dole i svetli tik ispred vozila. Jedino me buni što se snop pomera pri štelovanju imbusom ili okretanjem točkića u kabini (nije precizirano koliko se pomera, uobičajeno ili neznatno).
Te crne budže ( :doh:) sam otkačio i prebacio sa starih farova i u njih zakačio sajle skroz isto kao što su bile.Kad okrećem točkić snop ide samo neznatno na dole, kao što bi i trebalo. Ali gornja linija osvetljavanja je zakucana jako blizu auta...

Loganovac

I ja sam stavio neke zamenske Turske. Pri montaži primetio sam da sa jedne strane imaju više izbočen "zub" koji odbija far od lima i obara ga na dole. S obzirom da ga na starim nije bilo, odsekao sam ga. Možda je to i kod tebe slučaj.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Jandro

Gde je tačno taj "zub"? Da posle pogledam da nije to možda i kod mene problem...

Loganovac

Nemam fotku, ali ako zagledaš naći ćeš šta mu ne da da lepo legne na lim kao što je stari ležao.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Zamenio bih farove.Možda polovne,možda nove.Ako idu novi,pronašao sam ih u firmi GBG Lukas u Dobanovcima.Tamo imaju farove Depo i Tyc,sa sličnom cenom,oko 5.500 dinara komad.
Ima li neko od forumaša iskustava sa ovim brendovima?

Zoran

Ja sam imao Depo na R5, sijao je bolje od originala.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

 :a0266:

Ipak, kolega napisa još pre desetak godina https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=686.msg129686#msg129686
Da li se u međuvremenu nešto promenilo, očekujemo od tebe feedback.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.