Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

VaskezNS

Citat: lovac poslato 07.11.2018. - 15:21
Ne mogu baš da shvatim filozofiju mnogih vozača - da se preko cele godine furaju zimske gume! :badmood:
Može to, auto trpi sve, ali isto tako, kao što letnje gume nisu za zimu, zimske nisu za leto.
Doduše, polcija ne sankcioniše takve slučajeve (nije isključeno da neće - ako usfali malo para u državnoj kasi)...

Koliko ja znam, u SRB nisu kažnjive zimske gume leti. Obratno jeste.

I ja se ozbiljno razmišljam da za par sezona pređem na komplet All-Season. Više mi je na vr' da se svake godine 2x kilavim sa demontažom/montažom.
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Aleksabgd

Što bi moj komšija rekao" vidis da na winteri pise m+s,pa to je  :baeh:mokro i suvo tj i za zimu i za leto"

Veterinar

205 može. Ipak,  jedno pitanje sam pre nekoliko dana postavio sam sebi. Na vratima,  uz preporučeni pritisak u gumama,  ne piše ta dimenzija. Na tehnickom pregledu to se mozda gleda,  ali postoji li šansa da policija počne da gleda to? U slučaju udesa da se pravi problem i sl... To je uopsteno pitanje za sve gume,  pa i zimske.

speedo

Ne znam za Srbiju ili Crnu Goru, ali u Bosni već odavno gledaju dimenziju guma na tehničkom pregledu i zapišu u papire. Doduše nije mi poznato da su nekome pravili probleme, ali ko zna šta donosi naredni dan.

Da ne bude skroz offtopic, danas nabacio zimski set, ovo će mu biti već osma sezona :c:
Vidjećemo kako će se ponašati, pretpostavljam da mogu ovu i još jednu sezonu...

kiconix

Od ove godine je i kod nas obavezno, jos obaveznije je da se dimenzije slazu sa nalepnicom na kolima.

dovla

Nemaju sva vozila nalepnicu sa ...

kiconix

Ko nema nalepnicu traze na netu, mora da pise na papiru sa tehnickog i da se poklapa sa fabrickim opcijama.

Andrix

Prepakovana zimska obuca, pozurio samo iz razloga sto sam sa letnim presao oko 21500 km a zimskim 14000 km za 5 god.Pa da i njih malo ravnomernije trosim.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

lovac

Citat: kiconix poslato 07.11.2018. - 22:00
Ko nema nalepnicu traze na netu,

Kiconix nemoj da plašiš narod sa informacijama koje su samo delimično tačne.
Jasno je definisano kakve gume se mogu montirati na putničko auto - a da li je napr. na stepwayu (govorim o njemu pošto smo Dacia forum) guma širine 185, 195 ili 205, niko neće praviti problem na tehničkom pregledu.
To potkrepljujem činjenicom da u fabričkoj varijanti sandero ima gumu širine 185, prve verzije stepwaya 195 - 205, a kasnije 205, a praktično radi se o autu skoro istih dimenzija i težine. Fabrika na iste automobila stavlja felne od 15 i 16 cola

Širina guma na vozilu se definiše njihovom dimenzijom u odnosu na karoseriju, u smislu koliko su niske, koliko štrče u odnosu na blatobran, i sl.

Ali da se vratimo na temu: poželjno je da zimske gume, ako se sa njima gazi debeli sneg budu uže od standardnih - da bi prosto ''rezale'' sneg, kao nož. Ako se koriste široke gume na laganom automobilu, u dubokom snegu one ne mogu ispoljiti svoje stvarne performanse, jer zbog širine prosto plivaju po snegu.


kiconix

#2019
Ne plasim, prenosim informaciju.
Kod mene lepo pise
205/65/15
205/60/16
205/55/17
Sve van ovoga ne prolazi tehnicki.

Loganovac

Kolega lovac, uz dužno poštovanje, dozvolio si sebi da se brzopleto ovde upustiš u komentarisanje nečega što nije predmet rasprave. Šta je bolje, šira ili uža guma, na inženjerima je da procene, pojektuju vozilo i kao takvo nam ga prodaju, a u dokumentaciji definišu opcije (kao kod kiconixa na nalepnici). Sve van toga je neovlašćena prepravka.

Tvoju rečenicu "Širina guma na vozilu se definiše njihovom dimenzijom u odnosu na karoseriju, u smislu koliko su niske, koliko štrče u odnosu na blatobran, i sl. " prosto ne želim da komentarišem.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Posto su zimske gume u pitanju a njih obicno stavljamo manjih dimenzija nije na odmet da nalepim i sliku koja propisuje dimenzije za Fluenca

silent

 :offtopic:

Ova nalepnica mi govori da su se na Sanderu zeznuli (obrnuli pritiske) - preporučuju 2.0 napred, a 2.2 pozadi, što mi je potpuno nelogično.

lovac

Citat: Loganovac poslato 08.11.2018. - 16:02

Tvoju rečenicu "Širina guma na vozilu se definiše njihovom dimenzijom u odnosu na karoseriju, u smislu koliko su niske, koliko štrče u odnosu na blatobran, i sl. " prosto ne želim da komentarišem.

Nema šta da se komentariše - hteo sam nešto reći, a nisam dobro formulisao rečenicu! Izvinite!

Ayrton

Citat: silent poslato 08.11.2018. - 19:57
...Ova nalepnica mi govori da su se na Sanderu zeznuli (obrnuli pritiske) - preporučuju 2.0 napred, a 2.2 pozadi...
Nisu. I na Loganu piše isto.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!