cut off aktivacija

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Kako se aktivira prekid goriva kod motora K7J710. Primjetio sam ponekad  znani zvuk iz prošlih vremena (trnnn... tnnn... tnnn...). Jal ima vakum prekidač ili ecu to odradi na osnovu broja obrtaja i položaja leptira gasa?
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

ECU aktivira cut-off (tj. iskljucuje ubrizgavanje goriva) kad su obrtaji preko 1600 rpm i noga skinuta sa gasa.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Saša

Keko, na kojim kolima?
Obično je to oko 1000 obrtaja, tj. broju obrtaja motora na leru.
Evo jedan moj snimak pre par meseci  nastao kao odgovor na internu raspravu o ovoj temi na poslu.
Krle se sigurno seća da sam ga kontaktirao u vezi toga.


bmiillan

svako oduzimanje gasa dovodi do cut-offa tj. iskljucivanja dizni (neki proizvodjaci praktikuju u cut-offu i gasenje varnice
tj. iskljucivanje bobine). izlazak iz cut-offa (ponovno ukljucivanje dizni) je resen kod razlicitih proizovdjaca na razlicitom
broju obrtaja (obicno oko 100 do 200 obrtaja iznad lera). svojevremeno je fiat na stilu imao fabricki problem izlaska iz cut-offa
pa su se gasili na kocenju pred zaustavljanje.

ovo sto se vidi na snimku nije merodavno za pocetak i izlazak iz cut-offa.
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

Pricamo o Dacia vozilima.

Posto imam pokazivac trenutne potrosnje koji je kasnije izbacen, jasno vidim kad i kako radi cut-off.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Saša

Citat: bmiillan poslato 19.05.2012. - 08:09
ovo sto se vidi na snimku nije merodavno za pocetak i izlazak iz cut-offa.
Šta je u tom slučaju merodavno?

zac

Po meni ono na snimku je merodavno  :ne:  ne znam zasto ne bi bilo?   Na Passatu i Audiu koje sam vozio takodje se cut-off ukljucivao-iskljucivao na ovim obrtajima kao na snimku.

Keka

Ne znam na koji deo se odnosi na merodavnost, ali ovako pokazuje i BC na Loganu. Generalno snimak je dobra demonstracija.

Naravno, ne odnosi se na broj obrtaja.

Znam samo da ispod 1600 nece da aktivira.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleks

Oduzmem gas - prestanu da se čuju plinske dizne, načuljim uši i čekam, kada obrtaji padnu na 1200rpm počinju ponovo da cakću dizne.

Zoran

Kolege hvala na diskusiji - problem je bilo pogrešno zupčenje. Problem riješen.  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Zoki, možda si pokrenuo temu iz određenih razloga, ali diskusija ne mora da se završi time što si rešio problem.
Priča je interesantna, ali ne mogu da se ne osvrnem na činjenicu da je snimak urađen na dizelu, pa mi zvuči logično da i broj obrtaja pri kome se aktivira cutoff neće biti isti kao na benzincima o kojima priče Keka. Štaviše, rekao bih da je svaki tip motora priča za sebe, odnosno da se i cutoff funkcija programira za sebe na radnom stolu, kao i sve ostalo od uticaja na režime rada motora.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Loganovac, upravo tako mislim i ja. Red je da napišem i rješenje svog problema a ne da šutim kao hinja...Svakako je lijepo da se diskusija nastavi  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

Ayrton

Onomad sam pisao da mi je pri spustanju sa Tare,potrosnja u brzini ,bez gasa,bila 0 l/km,ali samo kad su obrtaji bili preko 1500-1600 o/min.Cim sam ga izbacio u ler,potrosnja je skocila.
Kako se i kad to,aktivirao cut off,ne znam.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Loganovac

Normalno. Ako si pustio gas a motor se vrti većim brojem obrtaja od neko graničnog (koji god bio, veći od lera svakako) aktivira se cutoff, odnosno ECU ukida dovod goriva motoru, jer mu je jasno da želiš da usporiš vozilo. Kad ga vratiš u ler, ECU nije zainteresovan za brzinu kretanja vozila, a motor se ponaša isto kao da stojiš na parkingu, dakle troši neku količinu goriva da bi održavao onih 750 obrtaja u minuti. Nadam se da je sada jasno.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Ayrton

Citat: Loganovac poslato 23.05.2012. - 19:31
Nadam se da je sada jasno.
:respect: :hall:
Sve je jasno,sem koji su to tačno,granični obrtaji za aktivaciju cut off-a?
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!