Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Keka

To ti je ono da jeftino ne bude uvek jeftino.

Da napravimo kalkulaciju za dimenziju 185/65 R 15:

Tigar Winter1 kosta ~6500 din (internet prodaja guma)
Barum Briliantis kosta ~5300 din (internet prodaja guma)
Montaza, demontaza i balansiranje po tocku izadju oko ~500 din.

Varijanta 1 (koju Jelenko praktikuje):
Dolazi prolece. Ima nazad dve lose zimske gume, napred ima dve polovne zimske gume (sto je samo po sebi nonsens, bolje bi trebalo da idu pozadi, vec smo razglabali zasto). Da ne pricamo o trakciji leti sa zimskim gumama.
Godisnje predje 10-15.000 km (kaze 12.000).
Na jesen kupuje opet dve zimske gume.

Znaci na svakih 12.000 km trosak je 2x6500+2x500=14.000 din.

Varijata 2:
Dolazi prolece. Ima nazad dve lose zimske gume, napred ima dve polovne zimske gume. Kupi 4 letnje gume, dve lose zimske baci, a dve polovne stavi u spajz.
Trosak 4x5300+4x500=23.200 din.
Letnje leti (i zimske zimi) gume treba da predju oko ~50.000 km pre nego sto budu za zamenu.
Na jesen dokupi dve zimske gume, izvadi one dve iz spajza, a letnje stavi u spajz.
Trosak 2x6500+4x500=15.000 din.

Na prolece izvadi letnje iz spajza, zimske gurne u spajz.
Trosak 4x500=2000 din.

Na jesen dokupi 2 zimske gume umesto onih losih, spajz i tako to:
Trosak 2x6500+4x500=15.000

Za zivotnog veka kompleta letnjih guma, usteda je oko 32.000 dinara.

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Jelenko

Kod mene se trose nenormalno brzo ljeti a mozda i zbog toga sto kupujem 2 klasu.Da se mi razumijemo,gume se ne potrose do te mjere da budu celave NE  :nono: nego nemaju dovoljno sare da bi mogle proci u zimskom periodu tako da one se ne bace nego kombinujem prednje nazad,naprijed nove.Mogu ja njih voziti i 2 godine ali ja to ne praktikujem iz vise razloga

Gume sam placao oko 35 evra po komadu.Gume su 14-ke

svako ima svoju racunicu,meni je ovo po moj dzep najisplativije. :ne:

Keka

Ni jednom racunicom ne moze da ti bude isplativije da kupujes svake godine 2 gume umesto na svake 2 godine po 1 gumu, bez obzira da li je ona 14" ili 24"
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

#1293
@ Jelenko

Kakav ti je trap?

Znam ljude, koji su izgurali 3x 12kkm i sara je opet dublja  od 4mm, a vozeno preko cele godine, Winter1

@ Keka

da je zimska guma toliko losa leti, propisali bi zakonom upotrebu letnjih guma leti ,kao zimskih zimi  :to:

Od ove sezone Winter1 dok se ne pojede, nema skidanja, samo premestanje.

Jelenko

Pa za trap ne znam ,kad sam mijenjao krajeve spona(otprilike prije 6-7 mjeseci)tada sam zadnji put bio na reglazi.Bas sam pitao kolegu koji je uzeo gume isto kad i ja kako se kod njega trose ista stvar kao i kod mene.Sto se guma tice mora da sam potrefio los kvalitet,jer kad sam kupio auto 2008 god. kupio sam sve cetiri wintere i vozao 2 godine i kusur i jos ima sare da prodju kao ljetnje  zato mi nije jasno sto se sad ove toliko trose,a kupujem kod istog prodavca kao i uvijek.

Andrix

i ja guram zimske gume i leti, doduse pretprosle zime kupio dve zimske pa kombinovao sa fabrickim Montanama, koje su bile meni ok za celu godinu do tada. Prosle zime jos 2 zimske i upario sa prethodnim, Montana bacio ne zbog sara vec popustile po obodu, dobile udubljenja koje se samo pod rukom osete. Za celo leto nisam primetio sa su se Wintere ista potrosile a vozi se mahom po gradu a bio je i odmor do Crne gore.Nikad zaskiripale, ni proklizale na letnjoj kisi...ili je to do stila voznje. i kotrljam i dalje, Ali godisnji prosek je 7000 km
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Jelenko

Kad budem bio u prilici uslikacu i prednje i zadnje pa vidjecete razliku u sari.

Citat: Keka poslato 21.01.2013. - 18:43
Ni jednom racunicom ne moze da ti bude isplativije da kupujes svake godine 2 gume umesto na svake 2 godine po 1 gumu, bez obzira da li je ona 14" ili 24"

@Keka nisam te razumio sta si htjeo sa ovim da kazes?

Keka

Hteo sam da kazem da se letnje leti manje trose nego zimske i da ne bi morao da svake jeseni kupujes gume.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

Krle, zanima me tvoj sud, kako se ponasaju ove zime tvoji zimski pneumatici posle dve letnje sezone

krle

#1299
 
Veoma dobro, a mnogo bolje nego letnje Mišelinke. Sa pređenih 31000 km na prednjim je šara 5.5mm,zadnje su skoro kao nove.  Na jesen ću morati da zamenim  prednje, što  će biti  tri godine ili  42- 45000km.

 

ppejic

Ponasanje leti u voznji?

krle

S obzirom na moj stil vožnje, nikakva  razlika u odnosu na letnje Mišelinke  (upravljivost,kočenje...).
Jesu bučnije,ali... :ne:

Lazar@

Samo da pohvalim Tigar Winter1,bio prosli vikend u malo sjevernije krajeve...
Doduse nisam isao sa Stepway-om jer su na njega ipak polovne Michelinke sa 4mm mesa,a na Hyundaiu su nove tigar winter1 sa oko 8mm mesa(a i primijetih da je stepway prelagan(fali par kg naprijed) i da prokliza cim se takne gas)...Utabani snijeg odlicno gaze,dubok takodje solidno(da sam imao tigar na stepwaya sigurno bi isprobavao nesto ekstremno jer je auto visok,a ovako sam sa hyundaiem kacio patosom stalno pa sam se bojao da ne na sjednem patosom a tockovi da ostanu da vrte u prazno),leda ovamo nije bilo,mada u pg kad je bilo smrzlo,bilo je katastrofalno,nikakva guma ne pomaze...Prezadovoljan sam gumama  :too:  Samo jednom sam se bio zaglavio,mojom greskom,pogresna brzina,auto se zagusilo i trt...mada sam se izvukao bez guranja i bez lanaca,malo naprijed-nazad-lijevo-desno i eto ga...i guma ne voli da slajfuje,posto sam vozio par guma koje vole dosta gasa,tek onda pocinju da grabe,a ove ne,samo lagano i ide kao po asfaltu... Evo par slicica(zadnje dvije su sa mjesta kad sam se zaglavio),neke slike su iz video klipa pa je kvalitet losiji....


Nego usput da pitam da li bi smetalo da za sledecu sezonu ove michelin sto su naprijed(alpin a3 195-55-r16) prebacim pozadi a uzmem naprijed tigar winter1(205-55-r16)...Guma je sira za 10mm,jer koliko znam wintere nema u dimenziji 195...






ivan-bgd

Biće ti auto vičlji napred

miki-bgd

Da, za pola cm ce biti visi, mislim da znas ali obrati paznju da sa sirim gumama napred opeterecujes servo sistem. :wave:

Ja se secam kad sam posle 195 stavio 185 gume, osetno lakse se okretao volan.