Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

miki-bgd

Citat: kiconix poslato 21.09.2019. - 20:27
E sad ti objasni filozofiju.
Imas gumu kojom si bio zadovoljan, 7 godina te sluzila, nemas primedbi.
Sada nastavljas istim tempom, istim rezimom voznje i trazis gumu koja ce da uradi STA?
Da nece mozda Nokian da vozi 10 godina?
Nista, gledam da li za malo vecu sumu mogu da dobijem bolju gumu (kraci zaustavni put, bolje ponasanje na kisi...).
Ako nista drugo, onda bar da probam, jer sam do sada vozio samo ovu zimsku.
Medjutim, jesi u pravu, u istoj klasi i slicnom cenovnom rangu i karakteristika, nema razloga da gledam druge gume.

Citat: Raja poslato 21.09.2019. - 20:45
Miki, kad uzmeš u obzir da ti je auto već star sedam godina, šta će ti zimska guma? Kupi neke "kvatro stađone" i vozi Miško.
Godinu dana sam lupao glavu oko all season guma, gde god gledam testove, pitam vulkanizera, uvek je odgovor da su onako, na sredini.
Pa mi je dosta mirnija glava kad vozim gume po sezonama.

Citat: shole poslato 21.09.2019. - 20:58
Imao Nokian WR D4 na sanderu. Suvise mekana guma,po meni nije za nase podneblje i gradsku voznju bez snega. Za manje od 10000km skinuo sam šaru na skoro 6mm,uglavnom lagane gradske vožnje bez divljanja. Nokian ima indikator trošenja(8,6,4mm)
E super, hvala na iskustvu!
Znaci jesu finci prilagodili gumu svojim sneznim uslovima.
Sta imas sada?

shole

Trenutno ništa nemam. Pošto je sandero prodat,stigao duster,moram da kupujem. Koliko sam gledao na internetu nemam baš veliki izbor u SUV varijantama a da su cene prihvatljive. U putničkoj varijanti 215/65 R16 je dosta veći izbor.Pošto je duster 4x2 pogon,a nije preterano težak, oko 1250kg razmišljao sam i o putničkoj varijanti. Šta vi mislite šta je pametno činiti!?

Aleks

Mislim da je Vihor prošle zime montirao zimske Tigrice na Dastera i nije se žalio...

shole

A šta mislite koja varijanta!? SUV ili putnička obe imaju u dimenziji 215/65 R16...

dekiv68

Zavisi od podloge ako više voziš offroad, po makadamu i neasfaltiranim putevima onda SUV gume. u suprotnom, ako je većinski asfalt putničke gume

LoganBoy

Moje felne su R14 i kada sam menjao gume kupio sam opet iste BARUM kakve sam dobio uz auto. Teže ih je bilo naći ali sam uspeo pre nekoliko godina. Letnje su mi OK , a zimske POLARIS nisu baš za led, ali su dobre po snegu i vlažnom asfaltu. Malo su tvrde (plastične) ali ne pucaju i traju. Vozim lagano i to je to. Jednom sam klizio po tankom sloju nevidljivog leda i nekontrolisano uleteo u kružni tok. Sreća te nije bilo drugih vozila. Lagano vozite drugari sa bilo kakvim gumama. Znali ste to i bez mene ali ... Vožnju sam učio i polagao na ledu. Vrteo se po putu više puta u mlađim danima. Bogu hvala nikada nisam imao udes u tim prilikama.

speedo

Citat: kapsid poslato 21.09.2019. - 08:13
Drugari,
počeo sam da tražim set zimskih guma(četiri) za Daciu logan 1.0.Htio bih nove,dimenzije 185/65/15.Zahtjevi nisu preveliki,prelazim oko 6000 godišnje,i htio bih da kupim nešto iz srednje klase(niti premium niti economic),baš jednogodišnje zimske.Cijene se za ovu grupu guma kreće  kod nas u BiH od  75 KM-90KM(35-45 evra po komadu).ako imate neki prijedlog što se kvaliteta tiče dodatno(neka iskustva sam potražio na forumu)ili ako neko od drugara iz BiH zna za neku akciju ili firmu koja prodaje gume a čiju ponudu da ispratim neka javi.
hvala. :lux:
U taj budžet uklapa se i ovakva guma.
https://www.olx.ba/artikal/32751185/gume-fulda-185-65-15-m-pluss/
Ne reklamiram prodavača, samo navodim primjer. Najbolje cijene ćeš naći ličnim obilaskom, preporučujem da se raspitaš u firmama unitrade i totaltrade, znali su imati korektne cijene.
Savu ako baš ne moraš nemoj, ja sam imao nekada ranije i nije me impresionirala. Brza potrošnja i slaba na kiši, posebno pri kočenju.

rookie

Citat: kapsid poslato 21.09.2019. - 08:13
Drugari,
počeo sam da tražim set zimskih guma(četiri) za Daciu logan 1.0.Htio bih nove,dimenzije 185/65/15.Zahtjevi nisu preveliki,prelazim oko 6000 godišnje,i htio bih da kupim nešto iz srednje klase(niti premium niti economic),baš jednogodišnje zimske.Cijene se za ovu grupu guma kreće  kod nas u BiH od  75 KM-90KM(35-45 evra po komadu).ako imate neki prijedlog što se kvaliteta tiče dodatno(neka iskustva sam potražio na forumu)ili ako neko od drugara iz BiH zna za neku akciju ili firmu koja prodaje gume a čiju ponudu da ispratim neka javi.
hvala. :lux:

Ja sam dobio jako dobru ponudu svojedobno u Timko salonu. To je Dacia salon i servis. Svrati do njih ako ih ima u Banja Luci, ovo je bilo u Bijeljini.

Keka

#2138
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


kapsid

Citat: speedo poslato 23.09.2019. - 16:00
U taj budžet uklapa se i ovakva guma.
https://www.olx.ba/artikal/32751185/gume-fulda-185-65-15-m-pluss/
Ne reklamiram prodavača, samo navodim primjer. Najbolje cijene ćeš naći ličnim obilaskom, preporučujem da se raspitaš u firmama unitrade i totaltrade, znali su imati korektne cijene.
Savu ako baš ne moraš nemoj, ja sam imao nekada ranije i nije me impresionirala. Brza potrošnja i slaba na kiši, posebno pri kočenju.



Hvala speedo,to je jedini način,lično proći,zanimljive su mi i apollo iz vredestein grupe,njih nudi total trade,ispratiću komentare za ovu gumu.Fulda je definitivno tu,ali ću potražiti u B.Luci  da ne plaćam poštarinu i montiranje.Imam dobru preporuku za zimske gume Matador,mislim da ih radi Guma M ali još nema na njihovom sajtu(imaju prodajno mjesto u Gradiškoj pa ću vidjeti u prolazu).Hvala još jednom ,svaka sugestija je dobrodošla. :aplause:





Citat: rookie poslato 23.09.2019. - 21:29
Ja sam dobio jako dobru ponudu svojedobno u Timko salonu. To je Dacia salon i servis. Svrati do njih ako ih ima u Banja Luci, ovo je bilo u Bijeljini.
Hvala puno,kao prodavci su odlični,kod njih smo kupili auto.Podaleko su mi(samo su u Brčkom i Bijeljini) ali ću se raspitati i za tu opciju. :wave:
Ne može somun bez najmanje četiri kifle da balansira!

miki-bgd

Preko neta pazario gume Hankook winter i-cept rs2 u dimenziji 185/65/15. 5585din po komadu.
LINK
DOT je 5218 za sve 4 - pitao ih pre kupovine, oni kazu da nemaju informaciju u sistemu o tome, ali sam slobodan da vratim, uz punu refundaciju, u roku od 2 nedelje ako mi ne odgovara (to su pravila za online kupovinu - "kupovina na daljinu"). Zadrzacu ih, ali bilo bi mi draze da su malo svezije.

Jos nema razloga da ih montiram, napolju izgleda ko da nas je zima preskocila  :D

Vladan P

Ako prodaješ gume ,informaciju o DOT-u ne možeš da ne znaš.Odgovor u stilu '' nemamo informaciju u sistemu o godini proizvodnje'' bih doživeo kao očigledan pokušaj prevare i nikako ne bih sarađivao sa takvim prodavcem.
Očigledno računaju da će najveći broj kupaca mrzeti da vraćaju već pristigle gume.
Zajedno smo skupa !

Aleksabgd

Te gume su proizvedene poslednje nedelje 2018. tako da su i dalje "sveže"
Ne bih se ja previaše brinuo oko dota😄
Veći neprijatelj guma su udarne rupe,ekseri i oštri ivičnjaci.

kiconix

Ajd da postavim jedno glupo pitanje, koliko ce gume biti stare sledece godine kad ih montiras na auto?
Ono sto mi ne znamo je kako su te gume skladistene do sad.
To isti vazi i za gume koje su stare 2 meseca.
Kad stignu, vizuelno ih pregledaj i kazi vulkanizeru da obrati paznju na stanje guma.
Ako je sve to ok, nema brige.
Wintere si furao bese 10 godina.  :to:

miki-bgd

@Vladan P
Princip poslovanja u Srbiji u ovom trenutku je da prodavnice teze da sto manje robe imaju na stanju, vec da vuku direktno iz magacina uvoznika. Pa da kazemo zbog toga nemaju informaciju.
Ali se slazem sa tim sto si napisao.


Gume su juce porucene, danas su stigle. Vizuelno su ok, ovih dana cu do vulkanizera pa da vidimo sta on kaze. Imam rok od 2 nedelje da se predomislim.
Winter terale 7 godina, presle recimo oko 30k i ostalo je jos nekih 5mm sare na sve 4.

Nek nove potraju isto toliko, pa da menjamo auto  :too: