Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

#2025
Znači zeznuli su i na Loganu.   :laugh1:

Bez šale, istorija je dugačka, sve je počelo sa severnim jelenom i zlonamernim prevrtanjem prvog Logana u Autobild-u još pre tuce godina. Verujem da su problem rešili na isti način kao i reklamacije trenutne potrošnje od preko 20L/100km - na bordu ukinuli ovaj podatak a zadnje gume malo više napumpali i upisali na tablicu  :lol1:

Ajde sad komisijski da ustanovimo (ali u drugoj temi, izdjem sebi opomenu pred isključenje zbog  :offtopic: ), koje su to krucijalne razlike između dva modela automobila, naročito istog proizvođača, limuzina sa pogonom napred, da se na jednom modelu na veći pritisak pumpaju prednje a na drugom zadnje gume??? Tu još upade i hečbek Sandero...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Moje višegodišnje analize guma na Loganu pokazuju da je 2,0 pozadi previše ako se uglavnom vozi (polu)prazan auto.Naime,sve gume koje sam zagledao trošile su se više po sredini,a na bokovima manje.Usudio bih se da kažem da je 1,8-1,9 prava mera za zadnje,u gradu i ako auto nije potpuno opterećen.Napred 2,0 puna kapa.Toliko sa offovanjem.
Javio sam se za reč zbog nove Tigrove Wintere.Pre neki dan čekao sam zamenu u Beogumi preko dva sata i detaljno razgledao sve što imaju u ponudi.Bila je izložena i nova Wintera,a stajala je pored Save eskimo u istoj dimenziji.Tigrova,u odnosu na Savu, ima mnogo tvrđe krampone,gotovo kao letnja guma.Kao da je prilagođena (uslovno)nekoj all season upotrebi.Možda je to i bila namera dizajnera,a možda mi se samo čini.
Uglavnom,po izgledu i ceni vrlo zanimljiva guma.Ako su se toliki lepo navozali na staroj Winteri,nova može biti samo bolja.U kategoriji jeftinih guma pre bih uzeo nju nego bilo koju tursko/kinesko/rusku.

Aleksabgd

Jedina prednost wintere u odnosu na druge zimske gume je cena.

glavonja3

Ne bih rekao.

kiconix

Da kupujem gume sada, Tigar ili Sava.
Sa obe bio prezadovoljan, nemam razloga da menjam.

MitarMrgulic

Na Logana MCV danas stavljena zimska obuća :)

Dobio je Dunlop Winter Response, 185-65-15 koje su plaćene oko 102 KM (oko 54 eura) po gumi, plus skidanje i montaza, kao i "hotel" za gume do narednog proljeća.

U ponudi je bila i Fulda, sa cijenom od oko 86 Km po gumi, pa je izbor pao na Dunlop zbog male razlike u cijeni.

Sve skupa, 453 KM (oko 230 eura), tako da mislim da sam solidno prošao :)

Lazar@

I ja se obuo danas! :to:

Skinute dvije ljetnje uniroyal rainsport 3 i dvije zeetex zt1000(sve preporuke, sasvim korektna ljetnja guma za malo para)

Na prednjim tockovima montirane nove Mishelin Alpin A4 (dot 2016, bile slozene u magacinu) sa popustom...




Pozadi montirane Lauffen LW31 kupljene svjeze prosle sezone...






Sve felne po 10 grama tegova, a jedna 40 :D gadjao rupu, malo je kriva unutrasnja ivica, ali nista strasno



Zimske gume su 195-55-r16, dok su mi ljetnje bile 205-55-r16...
Generalno dosta bucnije u voznji( zeetex tisi i od miselina!), volan dosta laksi, ali upravljanje nije precizno...Nekako moram da pravim vise korekcija nego sa 205...
Na 195 volan ima vise "lufta" na sredini, a onda ostrije krene da skrece...
Dok je na 205 volan tezi, auto odma skrece, i mnogo manje pokrete moram da pravim da ga postavim na cesti...

jasho

Kako se ovaj laufen pokazao?

bocca

Evo moje malo iskustvo ako nekome i pomogne!
Ja sam na jesen 2016 kupio nove Save eskimo 195/55 16. Posle 2 meseca vožnje desio se taj požar na parkingu gde mi je stradao zadnji desni deo i jedna guma se istopila. Tada više nigde u zemlji Srbiji nije mogla da se kupi Sava u toj dimenziji pa je kompromis bio Lassa, sa najsličnijom cenom, šarom i karakteristikama. Znači, dve zime na zadnjim točkovima različite gume. Sada kada sam stavljao zimske, vidno, ne i drastično, ali vidno potrošenija Lassa. Toliko!

Lazar@

#2034
Citat: jasho poslato 17.11.2018. - 21:54
Kako se ovaj laufen pokazao?
Po testovima na suvom odlican
Na snijegu odlican

Na mokrom los, rang kao tigar i taman lassa...

U praksi mi se mnogo bolje ponasa od wintere i od starfire-a....
Za pare za koje se prodaje je ok ali nista specijalno :zloca:
Ne trosi se lako, tako da sigurno moze da izgura preko citave godine

Loganovac

#2035
Fulda KM3, deveti put na kolima, vozi se samo zimi od 2010/11. Šara 5-6mm, oseća se da to više nije ona guma kao nekad. Prešle sigurno preko 50.000km. Kako sam ih stavio (uvek svaku na svoje mesto) volan otežao i počeo da vuče ulevo. Sa letnjim Mišelinkama išao pravo ko strela. Očigledno je vreme za zamenu.  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Citat: Lazar@ poslato 17.11.2018. - 23:18
Ne trosi se lako, tako da sigurno moze da izgura preko citave godine
Kod nas je kriterijum za dobru zimsku gumu malo drugačiji:
-ne sme da se zaglavi u pola metra snega
-mora da izdrži 6-7 letovanja u Grčkoj
-zatim se stavi u oglase i dobro proda
E,to je dobra zimska guma!

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Citat: Loganovac poslato 18.11.2018. - 08:35
Fulda KM3, deveti put na kolima, vozi se samo zimi od 2010/11. Šara 5-6mm, oseća se da to više nije ona guma kao nekad. Prešle sigurno preko 50.000km. Kako sam ih stavio (uvek svaku na svoje mesto) volan otežao i počeo da vuče ulevo. Sa letnjim Mišelinkama išao pravo ko strela. Očigledno je vreme za zamenu.  :ne:
posle toliko godina ta gume je izgubila sve karakteristike sto treba da ima, samo sara na oko je vadi. Samo lagana voznja ko sa letnjim.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix

U zadnjih par godina smo postali doktori za sve vrste guma i njihov sastav.
Ja sam ucio i vozio na samo jednom setu guma, uglavnom letnjem, neretko i razlicitim a obavezno polovnim.
I naucio.
Sta god da stavim na auto, bice bolje nego sve sto sam vozio do 2008 godine.
Zato, pamet u glavu a gume nek budu samo ispomoc.