ventili

prethodna tema - sledeća tema

nik

Odradio danas proveru i štelovanje ventila.

Posle 26 kkm od prethodnog štelovanja (ukupno prešao 172 kkm) stanje sledeće:

            Usis         Izduv
I          0,13          0,20
II         0,13          0,21
III       0,15          0,20
IV        0,12          0,27

Malo potonula izduvni na prva tri cilindra. Naštelovao sve na 0,13 usis i 0,27 izduv.

silent

Шта мислите, има ли потребе да сада штелујем вентиле, последњи пут је то урађено на 47.411 км пре 4 године, сада је километража 88.700км ? Возим на бензин, немам плин. Не примећујем никакве аномалије у понашању мотора, и потрошња је нормална.

Raja

Mislim da nema potrebe. Prvi Logani koji su stizali, imali su servisno uputstvo za štelovanje ventila na 90000km, pa je smanjeno
na 60000km (verovatno zbog kvaliteta beMzina kod nas). Potom su plinaši smanjili interval na 30000km. Imaš lufta još makar
godinu dana.

LeNgenda

Jutros Hobijev hirurški tim naštelovao ventile na mojoj vršalici.

Prošli put štelovani pre 25.000 km, od toga 14.000 km na plin, izduvni se pritegli, a simptomi su režeći zvuk motora preko 3000 obrtaja i neobične vibracije na leru. Ako me sa sledećom bocom plina iznenadi i manja potrošnja, onda je i to simptom.

Urađen i mali servis i mogu da kažem da sve ponovo zvuči i radi kao novo.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Zoran

Nešto mi je to malo 25 000 km da se pretegnu.
Jeli voziš žestoko?
Ja moje štelujem na 100 000 km i budu svi skoro pa u redu.
Sam svoj gazda - vazda.

LeNgenda

Ako mene pitaš - ne.

Dominantno gradska vožnja, ne udaram u crveno, zaustavim se između 3000 i 4000 obrtaja ako je potrebno stići i uteći.

Štelovanjem je malo prodisao upravo u tom rasponu.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

zilebor

Imam jedno pitanje za sve vozace sa benzinskim motorom 1,4 MPI K7J (vozim sandera 2009, presao 48.000km samo na benzin, nemam ugradjen plin, ventili nisu dirani).  Da li je to normalno, tj. da li se kod svih motor tako ponasa ili su se meni rastelovali ventili?  Prilikom jaceg dodavanja gasa krene da se cuje zvuk ventila, kada se papucica gasa stisne malo zesce. A narocito prilikom dodavanja gasa na uzbrdici.

Loganovac

Ja ne vozim taj motor pa evo neću da ti odgovorim  :glare:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Raja

Zilebor, verovatno je ustajao beMzin, potrošiti i nasuti novi. (Auto se malo vozi i beMzin dugo stoji u rezervoaru.)
Na uzbrdici (i na ravnom) vozi u odgovarajućem režimu druga-treća, nemoj u četvrtoj-petoj i onda "potopiti" gas, nije dobro za motor.
Ventili bi mogli da se prešteluju, inače se šteluju na 60k/km.

saša61beograd

Mislim da se Zileboru ventili čuju zbog lošeg benzina.Sipaj benzin sa 98 ili 100 oktana pa probaj,neće se ništa čuti.I naravno,ovo što kaže Raja,odgovarajući stepen prenosa,ali kad je benzin loš,onda je loš kako god da voziš.

zaki

To što vi čujete kao "ventile" je  najverovatnije pojava usled ne odgovarajuće oktanske vrednosti goriva kada dolazi do detonatnog sagorevanja i kliktanja tj. samozapaljenja smeše pre predviđenog ugla predpaljenja. Uzroci mogu biti i u pogrešnoj toplotnoj vrednosti svećice, efikasnosti hladjenja, zasićenosti smeše tj. odnosa benzina i vazduha u smesi, a narocito ugla predpaljenja ali najčešće je problem u gorivu tj količini i kvalitetu antidetanatora.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

zilebor

Citat: saša61beograd poslato 07.08.2021. - 07:50
Mislim da se Zileboru ventili čuju zbog lošeg benzina.Sipaj benzin sa 98 ili 100 oktana pa probaj,neće se ništa čuti.I naravno,ovo što kaže Raja,odgovarajući stepen prenosa,ali kad je benzin loš,onda je loš kako god da voziš.
tacno tako, uzrok je bio los benzin, u zadnje vreme sve sam sipao benzin na Lukoil pumpi, bmb95 i ekto bmb95. Kada sam sipao na NIS pumpi G-Drive 100 totalno druga prica. Ne da se primecuje razlika, prvo sto auto mnogo bolje prima gas, bolje ubrzava, i necuje se vise ono lupanje ventila ili kako god da se to zove.
Hvala svima na savetu!!!