Desni far projektuje niži snop svetla

prethodna tema - sledeća tema

dr.miso

za pocetak stavljam temu ovde ali bih mozda trebao u podforum kvarovi i popravke, samo sto ne znam jos dal se radi o kvaru....

primetio sam da mi desni far projektuje nize svetlost od levog, hteo bih da pitam kolege sa sanderom jel i kod njih tako ili je kod mene problem????

hvala
Gde se pije pijem, gde se jede jedem, gde se radi ne smetam!  :lazy:

miki-bgd

Ispod volana imas okruglu rucku za podesavanje visine snopa prednjih svetala, pokusaj tu da malo cackas da vidis.  :ziveli:

Aleks

#2
Trebalo bi da je obrnuto. Idi na bilo koji tehnicki pregled da ti presteluju farove. Trebalo bi da je besplatno. Tockic (sklop) za stelovanje visine snopa srazmerno pomera farove gore-dole. Tebi treba stelovanje pomocu plasticnih vijaka na samim farovima.

dr.miso

Citat: miki-bgd poslato 13.05.2013. - 16:17
Ispod volana imas okruglu rucku za podesavanje visine snopa prednjih svetala, pokusaj tu da malo cackas da vidis.  :ziveli:

pokusavao sam oba mi se pomeraju i uvek ostaje razlika

Citat: Aleks poslato 13.05.2013. - 16:22
Trebalo bi da je obrnuto. Idi na bilo koji tehnicki pregled da ti presteluju farove. Trebalo bi da je besplatno. Tockic (sklop) za stelovanje visine snopa srazmerno pomera farove gore-dole. Tebi treba stelovanje pomocu plasticnih vijaka na samim farovima.

znaci dovoljno na tehnickom??? ja mislio da se hvatam za garanciju  :)
Gde se pije pijem, gde se jede jedem, gde se radi ne smetam!  :lazy:

miki-bgd

Pade mi na pamet da nije nesto trenutno pa da bi se samo sredilo pomeranjem  :D

kiconix

#5
Probaj prvo na tehničkom, javi rezultat.

Keka

Ako je ranije nivo oba fara bio isti, ipak prvo potraziti problem u sajli za podesavanje.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dr.miso

#7
ne znam za ranije imam kola tek 2 meseca, zato pitam ove forumase sta imaju isti auto da vidim jel kod njih tako ili je nivo isti
Gde se pije pijem, gde se jede jedem, gde se radi ne smetam!  :lazy:

speedo

Desni far bi trebao, po nekoj generalnoj logici stvari, da malo više i malo duže "baca" od lijevog. Neke anomalije u radu farova do sada nisam primjetio, zapravo veoma sam zadovoljan svjetološću...

drzarkod

To je po meni sve ok.....samo nisi navikao. Od svih kola koje sam imao Dacia imma reflektore za ostale.... :hall:

saša61beograd

Citat: speedo poslato 13.05.2013. - 18:37
Desni far bi trebao, po nekoj generalnoj logici stvari, da malo više i malo duže "baca" od lijevog.
I levi i desni se šteluju na istu visinu.To što je snop asimetričan,levo niži,stvar je konstrukcije H4 sijalice.

dr.miso

Citat: drzarkod poslato 13.05.2013. - 18:46
To je po meni sve ok.....samo nisi navikao. Od svih kola koje sam imao Dacia imma reflektore za ostale.... :hall:

ma ja sam super zadovoljan farovima i osvetljenjem, nego eto drug mi pre par dana rekao kao sta to meni ne radi desni far? (vozio je ispred mene u toku dana) ja posle gledam i sve radi, i onda se setio da se mozda njemu cinilo bas zbog tog nagiba pa se zato malo raspitujem
Gde se pije pijem, gde se jede jedem, gde se radi ne smetam!  :lazy:

roolet

primetio sam nekoliko puta da vlasnici dacije naopako ugrade sijalicu H4 u far, u tom slucaju tako postavljena zaista ,,kopa oci".

ropee

Štelanje farova može se izvesti u kućnoj radinosti na način da se parkira auto na udaljenosti cca 5 m od zida ( jednake udaljenosti lijeve i desne strane ) , upaliti svjetla i pratiti . Trebala bi biti najjača svjetlost u ravnini ( poput svjetleće crte ) na oba fara , s tim da se na desnoj ( suvozačevoj ) strani ona zakrivljuje prema gore . Ako ima odstupanja , to podešavaš sa plastičnim šarafima na farovima ( obično su po dva po faru ) .

Keka

Nece biti bas tako. I levi i desni far na oborenom svetlu bacaju snop koji je sa gornje strane odsecen ovako __/

Na plasticne srafove se steluje visina tog snopa i usmerenost levo-desno, dok je sam oblik snopa odredjen reflektorom u faru (ne sijalicom, ona u oborenom svetlu daje svetlo u sirini luka od 180 stepeni u prvoj zizi-ono vlakno sa malim zaslonom, dok u dugackom svetlu daje luk od 360 stepeni u drugoj zizi).

Ono sto moze kod kuce je da parkira 10-ak metara od zida, pogleda pravilnost snopa oba fara (da li imaju __/ oblik), da proba da li se pomeranjem dugmeta za regulaciju visine snopa menja visina oba fara, i ako se menja podjednako, da problematicni far na srafove podigne tako da oba horizontalna dela snopa budu na istom nivou. Za pravilno podesavanje potrebno je malo (vise) matematike, pocetna visina fara (zize), propisani stepen pada svetlosnog snopa (pise na faru koliko %) i podatak o tacnoj udaljenosti od zida.

Ipak mislim da je poseta tehnickom pregledu jednostavnije resenje, pod uslovom da se nije otkacila sajla. Licno verujem da je problem u sajli, sam far nikad (ako nije menjan) ne moze da se spontano toliko rasteluje.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!