Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Neko je na pogresnom mestu pitao za test Lassa guma, ima u poslednjem autobild testu zimskih guma. To su oni nazovi testovi marketinskih agencija.

Lassa je diskvalifikovana u startu zbog zaustavnog puta na mokrom pri brzini od 80 km/h koji iznosi 40.0m.

Stara Wintera je takodje diskvalifikovana, zaustavni put je 43,7m.

Poredjenja radi, Continental 34,5m.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


mladja73

Citat: Daniel poslato 05.10.2018. - 19:35
Gde samo iskopate te gume da mi je znati???

http://www.radial.co.rs/

Meni su u komšiliku. Malo su jači sa cenama ali znaju posao.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Andrix

koliko vidim all season gume imaju samo savu adapto
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Jelenko

Ja da mogu uzimao bi najbolje gume sto postoje,ali ne mogu.Ipak,bolje nova guma nego polovna a poznatog proizvodjaca.
Treba samo vozac imati u glavi kako vozi i tome se prilagoditi.Dzaba ti sva guma svijeta ako vozis ko manijak,nece te ni jedna guma spasiti.
Za svojih 15 godina vozackog staza nisam imao ni jedan udes a da sam ja kriv,nadam se da ce tako i ostati.


saša61beograd

#1999
Na sajtu Beo-Car-a imaju u ponudi novu Winteru (Taurus Winter) po ceni od 4.310 dinara za 185/65 15.
Šara je gruba i neobična,ali je cena i dalje friendly,da narod može da uživa u zimskim radostima (preko cele godine).

szs

Citat: saša61beograd poslato 31.10.2018. - 15:16
da narod može da uživa u zimskim radostima (preko cele godine).
Šara stvarno robusna i deluje da je baš baš dobra za sneg
Ali se neće taj narod nauživati (sem cene gume) ako je voziš cele godine.

FUEL ECONOMY   E
WET ON WET SURFACES   C
NOISE LEVEL   72

U prevodu trošiš mnogo više goriva sa bučnom gumom koja na mokrom i nije baš nešto specijalno.
Po meni, samo ako živiš na mestu gde "grtalica" u jan i feb ne zalazi često, ovakva guma izgleda kao fenomenalna opcija.

Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Boka

Ne znam kakve su Wintere sa novom sarom , ali ja punih 9 godina vozim Wintere i leti i zimi. Presao sam sa njima 53kkm , isle leti 4x za Crnu goru i 5x za Grcku , 10-ak puta za BG , ostalo grad i okolina , godisnje malo preko 5000km ,  sara nekih 3,5-4mm . Ja sam prezadovoljan i potrosnjom , mekocom , vrlo tihe u odnosu na recimo Savu eskimo s3 koja je bucnija i  skuplja nekih 1000din po komadu. Juce obisao celo Vlasotince i Leskovac i jedva sam nasao Tigar Riken (stara wintera sara) 185/65 15 i kupim 2  za 4300din po komadu sa montazom + 700din za balansiranje , dot 4317.
Neko ce reci da neznam za bolju gumu , ali meni je wintera odlicno sluzila za potrebe kakve ja imam. Jednostavno , moraš biti svestan da voziš umereno, bez divljanja i ona će odraditi posao.
Kroz sneg prolazi, blato, bljuzgavica, poledica... sasvim korektno ponašanje u gradskim uslovima pri normalnim uslovima eksploatacije.
Kome treba više, zimovanja, česta putovanja, agresivnija vožnja... neka ne gleda Tigar već neku skuplju gumu, ali priče da će da izgine svako ko stavi Tigar na limuzine, džipove, BMW, Audije i slično je besmislena.
Ja sam kao i sasa61beograd , najvise za neku gumu za sve sezone , ali nema toga u mom malom gradu.

Erazmo

 Juče sam pazario 4 Hankook zimzare 185/65/15  za 5300din/kom. Made in Hungary  :D

A na polici video Sava zimsku gumu - "Made in Poland"  :ha:

Zee

Ja se slazem sa Bokom, i ja sam prosle godine cele godine terao wintere.
Nije nista falilo,ni meni, ni kolima, ni gumama, pride potrosnja se nije pomerila ni makac sa novim letnjim gumama.
Normalno sam vozio, kao sto vozim i inace, lagano.
Tako da ....
:ziveli:

Aleks


dave

Planiram uzeti nove zimske gume kako ne bi u međuvremenu pao sneg i da ostanem sa letnjim gumama. Imam Stepway 2011 sa 195/55R16 letnjim gumama. U ponudi su sve sa 205/55R16 Tigar Wintera za 4800, Lassa isto 205/55R16 ali za 5700, Kama 5200 i Sava 5500, dok 195/55R16 ukoliko ima u ponudi su od 7000, pa naviše.
Da li je neko na prvom modelu Stepwaya (2009 - 2013) koristio ove dimenzije guma? Koje od navedenih preporučujete ili neke pete?
Gledali smo u kalkulatoru da je razlika nekih 2%, ali me ipak zanima kako je to u praksi i da li je neko sa tom promenom imao problema ili je sve u redu.

bocca

Vozio sam takve gume 5 godina. Ti nemaš nikakve probleme a auto lepše izgleda.

Aleks

Ja bih probao novu Winteru.
Stara je bila sasvim ok za Daciu a nova može biti samo bolja.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

Ne mogu baš da shvatim filozofiju mnogih vozača - da se preko cele godine furaju zimske gume! :badmood:

Može to, auto trpi sve, ali isto tako, kao što letnje gume nisu za zimu, zimske nisu za leto.
Doduše, polcija ne sankcioniše takve slučajeve (nije isključeno da neće - ako usfali malo para u državnoj kasi), pa ima veoma veliki broj automobila u SR, BiH i u CG, gde vozači praktikuju zimske gume preko cele godine. Čak i na primorju, gde zimske gume nisu nikako prikladne!
Da li se to može tumačiti kao svojevrstan tihi otpor naroda prema postojećem zakonu. Ili je to evidentan dokaz besparice: svi bi da voze auto, ali nema se dovoljno para za njegovo kvalitetno i optimalno opsluživanje.

Postavljam pitanje: zašto u tom slučaju ne koristiti all season gume? Top je bolje rešenje od zimskih, preko cele godine, a ne iziskuje dodatne troškove (možda nešto malo - pošto su all season gume nešto malo skuplje od zimskih, iste kategorije). Posebno se to odnosi na gradove i puteve gde se sneg redovno čisti. Na ruralnim područjima, gde ima dosta snega - ipak zimske gume su nezamenjive (plus lanci u pripravnosti).

Vezano za dimenziju guma na stepwayu: fabričke continental su bile 195/55 16, ali je to nekako ''nestandardna'' dimenzija, teško se nalaze na tržištu, skuplje su od guma iste kvalitete veće dimenzije 205/55 16.
Ja ih vozim na stepwayu - auto lepše izgleda, stabilnije je.
Verovatno, jedina mana širih guma je na snegu: gde uže gume prolaze, široke ''plivaju''! :agr: