Ciscenje isparivaca klime

prethodna tema - sledeća tema

bitbit

S obzirom da imam nameru da menjam filter kabine, hteo bih da ocistim isparivac klime sa penom za ciscenje.
Da li je neko to vec radio, da li je bezbedno da se stavi u taj otvor i da se ukljuci ventilator da radi?
Takodje, da li moze pena da se stavi u ventilacione otvore, a da se ne osteti ventilator?

kiconix

#1
Da mi ne bi tupili, svaki proizvod za ciscenje klime u vozilu, ima uputstvo.
Ja bih te samo zamolio kad zavrsis posao, da napises iskustvo.

nik

#2
Ventilator se nalazi na početku sistema ventilacije (vertikalno iznad ležišta kabinskog filtera, vazduh sa ventilatora dolazi sa desne strane, gledano u ležište od nogu suvozača). U prostoru levo od kućišta filtera se nalaze radijator za grejanje kabine i isparivač klime.
Nebitno da li vazduh dolazi spolja ili je uključena recirkulacija, ventilator na ulazu ne usisava vazduh iz ostatka sistema, tako da ne postoji mogućnost da "usisa" bilo šta iz ventilacionih otvora, sve što naprskaš levo od kućišta će da "protera" kroz sistem. Takođe, pena može da se stavi i u ventilacione otvore, odnosno, cevi za protok vazduha koje vode do njih (boce sa penom upravo zbog toga imaju dugu cevčicu.
U svakom slučaju, treba ispoštovati uputstva koja je dao proizvođač.
Lično, bez obzira na uputstvo proizvodjača, ne bih prskao desno od ležišta filtera.

https://www.youtube.com/watch?v=05laZ1O_IE8 https://www.youtube.com/watch?v=xAaRKj6DpZA

bitbit

Jel ima negde skica ventilacionog sistema mozda?
S obzirom da ne mogu da skinem ventilator, nisam bas siguran da li da stavim penu.
Mozda je bolje naprskati asepsol u otvor filtera pa da ukljucim ventilator.

Turbo

Cistio sam ja sa penom.Slobodno naprskaj u sve otvore.
Ja sam prskao i u otvor filtera klime.
Samo sacekas da se pena lepo ocedi pa onda ukljucis ventilator.
Samo nemoj da preterujes sa penom jer onda oce da pusti na spojevima ventilacionih cevi.

Andrix

Ja ne bi penu koristio, meni se desilo da mi je na Loganu 1, upravo probila kroz vent.cevi i otislo na radio koji je poludeo. Sreca posle oko 2 nedelje, valjda kada se osusilo,se sve vratilo u normalu.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Protoss

Zdravo, na loganu 2005 malo mi se oseca iz ventilacije i rekose mi da ima neki kabinski filter i da je on zaliven u tom kucistu i ne menja se, auto ima klimu. Kako to resiti?

Loganovac

Nije tačno to što su ti rekli. Filter verovatno nemaš, u to vreme smo mnogi sekli kućište i ugrađivali filter, pasuje od Clia 3 i kasnijih Dačija.

Malo je pogrešna tema, o ugradnji polen filtera pisali smo u drugoj temi davno, pa su fotke ishlapjele jel'da, ali možeš malo da prelistaš https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=71.0

Takođe, postoji uputstvo na youtube našeg drugara Cristija https://www.youtube.com/watch?v=wGFaOvtWZG0

Inače, dezinfekcija može da se radi kojekakvim penama i sprejevima, ali najbolje da prvo dogradiš filter. Takođe, mali savet da ne voziš dugo sa zatvorenim vazduhom (u položaju recirkulacije), i da ne ostavljaš vlažan isparivač jer će se stvarati buđ i plesan, odnosno loši mirisi i nezdrava atmosfera. Preporuka i dobra praksa je ugasiti klimu nekoliko minuta pre zaustavljanja vozila i ostaviti ventilator da spoljašnjim vazduhom osuši isparivač. Ovo isto važi i za kućne klime.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik

Mala dopuna. Svašta se tu skupilo tokom godina jer su na putu izmenjivač klime i radijator grejanja.
Ako budeš prosecao kućište za filter, pre postavljanja filtera usisaj unutrašnjost ventilacionog sistema.
Ja koristim rebrasto crevo za veš mašinu koje nastavim širokim selotejpom na crevo usisivača (dovoljno je tanko,  čvsto i savitljivo ujedno, a i na kraju ima gumeni deo pa je smanjena mogućnost oštećenja rebara radijatora grejanja i izmenjivača klime). Kada usisaš, obavezno kroz otvor naprskaj dooobrano asepsolom sve što možeš da dohvatiš. Pre prskanja pročisti odvod kojim se odvodi kondenz iz kućišta ventilacije van vozila (malo gumeno crevo sa spoljne strane vozila na patosu ispred ručice menjača).
Takodje, preporučujem ugradnju mrežice na gril ispod haube (pominje se u temi koju je postavio Loganovac, a jedno od mogućih rešenja koje je postavio Kristi na Jutjubu https://youtu.be/3uoNy9XwF-A, mada i obična najlon čarapa ili mrežica za komarce će da odradi posao u kombinaciji sa fabričkim filterom).

Loganovac

Ejvala Nik, hvala na odličnoj dopuni. Ja sam to nekako u brzini prevideo kao da se podrazumeva.  :too:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Sir Oliver

Ne znam, nisam pametan... ne mogu sada da tražim da li sam postavio slike filtera klime koji sam zamenio pred put u CG, kada sam radio mali servis.
Vihoru sam poslao, jedino iz razloga sto je čovek, verujući ovlašćenom servisu u Jagodini, održavao auto kod njih.
S obzirom da je kupio nov auto,  isto kod njih, da ne ponovi grešku i veruje im i ovaj put.
Mislim da takvu dezinfekciju i čišćenje isparivača i svega sto ima veze sa klimom, treba uraditi kod coveka koji ima aparaturu za to.
Ne mogu da se pohvalim da sam to uradio od kada sam kupio Dastera, oseca se malo kada ukljucim klimu, ali cu sigurno uraditi.
Na Loganu sam koristio klimu i gasenje klime kako treba, menjao filter makar jednom godišnlnje. Covek iz Užica koji je kupio Logana od mene za taksi, mi je rekao da ne oseća ni trunku neprijatnog mirisa.
Treba je pravilno koristiti i nema problema.
I drink to make other people more interesting.

Protoss

Boga mi, ima posla. A od kog auta pase filter i jer ima efekta kad se ubaci?

nik

#12
Citat: Loganovac poslato 21.08.2023. - 12:45... pasuje od Clia 3 i kasnijih Dačija.

https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=5750.0

Efekat u fulu, nema duvanja koječega, od prašine do većih opiljaka.

Protoss

Super, svaka cast na odgovorima. Pozdrav.

Protoss

Opet ja oko filtera klime za logana, posto rekoste da moze od clia 3 jel bitno godiste i tip motora da bih znao kako da kupim?2