Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Znači da se ta dimenzija guma ne pominje u uvoznoj deklaraciji i nije odobrena (homologovana) za taj tip vozila. Potraži nalepnicu negde na stubu suvozačevih vrata, trebalo bi da piše koja je odgovarajuča dimenzija guma i koiki je preporučeni pritisak u njima.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zare73

#2116

Pa to i i kazem da gume 165/80/14 ne mogu da se nadju na nasem trzistu.Nema ni na linku koji si postavio.Zato i pitam da li mogu da prodju 175/80/14.

Raja

175/70/14 su optimalne.

saša61beograd

Zamena za 165/80 14 je 185/70 14.I to je dimenzija koja je jedna od tri homologovane,po nalepnici na vozačkim vratima.I ima u ponudi Wintera/Riken u ovoj dimenziji.
175/70 14 je takođe moguća jer od gore navedenih odstupa oko 3% u obimu,što se smatra prihvatljivim.A izbor guma je u ovoj dimenziji veliki,a cene dobre.
175/80 14 je moguća i ima nekih prednosti u odnosu na gore navedene.Ne verujem da bi neko na tehničkom pravio problem,uostalm i ona je blizu +/-3% u odnosu na fabričke.

Loganovac

Kako nema na linku, ima Barum Polaris 3, cena 4998 RSD, pogledaj malo bolje.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zare73

Citat: saša61beograd poslato 02.09.2019. - 21:59
Zamena za 165/80 14 je 185/70 14.I to je dimenzija koja je jedna od tri homologovane,po nalepnici na vozačkim vratima.I ima u ponudi Wintera/Riken u ovoj dimenziji.
175/70 14 je takođe moguća jer od gore navedenih odstupa oko 3% u obimu,što se smatra prihvatljivim.A izbor guma je u ovoj dimenziji veliki,a cene dobre.
175/80 14 je moguća i ima nekih prednosti u odnosu na gore navedene.Ne verujem da bi neko na tehničkom pravio problem,uostalm i ona je blizu +/-3% u odnosu na fabričke.
Hvala puno na na datim informacijama!

kapsid

Drugari,
počeo sam da tražim set zimskih guma(četiri) za Daciu logan 1.0.Htio bih nove,dimenzije 185/65/15.Zahtjevi nisu preveliki,prelazim oko 6000 godišnje,i htio bih da kupim nešto iz srednje klase(niti premium niti economic),baš jednogodišnje zimske.Cijene se za ovu grupu guma kreće  kod nas u BiH od  75 KM-90KM(35-45 evra po komadu).ako imate neki prijedlog što se kvaliteta tiče dodatno(neka iskustva sam potražio na forumu)ili ako neko od drugara iz BiH zna za neku akciju ili firmu koja prodaje gume a čiju ponudu da ispratim neka javi.
hvala. :lux:
Ne može somun bez najmanje četiri kifle da balansira!

Zoran

Sava Eskimo S 3 i mirno da spavaš. . .
Sam svoj gazda - vazda.

kapsid

Citat: Zoran poslato 21.09.2019. - 08:21
Sava Eskimo S 3 i mirno da spavaš. . .

Hvala Zoki iskreno,slažem se,Eskimo s3 je jedna od najlogičnijih opcija.  :to:
Ne može somun bez najmanje četiri kifle da balansira!

Aleks


mali.alen

Glas za eskimo s3... Provjerena guma...

miki-bgd

I ja sam blagovremeno krenuo u razmatranje zimskih guma, Tigar Winter1 odsluzile 7 zimskih (i 1 letnja) - idemo dalje.
Rekao bih da bi mi sluzile jos malo, ali subjektivni osecaj mi nalaze da menjam. Ima sare jos nekih 5mm na svakoj.

Nisam imao problema sa ovom gumom, mada bih mozda pre rekao da sam se prilagodio njoj, jer je jedina zimska guma koju sam vozio. Uglavnom po gradu.

Gledao sam cene po netu, gledao iskustva sa ove teme, hvala Keki za tabelu od prosle godine, nije bas ta dimenzija al nije ni daleko (treba mi 185/65/15).
Probao bih mozda i gumu iz malo jace kategorije, npr Nokian.

Trenutno na spisku (naravno, zavisi i sta imaju u prodaji i koji je DOT - nisam proveravao jos uvek)





Nokian WR-D46440din68dB
Hankook Winter i-cept rs25585din71dB
Barum Polaris 55232din71dB
Sava Eskimo S34934din68dB

Citat: Keka poslato 16.11.2018. - 12:30

U nastavku sam sastavio primer iz Autobild testa zimskih guma u dimenziji 195/65R15, posto su zaustavni put na mokrom izmerili u decimalu. Potrosnju goriva nije moguce proceniti bez laboratorije, zato ce taj podatak biti od perifernog znacaja. Od 53 testirane gume, za vecinu sam pronasao podatak o EU oznaci, na domacim ili stranim sajtovima.

           Model                                Zaustavni put (m)                EU Oznaka (mokro)

1. Dunlop Winter Sport 5                          34.8                                  B
2. Continental WinterContact TS 860          34.5                                    B
3. Kleber Krisalp HP 3                                 35.9                                     B
4. Fulda Kristall Control HP2                        34.8                                     C
5. Hankook Winter i'cept RS2                      34.9                                     C
6. Goodyear UltraGrip 9                              35.5                                     C
7. Debica Frigo HP2                                   36.6                                     B
8. Falken Eurowinter HS01                          36.2                                     B
9. Nokian WR D4                                       37.3                                     B
10. Uniroyal MS plus 77                              36.1                                     C
11. Michelin Alpin 5                                    37.1                                    B
12. Semperit Master-Grip 2                          35.9                                     C
13. Pirelli Cinturato Winter                           35.9                                     B
14. Bridgestone Blizzak LM 001-Evo               34.3                                     B
15. Yokohama BluEarth-Winter                     36.6                                     B
16. Barum Polaris 3                                    36.7                                     C
17. Vredestein Snowtrac 5                          38.0                                     C
18. Matador MP92 Sibir Snow                      36.6                                     C
19. Firestone Winterhawk 3                         38.2                                     C
20. Gislaved Euro Frost 6                            37.0                                     C
21. Nexen Winguard Snow'G WH2                 36.8                                     C
22. Apollo Alnac 4G Winter                             37.8                                  C
23. Kumho Wintercraft WP51                          38.8                                  C
24. Giti GitiWinter W1                                    38.9                                  /
25. Cooper Weather-Master SA2 +                  37.0                                  B
26. Toyo Snowprox S943                               36.7                                  C
27. Maxxis Arctictrekker WP-05                       39.4                                  C
28. Goodride SW608 (1)                                37.5                                  C
29. Aoteli Ecosnow                                       38.9                                  /
30. Westlake Snowmaster SW608 (1)               39.0                                 C
31. Imperial Snowdragon HP                           39.8                                  /
32. Lassa Snoways 3                                    40.0                                  E
33. Dayton DW 510Evo                                 40.3                                   F
34. Tristar Snowpower HP (2)                        42.0                                   C
35. Minerva Frostrack HP (2)                         41.7                                   C
36. Nankang NK Snow SV-2                           42.5                                   C
37. Star Performer SPTS Winter AS                 42.5                                   C
38. Laufenn I FIT                                         43.2                                   C
39. Taurus 601 Winter                                  43.7                                   E





kiconix

E sad ti objasni filozofiju.
Imas gumu kojom si bio zadovoljan, 7 godina te sluzila, nemas primedbi.
Sada nastavljas istim tempom, istim rezimom voznje i trazis gumu koja ce da uradi STA?
Da nece mozda Nokian da vozi 10 godina?

Raja

Miki, kad uzmeš u obzir da ti je auto već star sedam godina, šta će ti zimska guma? Kupi neke "kvatro stađone" i vozi Miško.

shole

Imao Nokian WR D4 na sanderu. Suvise mekana guma,po meni nije za nase podneblje i gradsku voznju bez snega. Za manje od 10000km skinuo sam šaru na skoro 6mm,uglavnom lagane gradske vožnje bez divljanja. Nokian ima indikator trošenja(8,6,4mm)