Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

miki-bgd

Na prednjem trapu znam da bi sigurno razlika predstavljala problem (i zbog motora, diferencijala, prenosa itd), za pozadi ne znam, i bas me interesuju misljenja/iskustva.

Auto je nagnut ka napred, sto povlaci da se deo opterecenja smanjuje na zadnjim tockovima i prenosi na prednje(centar mase se pomera ka napred). E sad, taj deo ne znam koliki je (moze da se izracuna), ali mislim da je dosta mali, verovatno zanemarljiv. Mozda moze da dodje do izrazaja u nekim situacijama, ali neko iskusniji ce to da napise.

Ako si u radnji kupio gume, naravno da ce on da kaze da nema problema  :bonk: , kad mu das pare na ruke za dalje ga nista ne interesuje. Dodji ti posle da se zalis kako nije bio u pravu, nista neces postici.  :-)1

Jos jedna vazna stvar, pisano je o tome, nije bitna samo sara na gumi nego i DOT - datum proizvodnje. Zimske gume posle 5, 6 godina iako sa dobrom sarom nisu bezbedne za voznju. Stvrdnu se i gube svojstva, postaju opasne.

Naveo sam par stvari na koje treba obratiti paznju, ali se nadam da je sve ispalo u redu i zelim ti bezbednu voznju  :wave:

bind

Citat: Ljuba82 poslato 30.11.2012. - 00:00
Ako imate neku ideju, savet, zamerku zasto to ne bi trebalo da uradim, recite ovih dana (ili cutite zanavek  :too:).

Svrati popodne ,znas gde mi je parkiran auto. Videces  na njemu  zimski set ,celicne felne  i ratkapne. Pa prosudi .

Ovako izgleda otprilike,vide se jos i vezice.


alexv011

Citat: mladja04 poslato 30.11.2012. - 02:25
Kako je imalo samo dve polovne gume (Matador) po merama 195x55 r16 dve sam (Pirelli) uzeo 195x60 r16 i njih stavio pozadi.

Matador gume sam vozio na Feliciji, letnje. To su ubedljivo najgore gume koje sam video u zivotu. Za njih su Trajalove san snova. Klizaju leti na 40C kao po ledu.
Kad zanemarimo sto si kupio polovne gume, protiv cega sam uvek, jedino dobro sto si uradio je da stavis te Pirelli nazad.
Dobro pazi sa tim Matadorom. :(

Loganovac

Što se tiče razlike od 1cm u visini, slobodno možeš da je zaboraviš, daleko je veća razlika kad napuniš gepek u Rodiću!  :hihi:    Stvarno, taj 1cm predstavlja promenu ugla nagiba vozila za oko 0,02 stepena - smešno. Veći je problem što si smanjio klirens prednjeg kraja za tih 10mm, i što ti je obim pogonskih točkova za preko 3% manji od fabričkog, za toliko ćeš imati odstupanje u merenju kilometraže i brzine. Vozi i uživaj.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bocca

mala ispravka, covek je napred stavio originalnu dimenziju a nazad ima vise od 3% razlike.

Loganovac

 :doh: Da bre, kakav previd s moje strane!  :bonk:

Dakle, u svetlu ovih činjenica, nema nikakvih problema. Ipak stoji ono što sam rekao - vozi i uživaj!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mladja04

Da da, na zadnje sam stavio za nijansu vece s obzirom da je napred pogon, prenos, proracun brzine itd... Videcu kako ce biti sa ovim gumama, pa ako budu zaista lose uzecu nove. Hvala na odogovrima.

saša61beograd

Juče sam dobio SMS od Hit-a:4 gume Kleber 185/65 15 plus 4 felne za 41.973 din.

kiconix

Juče pazarene još dve zimske gume.
Sava Eskimo S3+, cena sa interenet popustom 5370, plus ventil i balansiranje (400din.)
Sada obuven za zimu  :driver:

PS. U pitanju je dimenzija 195/65-15.

Vladimir

I ja sam danas zamenio letnje gume zimskim gumama.
Namontirane Wintere koje sam kupio prosle jeseni, tako da im je ovo druga sezona, izgledaju kao da su sad izasle iz prodavnice, doduse vozene su samo 4 meseca prosle godine i vrlo sam zadovoljan kako su se pokazale prosle zime.
Morao sam da zakazem jutros zamenu kod vulkanizera posto je bila velika guzva danas, kazu mi da ni prosle godine nije bila ovakva guzva.
Skidanje starih guma + montaza i balansiranje novih me kostala 2.000,00 dinara, a punjenje Azotom je gratis za stare musterije.
Sipao sam i tzv zimsku tecnost za pranje soferke tako da sam sad spreman za zimske uslove.

miki-bgd

Citattako da sam sad spreman za zimske uslove

Nisi spreman, nemas lance  :laugh1:

Loganovac

Uvek sam cenio vidovitost.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

slavko_bgd

Citat: miki-bgd poslato 01.12.2012. - 17:37
Nisi spreman, nemas lance  :laugh1:

seti me rečenica na jedan vic:

Šta uradi Zemunac kad ga zaustavi saobraćajac u sred zime na planini i pita: "gospodine, gde su Vam lanci?"


Raskopča košulju... :)

neskafa

+1  :lazy:

Kupljene polovne felne 15 (sa Megana) i 4x nove Winter1.
When we are born, we cry that we are come to this great stage of fools.

Lazar@

kod nas danas pale temperature... trenutno je 4c napolje,nocas pada i ispod 0..Svuda okolo snijeg,takodje me nebi cudilo da padne snijeg...Za sad polovne michelin alpin a3  drze bas dobro,samo sto su malo bucne na kisi...tigar winter1 se takodje odlicno ponasa na nizim temperaturama,iznenadjen sam...ako ne padne snijeg ovdje kod mene,onda mozda odem za vikend na grudvanje da isprobam michelinke i stepway