Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

ppejic

AAAAAAAAAAAAAaaahahahhaahahaaaaaa

zimzelena

#1141
Dobar dan,
U nedoumici sam sta uzeti a opcije su sledece:
Hit auto nudi cetiri celicne felne r15 i cetiri gume Kleber Krispal HP2 za 45000din
Beoguma nudi cetiri celicne felne r15 i cetiri gume Goodyear UG8 za 44860 din
Vulco nudi cetiri celicne felne r15 i cetiri gume  Dunloo Sp Winter sport za 46332din

Sta da kupim? Ne rukovodim se cenom jer firma placa zamenu pneumatika, a vozim samo po Beogradu.

PS: Do sada sam zimi vozila Winteru i Savu modela se ne secam. Brinem jer svaki dan pre posla razvozim decu i vrtic  i skolu...znaci ocekujem da budu gume budu bezbedne, a ja cu se potruditi kao faktor covek-vozac.

alexv011

Preporuka Goodyear UG8 (ultra Grip 8)

Stavio nedavno Goodyear UG7+ u ovim "nezimskim" uslovima su potpuno OK. Nema razlike u odnosu na Michelin.
Videcemo kad padne sneg  :ces:

Mada sam citao po netu da se trose brze od konkurencije ... u svakom slucaju vrhunska guma.
Kleber u drustvu koje si naveo nema sta da trazi. To su gume klasu ispod.

Loganovac

Da ponovim sto puta izrečenu preporuku - obavezno proveriti DOT gume, odnosno datum izrade. Takođe i ET felne, Dacia ima malo nestandardnu vrednost...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zimzelena

Kolega je na svom Stepwayu stavio Winteru i kaze da je spreman za zimu. Pitala sam ga zasto nije uzeo jedan od preporucenih paketa, a on mi odgovori" koleginice, dobra guma glavu cuva....samo vi kupujte gume van klase zvucnih imena"

E pa bila bi sretna da su nam oni promenili gume a ne sto su nam dali da biramo....mucimo se citamo performanse guma, sastav, nove tehnologije kanalica i ko zna sta jos....

Unapred hvala, za savet i sugestiju.

ivan-bgd

Ja winteru kupujem godinama i zadovoljan sam kako cenom tako i performansama a i kvalitetom.Kako god da bilo posle treće sezone su za menjanje koja god da je marka.....a možda i pre.Zavisi od vozača ili vozačice  :D

gromovnik

#1146
Citat: ivan-bgd poslato 26.11.2012. - 20:06
Kako god da bilo posle treće sezone su za menjanje koja god da je marka.....a možda i pre.
Da nije premalo 3 godine? Moje Sava Eskimo započele su svoju 3. zimsku sezonu, a izgledaju kao nove.

ivan-bgd

Ne znam.Zavisi koliko prelaziš.Na puntu sam ove godine kupio nove jer je šara na winterama starim 3 sezone došla na pola.Pošto otprilike godišnje pređemo oko 20-ak hiljada,znači pola otpada na zimu.Doduše ranijih godina je i ranije zagudilo.Sve zavisi i od prirode.Ima ona šaru ,ali kao da je uglačana pa slabije prijanja na podlogu.Ipak se oseti kad je guma starija.Možda grešim ali to je moje iskustvo. :ne:

lovac

#1148
Zimzelena,

nemoj kvariti izgled stepwaya sa 15 colnim felnama. Ja sam prošle godine u ovo doba bio u sličnim nedoumicama kao ti sada (vrati se godinu dana po ovom topicu, pa ćeš videti): mislio sam da umesto originalnih 16 colnih fabričkih felni kupim 15 colne, za zimske gume, radi uštede para.
Onda sam se predomislio i kupio 4 zimske gume Sportiva Snow Win 205/55 16. Koštale su oko 95 evra sa montažom i balansiranjem, po komadu.
Veruj mi, auto je dobio sasvim novi izgled - deluje zaista moćno, sasvim drugačije nego sa originalnim fabričkim gumama, kao pravi terenac! Kao da nije isti auto u pitanju!

Odlučio sam, da ako dođe vreme za zamenu letnjih guma, i njih ću staviti u dimenziji 205/55 16.
Majstori mi rekoše da se ova dimenzija puno lakše nalazi nego 195/55.

Što se tiče Sportiva zimskih guma, na njima piše made in Portugalia, nisam ih puno vozio po snegu prošle zime, ali nisu ni jednom proklizale, niti pokazale tendenciju gubljenja kontakta sa podlogom. Mislim da nisu loš izbor.

gromovnik

@ivan-bgd
Ja prelazim 6-7000 sa zimskim gumama, a kočim kombinovano motorom, tako da ne planiram da ih menjam posle manje od 5 sezona.

Loganovac

Trebalo bi imati na umu da je ipak zimi izgled manje bitan od kontakta gume sa podlogom, pa bi bilo poželjno birati uže gume (185 u odnosu na 205). Dalje, 16" guma je znatno skuplja od petnaestice...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ivan-bgd

Upravo zbog toga sam i pribegao čeličnim felnama i gumama 15'' , a i sačuvaću aluminijumke na mom stepu :whistling:

miki-bgd

Kada je u pitanju izgled auta naspram bezbednije voznje, nema diskusije. Gospodja ima i decu, nista njoj ne znaci za nijansu lepsi auto koliko bezbednost dece. Kao sto rece Loganovac, a i ostali, zimi je uza guma bolja. U Herceg Novom verujem da snega i nema, ili nesto kratko bude(citao sam negde na forumu) , dok je u Beogradu dosta drugacija situacija.  :friends:

Fabricke preporuke su 195/55/16 i 185/65/15. Sve preko toga na vasu odgovornost. Obratite paznju da mozete da imate problema i sa garancijom ako se ne pridrzavate preporuka.

S druge strane jedna zimska 16 kosta kao 15 celicna felna(oko 3900 cini mi se) + winter1 guma(5700, ili 5800 sa balansiranjem i montazom) i jos ostane nesto za benzin. To je i moja kombinacija. Plus pred i posle svake zime menjanje guma na felne, verujem da to bas i ne pogodi gumama, u svakom slucaju mi se ne svidja varijanta. Moje misljenje je da ako sam u mogucnosti uzmem set tockova zimskih pa samo menjam tockove pred i posle sezone.

:offtopic:
Samo da dodam sto se tice srafova, mislim da je ovde bilo diskusije o tome. Na alu felnama sam imao srafove sa ne fiksiranom podloskom (ali koja ne moze da se skine). Stavio sam na celicne felne te srafove pre mesec dana, juce bio sa zac-om ( :wave:) skinuo jedan da pogledamo. Stos je sto celicne felne imaju neki mali konus, recimo velicine 1/5 ili 1/6 od alu felne, tako da srafovi sa alu felni nalezu fantasticno. Bude pokrivena ta jedna petina ili sestina konusa srafa, a rezultat - felna uopste nije izgrebana  :aplause:

neskafa

Citat: Daniel poslato 18.11.2012. - 23:31
spremajte gume


Ovo je prognoza februar  2012.? :hihi1:
When we are born, we cry that we are come to this great stage of fools.

Ayrton

 :-)1 :nono:
U februaru su temperature išle i do -20,a ovde ne prelaze -3.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!