Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Rimad

Koristim Motul ("koristim" je teška riječ, jer sam ulje mijenjao samo jednom  :laugh1: i jednom prije toga mi je mijenjao majstor - oder'o me  :cekicem: ).
Kupio sam od ovlaštenog distributera i to povoljno (uletio u sezonsku akciju - doš'o me malo jeftinije nego Elf).  Piše "Made in France".

Elf ne koristim jer se falsifikuje (tako kažu), a i nema (pravog) ovlaštenog distributera za BiH  :rtfm:.

speedo

Spomenuo je Zoran u drugoj temi da nije zadovoljan Elfom, a kog je kupio u ovlaštenom servisu. Istina je da nema ovlaštenog distributera za BiH, nema ni za Hrvatsku (bar tako stoji na stranici total.com), ali ima za Srbiju. Međutim, u razgovoru sa šefom servisa, ovdje u Bosni, kažu mi da i Elf i Motrio ulja nabavljaju preko Srbije, odnosno firme Profaco. Da li je to važi samo za ovaj jedan servis ili za sve ovlaštene servise u Bosni - ne znam. Ne vjerujem da bi se oni, kao ovlašteni, zezali sa fuš uljem.

Elf jeste jeftin, u Vitezu je 12KM litar, u Zenici par maraka skuplje (govorim za ovlaštene servise), a ono što je meni čudno je to da se može naći Shell Helix u gradaciji 5w 40 sa API SN normom za 14,5 KM litar, dok je jedna Ina Millenium 5w 40 16 KM litar, a po svoj logici stvari bi trebalo biti obrnuto... :ne:

hobbista

Motul bi uvek bio moj prvi izbor, ali je ovde malo mnogo skuplji od Elf ulja  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

drzarkod

Evo da.dam doprinos temi. ELF je ok....sipao u twinga, clia, kangooa...Mobil ok sipao u vectru c, omegu, mercedes.124....liqui moli ih nemacke sipao u par auta i to je drugo mesto...napominjem  sve full sintetika..ali br 1 mi je moltul iz mass kompanija...povoljan ne tako kao elf ali stvarno kvalitetan dve klase izanas motria...sipao u dustera jesenas..grad 90 posto voznje ubacio tng..motor prede...lepo radi presao 5000 km sipka nemrda..boja meda..hladan start lak...pa. li..  .na tng posle 2  min. vožnje. Rado se vrti....nekako klizi bez trenja. Da napomenem da sam samo jednom sipao lose ulje i to s razlogom jer nisam imao kintu a mislio sam da cu da ga menjam za 3000 km i zeznuo se. ZAKLJUCAK...Motul pa Elf za Reno mozda Kastrol i Liqui moli ali oni su skuplji . Ekonomski gledano Elf dovoljan.... :too:

silent


saša61beograd

Možemo da komentarišemo dizajn ambalaže i ubedljivost propratnog teksta.Karakteristike su kao i za sva ulja slične,10% gore-dole.Čini mi se da je ovo još jedno od 10-15 ulja na tržištu koje se mogu sipati u Dačiju i ništa se loše neće desiti.Zapravo,izbor je još veći:otprilike 15 proizvođača ulja,svaki u tri gradacije (10-40,5-40,5-30) i nema greške.Osim Dci-a!
Jedino što možemo je da nakon ispuštanja ulja kod zamene pipkamo,mirišemo i zagledamo staro ulje i donosimo laičke zaključke.Godinama se zamazujem starim uljem, guram nos u njega,jedino mu još nisam ukus probao i ništa nisam zaključio.Osim da je ispušteno ulje staro i tamno,a novo svetlo.

Veterinar

Zato sto može...  :ne: Iscedi se svakako bolje.

kiconix


silent

Do sada sam sipao ELF EVOLUTION 900 NF 5W40, da li mogu da predjem na ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40 ?
Oba su ACEA 2007: A3/B4, ali je SXR - API: SM/CF, a NF - API: SL/CF. Iz ove liste gore ^ vidim da je SM specifikacija novija i valjda bolja?

jasho

#294
Pa od početka si trebao da koristiš SXR, jer ona ima reno standard 0700/0710, dok NF ga nema, ima nek druge sa VW, MB itd., tako da pređi i nemisli!

Ovde imaš sličnu moju dilemu i odgovor Profesora, aka Expedable aka Steva Stalker :welcome:

http://www.cbc.rs/threads/27744-Pitanje-u-vezi-izbora-ulja?p=612633

silent


drzarkod

Prodžarao Dustera 1000 km....boja ulja nije više zejtin nego nekako ko maslinovo...mislim da sam tek sad  garez skinuo.....Motul radi posao   nakom 5000  km nivo miruje i dalje. :dobro:

silent

Kupio danas Elf SXR 5W40 u Profaku, i malo me zbunila oznaka na pakovanju i ona na deklaraciji:
Proizvodjac je naveo da je ulje API SN specifikacije, a uvoznik na svojoj deklaraciji navodi API SM !
Znam da su razlike minorne, ali mi je neobicno.







Zoran

Ulje ispunjava RN 0700 i RN 0710 i samo  :driver:
Nego da te zamolim. Pri dnu imaju sitni tamni brojevi šarže, datum i broj kantice. Ti brojevi bi se trebali razlikovati na svakoj kantici kao brojevi na novčanicama. Međutim ja sam kupio 7 x po 1l i dobio totalno iste brojeve na svakoj. Možeš li pogledati kakvo je stanje sa brojevima na tvojim kanticama?  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

Interesantno. Mozda su u medjuvremenu podigli kvalitet ulja  :Smiley:

Na kanticama koje sam kupio u Profaco nema te male nalepnice.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!