Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Rimad, naš dragi Speedo je našao ELF evolution 5w40 u Vitezu kod ovlaštenog servisera za 12 KM/l. Ja sam kupio do sada 9 litara. Na ulazu iz pravca Zenice , sa lijeve strane prije FISa na 1 km. Ne mogu da se sjetim imena ali znam da ih snabdijeva Guma M doo iz Mostara.
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Firma se zove Autocentar Ovnak, i zvanični je prodavač i serviser Renault, Dacia, Nissan i Citroen vozila. Jedna u nizu zgrada u PC96 u Vitezu, pristup je odmah sa magistralnog puta. Isti taj elf je npr. kod Beganovića u Zenici (također ovlašteni Reno-Dacia servis) 20KM/l.

Rimad

Prema STALKER-u, s obzirom na godište auta i načina vožnje (po gradu ga rjeđe vozim, pošto mi je lakše pješke i tramvajem - ne moram tražiti parking, a i tramvajska karta je jeftinija nego benzin) ispada da je možda 10w40 bolji. U svakom slučaju za ovakvo auto 10w40 i 5w40 razlike nisu velike. Pogotovo, što je prethodni vlasnik sipao 10w40.

Na kraju sam ipak odlučio za 10w40.

Zašto Motul? Pošto sam vrlo nepovjerljiv prema prodavcima na Balkanu, tražio sam "pravog" zastupnika nekog od ulja. Na zvaničnoj stranici Motula sam našao da imaju zastupnika za BiH, tako da sam se odlučio za Motul. Uzimajući u obzir i sniženje...

bleumineral

Dobro veče.
I ja imam u motoru 10W40. Ide dobro, odlićan je po ceni i ne idem na nikakvi ralije. U Rumuniji na supermarket ima akcije i kupio sam 4l ulije Shell HElix za 20 evra.

zac

U nase motore i ide ulje 5W40 ili 10W40 ...  Odlicna cena tog Shell ulja . :to:

bleumineral

Nije uvek tako. Obićno je 140-150 lei, 4,5 lei/evra.

roolet

Neko rece da ulje nikada ne treba uzimati u hipermarketima, da je to losija klasa ulja, iako pod brendiranim imenom.???

zac

Kod nas postoji ta mogucnost, ali Rumunija je u EU..pa verujem da tamo nema falsa...ili ????  :ces:

roolet

nisam mislio na falsh ulja, vec na losiji nizi razred ulja iste marke (to sam citao da prostis kod hrvatskog strucnjaka za ... dr marusica)

zac


roolet

ne mogu da nadjem tekst, evo jedan slican

NE KUPUJTE MOTORNO ULJE U SUPERMARKETU

Kupnja u takvim dućanima se ne isplati, premda je originalno, jer se radi se o ulju posebne specifikacije i niže kvalitete

Vrlo često vozači u supermarketima kupe na razno raznim akcijama motorno ulje za svoj automobil i to po višestruko jeftinijoj cijeni. Vozače zbunjuje kako u originalnoj ambalaži proizvođača mogu dobiti vrhunsko motorno ulje po izrazito niskoj cijeni, pa su mnogi u nedoumici je li u tom slučaju motorno ulje i deklarirane kvalitete na ambalaži. U ovakvim slučajevima nije preporučljivo kupovati tako jeftino motorno ulje, jer premda ambalaža izgleda sasvim normalna tj. poput originala, kvaliteta motornog ulja je slabija.

Nije preporučljivo kupovati motorno ulje u trgovačkim lancima, premda je to bolja (ili manje loša) opcija od kupnje neprovjerenih proizvoda preko interneta. Ono jest originalno (dakle proizvedeno u matičnoj tvornici), ali po nižoj specifikaciji i od lošijih sirovina (ili recikliranih ulja) i aditiva. Dakle, u startu je za nižu cijenu određena i niža kvaliteta te ulja koja se prodaju na policama supermarketa imaju i posebne oznake (mnogi ih kupci ne razlikuju) i nema ih u ponudi ovlaštenih prodavača. Ako je netko i kupio takvo motorno ulje, ima dvije opcije: da ga upotrijebi, odnosno baci, i obje su loše. Druga je manje loša.

Davor Kindy

zac

#266
Hmmm... interesantno, ali mi je neverovatno, zasto bi jedan Castrol, na primer, proizvodio dva razlicita ulja i pakovao u istu ambalazu ?  Kao fals ulje i mogu da razumem, ali originalno....  :ces:

PS: to onda stavlja sumnju i na zastupnike nekog ulja, zasto ne bi i oni uvozili jeftinije (losije) originalno ulje.... konkretno mislim na Profaco i njihovu cenu ulja ELF ????  :ha:

Veterinar

 :ne:

Tako bismo mogli gledati na sve proizvode koji su znatno povoljniji u velikim trgovinskim lancima. Veliki prodavci mogu imati takve rabate da im je prodajna cena proizvoda često jednaka nabavnoj ceni manjih prodavaca.

vujanovgoran

@Veterinar :aplause:
Dodao bih samo jos i da postoje industrijski ratovi, pa mnogi izbacuju informacije koje unose crv sumnje kako bi konkurenciji opala prodaja.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Loganovac

 :to:

Potpuno se slažem da cela priča smdi na teoriju zavere. Kvalitet ulja definisan je ACEA ili nekim drugim standardima, pa ako je proizvođač na toj flaši ulja koja je završila u megamerketu napisao ACEA A3/B4 nema mesta dilemi, zadovoljava potrebe mog automobila, naravno ako nije neka druga podvala u pitanju, odnosno ako je ulje originalno - od ove pretpostavke je i krenula diskusija. S druge strane, logično je da ako i to ulje u supermarketu zadovoljava standard, zašto bi taj isti proizvođač pod istim standardom isporučivao preko zastupnika znatno kvalitetnije (time i skuplje) ulje? Ako je kvalitetnije verovatno će zadovoljiti više standarde, pa zašto onda to ne iskomunicirati na ambalaži?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.