Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

szs

Citat: kiconix poslato 18.11.2018. - 10:45
Zato, pamet u glavu a gume nek budu samo ispomoc.
:hall:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Andrix

Ako cemo tako i ja sam terao sa caletom Ladu samo sa Tigrovim TG620 gumama, u svim sezonama, i sve je islo ok. Bez sistema protiv blokade, proklizavanja...sve je bilo na vozacu.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Aleks

Eto.  Čemu onda skuplja guma od Vintere?!   :Smiley:

szs

Zato što nažalost ne zavisi u saobraćaju sve od tebe ili mene. Po meni veći problem raznih "Wintera" je kiša. Jeftine zimske gume su po pravilu dobre na snegu a slabe na kiši. Koliko stvarno ima potrebe za robusnom gumom koja je odlična na snegu a očaj na mokrom? Nekad se desi da zatreba tih par metara koje bi dobra guma pružila da se brže zaustaviš a ne klizaš na kiši kao na ledu.
A da li ću krenuti na uzbrdici ili ću morati da montiram lance ili ću voziti 50 umesto 80 kao drugi...mnogo je manji problem
Drugi razlog je...koliko smo bogati da kupujemo jeftino?
Na onim linkovima o testiranju ima i kalkulator ekonomicnosti. Prema njemu ja sa 5l potrošnjom ću uštedeti oko 200e za 60k km sa ovom gumom koju sad imam a ne da vozim Winteru.  :ne:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Loganovac

Oćeš, naravno, ako ih napuniš azotom.   :crazy:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

Nisam baš stručan, i idem u OT, ali moram nešto priputitati, da nadopunim svoje znanje....  :conf:

Ako sam dobro pročitao, do sada u raznim tekstovima, azot u gumama pomaže u smislu da trajnije drži napumpani pritisak.
Guma napumpana azotom ili vazduhom na isti pritisak, na istoj podlozi nema razliku (bilo suvo, voda, ili sneg) - identično će stati ili kliziti.?!
Guma napumpana azotom ne poboljšava performanse guma i ne skraćuje zaustavni put!

Izvinite, ako se nismo dobro razumeli.  :help:

Loganovac

Zezam se povodom stupidnih reklama da punjenje gumama azotom štedi x-y% goriva.  :offtopic:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Daniel

Da se vratimo na gume. Pre neki dan stavljena stara fulda KM3 na Logana a za traktorče posle prodaje alpin 5 pala odluka na Continentalov TS860.
Vagao izmedju alpin 6 za koji nisam nasao testove i UG9.
Na kraju odabrah ts860 i ako sam posle iskustva sa fuldom tj njenom tvrdocom bio malo skeptican po pitanju švaPskih guma.
Prvih 100km na +2C i putu na kome stoji voda su mućos dobros.
Meko, tiho, drzi kao ukopana. Odjednom cujem zvuk motora koji nisam cuo
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

Lazar@

Ovaj moj miselin isto zna da klizne preko mokrog pjesackog  :ces:
Nema preko dobre ljetnje gume za kisu...makar dok su temperature u plusu


Za sad nisam odusevljen previse, vidjecemo kako ce se trositi i kako ce se pokazati na snijegu

jasho

Ajde neko moje ,,stručno'' mišljene vezano za zimske gume, a u vezi Lazarevog utiska. Na Sanderu od zimskih sam imao /imam Tigar Winteru i Michelin Alpin4. Tigar sam koristio od nov 2010-april 2011, nov 2011- april 2012, nov 2012-april 2013, vuče čupa, stabilan, od treće sezone tačnije sezona nov 2013-april 2014 i nov 2014- jan 2015 se oseti blagi pad preformanski, proklizavanja prilikom starta po snegu, po kiši nisam imao nekih problema, možda zato što vozim relativno umereno. Micheln Alpin 4 slična priča vozio sam ih jan-april 2015, zatim novembar 2015-april 2016, novembar 2016-april 2017  i bile su perfektne bez nekih problema, sezona novembar 2017-april 2018 već uočavam proklizavanja po snegu (kao i kod Tigra otprilike u isto vreme od treće sezone), šara još dobra 6 mm, ali mi ne ulivaju više neku sigurnost, ako ostane Sandero kod mene i sledeću sezonu i pored na oko u dobrom stanju ovih Michelenki, staviću nove zimske jer bi tad već ušle u 6 sezonu DOT 2014.
Mislim da ukoliko se izuzme zaustavni put koji je po testovima u korist Alpina4 (mada ja to u praksi nisam nikad osetio isto mi se zaustavaljao auto i sa Tigrom, možda zbog normalne prilagođene vožnje) ulaganje u premium brendove po skupljim cenama, ukoliko imate viška novca je ok, u suprotnom uz normalnu vožnju, da ne divljate sa kočenjem, posao radi i ekonomska klasa guma poput Tigra, Laufena, Lasse. Stvar je do vozača! :ziveli:

Andrix

+1 da je do vozaca. Nekada sam imao /moj otac/ Ladu standard /ziguli/ - zadnja vuca, svi je pljuju, nama nikad nije proklizala, nikad da ne moze da krene po snegu i to sa TG 620 gumama...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Sreća pa Lada nije bila BMW... :)

Citat: jasho poslato 26.11.2018. - 09:47
Mislim da ukoliko se izuzme zaustavni put koji je po testovima u korist Alpina4 (mada ja to u praksi nisam nikad osetio isto mi se zaustavaljao auto i sa Tigrom, možda zbog normalne prilagođene vožnje) ulaganje u premium brendove po skupljim cenama, ukoliko imate viška novca je ok, u suprotnom uz normalnu vožnju, da ne divljate sa kočenjem, posao radi i ekonomska klasa guma poput Tigra, Laufena, Lasse. Stvar je do vozača! :ziveli:

Ima i do gume, i do tehnologije, i do puta ali da, najviše je do vozača. Samo je vozač taj koji može da oseti gde je granica kada guma više ne drži put. Ima smisla ulagati u premium brand gume ako se godišnje prelazi velika kilometraža i ako je način vožnje takav da premium guma može da čini razliku između incidenta i bezbedne situacije. Ima vozača koji prelaze toliko malo i voze tako nežno da bi mogli dve godine da voze na 4 rolne toalet-papira. I naravno, ima ljudi sa vrlo jakim automobilima koji prelaze jako puno i koji voze tako da se i premium gume ( diskovi, pločice itd) troše.
Poenta je naći pravu meru za sebe i tu se slažem s jashom...

Turbo

Citat: slavko_bgd poslato 27.11.2018. - 13:50
Ima vozača koji prelaze toliko malo i voze tako nežno da bi mogli dve godine da voze na 4 rolne toalet-papira.

Ali koji toalet-papir standardni ili premium? :)

nik

Ako je od pomoći  :ne:
https://www.expertentesten.de/beauty/toilettenpapier-test/

Friški rezltati.
Samo ne nadjoh zaustavni put.
:woo-hoo: :crazy: :Smiley:

kiconix

A sta pise ovde?
Za nas sa jeftinim kartama.  :c: