Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

MajorSoul

Na prvom mestu jeste bezbednost kako moja tako i ostalih ucesnika u saobracaju  :dobro:
:wind:
..need more buttons..

VeDuS

Juce stavljene Tigar WinterA 185/65 - 15 za 5310 dinara.
Jedva sam izbunario i bio brz pa....
Na snegu (ogromni Tempov parking - prazan) "kidaju" , naravno da letnja Continentalka i sa dobrom sarom nema sanse..
Malo mi se cini da je na suvom volan "tezi" a mozda je to samo prvi utisak. Dok se ne naviknem. Kao da mi je tisi auto.

MajorSoul

Proveri pritisak u pneumaticima posle par dana, vulkanizeri znaju da otaljaju taj deo posla. Ovo je jedan od mogucih razloga "tvrdoce" volana.

:wind:
..need more buttons..

Sir Oliver

Samo sve četiri zimske i gotovo, pa koliko košta da košta.
Stavio sam na clia BF Goodrich g-force winter, guma je za svoju cenu (koja je nešto jača i od wintere i eskima), neuporediva sa ostalima. Prošle godine odem negde oko sv. Nikole kod svojih (selo Markovac kod Mladenovca), snega bilo za medalju. Jedan deo od oko 150-200m koji vodi do mog dvorišta neugažen a o visini snega ne bih da lupam, znam samo da se skoro peo na haubu dok sam se probijao sa tenkićem. Jednog momenta me uhvatila prpa, ali auto nigde nije ni proklizao. U dvorištu uredno stao, okrenuo se i izašao iz dvorišta.
Epilog: naprsao spojler na tri mesta, jer su gume pravljene za normalnog čoveka a ne bolida kakav sam ja.
O smesi gume, tj trošenju gume u letnjem periodu ne mogu da pričam, jer zimske gume vozim samo zimi, ali poznavajući ovaj brend duže vreme, mislim da ne bi bilo problema ni da se vozi cele godine. Eskimo npr. nema šanse da preživi celu godinu.
I drink to make other people more interesting.

MajorSoul

Hahha dobro je pa se nisi negde zaglavio bilo bi belaja  :Smiley:
Nije problem da ih vozis cele godine, mada ti je to bespotrebno akanje, zimi stavis zimske gume, a leti letnje.
Ili varijanta "all season" pa teraj dokle traju ;)

:wind:
..need more buttons..

LeNgenda

Citat: LeNgenda poslato 27.12.2010. - 22:10
Interventno metnute cetiri Sava Eskimo S3...
...izvesticu o utiscima pre i posle.



DOT 4710

Kao reklama za Cooler Master.
Tisina.

Na suvom po ovoj ledenoj temperaturi izuzetno tihe (makar u odnosu na letnji Conti), pri 110-120 km/h nema onog basiranja guma, sad je motor dominantan, a poceo je da se cuje i vetar oko auta.  :Smiley:
Servo bar 50% laksi i to je najupecatljivije sa ovim zimskim gumama. Pritisak je 2,2 na sve cetiri, s tim sto je, kao sto napisah, pumpano van auta, pa je mozda i malo prepumpano. Na autoputu normalno drze pravac, ali bih rekao da se (razumljivo) malo vise gibaju pri ostrijoj promeni trake. Conti su bile 2,0 i 2,2, ali pumpane namontirane na auto.

Na mokrom nisam primetio neku razliku u polasku i kocenju i opstem utisku u odnosu na Conti.

Za sneg me definitivno sad boli uvo, vise me boli prednji branik gde smo ga sve proterali sa ovim gumama. Kad grebu cuju se kao kad ja hrndam-grndam cips ili keks, pa me draga muva lakAtom u rebra da smanjim dozivljaj. Iako nismo pokusavali nista previse ozbiljno, sneg im nije prepreka, ni uzbrdo, ni nizbrdo, kao da ga nema.

Na utabanom snegu i ledu, koliko je ABS divljao sa Contijem, toliko se sad ucutao sa Slovenkama, malko sam i preterivao sa naglim kocenjima i nijednom se nije upalio, zaista odlican, odlican grip na klizavom. Nismo imali vecih krivina na itinereru, pa nisam imao uvid u bocno drzanje. Na polasku uzbrdo treba namerno preterati sa gasom da bi proslajfovale.

Najjaci utisci (iz pretezno gradske voznje, sto bi rekao Loganovac, okretanje po avlijama) su mnogo meksi volan i recimo 20-25% meksi prelazak preko sahtova, lezecih i slicno.

E sad, 185 60 r15 je okruglo 3% manja guma od fabrickih 185 65 r15 i to se mozda malo i oseti na ubrzanju (mada verovatno tripujem), ali je vizuelno i gledano odozgo na skinutu gumu prilicno uza od Contija, Conti ima nekako bucmaste bokove i uopste je debljih zidova, a Sava je uza, ravnijih bokova i u odnosu na Conti deluje kao da je 165, a nije.

Moj je zakljucak da se sa letnjim gumama moze prevazici bar 80% zimskih problema u savremenim urbanim uslovima ovde kod nas. Ako ostavimo na stranu zakon od sledece godine, svaki trezan i zdrav vozac sa minimumom tehnike voznje u zimskim uslovima moze da se provuce zimi i sa letnjim gumama.
Zimske gume donose nesto vecu udobnost i prilicno samopouzdanja i bezbriznosti. Ako covek poznaje svoje i limite svog auta, sa zimskim gumama prakticno nema prepreka zimi. Ludu glavu nista ne sacuva, ali mudroj glavi mogu da pomognu u najkriticnijim situacijama koje sama nije mogla da predupredi.

Mislim da ce nam ove gume u kombinaciji sa letnjim trajati koliko i auto kod nas, narednih 4-5 godina, bez problema.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Loganovac

 :to: Potpisujem.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Sir Oliver

Bez ikakve sumnje...
Mada, može da se javi problem kod toga što će sad zimske gume morati 5 meseci (1 nov-1 apr) da se voze na kolima, što je potpuno nepotrebno trošenje istih. Ali šta da se radi, pored mase nenormalnih stvari kod nas, evo još jedne.
Kao što rekoh, jedino to može malo da skrati kombinaciju letnje-zimske gume, jer generalno, nema potrebe stavljati gume 1 novembra, a tek nema potrebe držati ih do aprila.  :fiju:
I drink to make other people more interesting.

gromovnik

Citat: Sir Oliver poslato 29.12.2010. - 21:47
Mada, može da se javi problem kod toga što će sad zimske gume morati 5 meseci (1 nov-1 apr) da se voze na kolima, što je potpuno nepotrebno trošenje istih. Ali šta da se radi, pored mase nenormalnih stvari kod nas, evo još jedne.

Ja sam zimske gume kupio zbog sebe a ne zbog zakona (koji i ne važi do sledeće jeseni) tako da ih nisam stavio 1. novembra već krajem meseca, a čim otopli u martu skidam. Sledeće godine ćemo videti, mada trebalo bi ih pritisnuti da usvoje neki amandman da zimske gume nisu obavezni deo opreme ako vreme nije zimsko.

Sir Oliver

Citat: gromovnik poslato 30.12.2010. - 00:05
Ja sam zimske gume kupio zbog sebe a ne zbog zakona (koji i ne važi do sledeće jeseni) tako da ih nisam stavio 1. novembra već krajem meseca, a čim otopli u martu skidam. Sledeće godine ćemo videti, mada trebalo bi ih pritisnuti da usvoje neki amandman da zimske gume nisu obavezni deo opreme ako vreme nije zimsko.
Tako treba svi da razmišljaju, zbog sebe i svoje porodice a ne zbog zakona.
A što se tiče pritiska i novih amandmana, to je uzaludna priča. Kako bi se drugačije prodavale gume i naplaćivale kazne, da nam dozvole da ih stavljamo kad mi mislimo da treba.
Mi ne moramo da mislimo, imamo njih i to nam je dovoljno.  :fiju:
I drink to make other people more interesting.

sds21

Ja sam juce zamenio obucu. :) 4 Wintere, 4 celicne felne i 16 srafa. Racunica je sledeca: 19800 za felne (4*4950), 20800 za gume (4*5200), komplet srafova sam nasao za 1600din, i montiranje sa ventilom 1600din (4*400). Ukupno blizu 44000din. Da li se isplati? Sigurnost nema cenu, a i naredne 4-5 sezone sam miran. Sada imam jedan problem. Pri brzini od 30km/h se oseca kao da neki tocak negde grebe. Pri vecoj i manjoj brzini se nista ne cuje. Takodje i levi zadnji tocak se jace cuje kada predjem preko neke rupe. Sutra idem kod prodavca guma da sredim to.

LeNgenda

#446
Citat: sds21 poslato 30.12.2010. - 23:32
19800 za felne (4*4950)

Felne 16", zar ne? Kako onda Winter1 tako jeftino ako je za 16"?

Zvao sam TTD pre jedno mesec dana, felna 15" oko 4000 dinara.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

sds21

Ubacio sam 15". U Rtanj u Nisu su 4950, a u Krunic 5500din.

LeNgenda

Aaaaaa, ovlasceni...

E onda dobro, to je njihova cena. Javni kakva je voznja sa Pirocankama.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

sds21

Danas sam bio da provere da srafovi ne grebu, ali je sve ok. Posto su bila podignuta kola, pa dok su nalegli amortizeri, a i gume da se malo "razgaze". Inace voznja nije udobna kao na Continentalu, osecaju se rupe, ali je dobra. Jutros bilo u gradu na nekim mestima poledica i mogu da kazem da fino idu. Bas sam iznenada kocio da proverim,ali nema proklizavanja. :)