Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd


saša61beograd

#1336
Sipao sam Total quartz 9000 5w40.Dvoumio sam se između Nisoteca 5w40 i Totala,odlučio sam se zbog par sitnica,verovatno nebitinih za podmazivanje mog motora sledećih godinu dana.
Našao sam na netu (uglavnom ruski sajtovi)neke nezavisne fizičko/hemijske analize motornih ulja gradacije 5w40,A3B4.Rezultati ovih analiza se izneneđujuće poklapaju sa onim što zvanično navode proizvođači.Znači da loših ulja nema,u pitanju su samo male razlike među raznim brendovima.
Za Nisotec nisam našao nikave druge podatke osim onih sa njihovog tupavog i zastarelog sajta,na kome godinama ništa nije promenjeno.Verovatno misle da su dostigli savršenstvo.Koliko bi koštalo da se tolika kompanija malo potrudi oko svog nastupa na tržištu,možda dinar ili manje po litru.A neko tamo prima lepu platu za to i ne radi ništa.

Dalje,tražio sam koje je ulje pogodnije za klasični motor kao što je moj,da li A3B4 (Total 9000,Ful SAPS) ili C3 (Nisotec,Mid SAPS).Razna mišljenja sam našao,ali generalno ulja kao što je Nisotec mogu da zamene klasična,kao što je ovaj Total.Norma Rn0700/710,se u svemu poklapa sa normom C3.Jedino što su klasična ulja,A3B4 obilatije nakrcana aditivima nego C3.Šta to u praksi znači,to ne znam.

Total u Kitkomercu košta isto kao Nisotec,620 dinara u litarskom pakovanju.Ambalaže je promenjena prošle godine,zaista je vrhunska.Ima i QR kod pomoću kojeg sam utvrdio autentičnost,prilično je pipavo,ali radi.
Sve što važi za ovaj Total,važi i za ELF SXR 5w40,potpuno isto ulje u različitoj ambalaži.
Na kraju,oba pomenuta ulja su verovatno solidni i prosečni proizvodi u svojim katagorijama.Nisu skupa,lako su dostupna i sa svežim datumima proizvodnje,znači da se dosta kupuju.O Totalu znam mnogo (čak koliko Ca,Zn,P,B,ima u sebi),o Nisotecu ne znam skoro ništa,osim da mi je lepo radio godinu dana.Toliko za ovu godinu,sledećeg proleća novo ludilo i nova "istraživanja".

Keka

Elf 5w40 NF je isto to ulje, ali je jos jeftiniji.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Danas vidim da se pojavilo u prodaji i motorno ulje Gasprom. Nešto mi oskudno sa odobrenjima a nije šampion jeftinoće.
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

I ja sam isto tako lupao glavu sa vecim repertoarom ulja, i opet se svelo na Total 9000 5w40, a do sada je bio Elf, otprilike dok je i Profako trajao. Mislio sam nesto da menjam, cisto da nisam dzaba toliko bistrio ali posto sam isao u Dunav osig. radnju sa vaucerom ispade Total izbor, pored Elfa, Castrola-bio skup i jos nekih  skupljih varijanti.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

#1340
Citat: Zoran poslato 16.05.2021. - 20:49
Danas vidim da se pojavilo u prodaji i motorno ulje Gasprom. Nešto mi oskudno sa odobrenjima a nije šampion jeftinoće.
Ovo može da bude loša vest za Nisotec u Novom Sadu,pošto oni opstaju dobrom voljom većinskog vlasnika,Gazproma.Možda će jednostavno ugasiti Nisotec kao nedovoljno isplativ i preplaviti naše tržište svojim uljem,Made in Rusia.Za naftaše su nastala loša vremena bez perspektive da se nešto bitno popravi u budućnosti,zato je logično svako kresanje troškova.Od Nisoteca kao brenda ovde zavisi mnogo ljudi,a za Gazprom je on sitnica,možda pola procenta u ukupnom bilansu.Bilo bi to tipično za Ruse,pomažu,ali uvek prvo gledaju svoj interes.Tako je to 300 godina unazad,tako će biti i u ova teška vremena.Uostalom,sa projektom G-Energy ulja u Italiji su se verovatno zeznuli,moguće je da hoće da počiste sve što je nedovoljno isplativo,pa i naš Nisotec.
Nadam se da nisam u pravu.
Gazprom ulja su vrlo prisutna u Rusiji i zavisnim zemljama i sigurno su na solidnom,evropskom nivou.Ali,kako sam zaključio,Rusi od svojih domaćih ulja najviše cene Lukoil.

silent

И ја сам се ове године одлучио за Total quartz 9000 5w40. Једино што ме је мало збунило је што нема Renault RN 0700 одобрење, већ само 0710. Не знам колику то разлику прави...



П.С.

Наиђох на једноставно објашњење овде:




glavonja3

Одлична слика  :to:

Andrix

Znaci moze za moj motor.....a i tvoj
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Za sve Dačije bez DPF i GPF može bilo koje ulje ACEA A3B4 i ACEA C3 i to10w40,5w30,5w40,0w40.Rn norma se prilično poklapa sa A3B4 i C3 i ne mora da se juri samo ono na čijoj deklaraciji je pomenuta Rn norma.Formalno odobrenje Reno-a,Rn0700/710,ionako ima možda 5% ulja na tržištu,svi ostali samo prave ulje koje zadovoljava tu normu,odnosno taj "nivo kvaliteta".
Renoovi motori bez DPF-a nisu preterano zahtevni,bukvalno možete da uđete u prodavnicu vezanih očiji i kupite bilo šta i motor će preživeti bez posledica do sledeće zamene.Čak i kad bi se u motor sa DPF sipalo ulje koje nije Rn0720,kratkoročno ne bi bilo posledica.
Izbor ulja se svodi na nijanse,kome je do toga stalo.Ili biranje domaće/uvozno,skupo/jeftino,retko/gusto,lepa/ružna ambalaža itd.Tako da ovaj gore pomenuti Total odgovoara 100% i za Rn0700.





silent


speedo

Ove godine odlučih se za Shell Helix HX8 5W40. Cijena 5,5 € za litar u litarskom pakovanju. Proizvedeno u Njemačkoj u septembru prošle godine, rok važenja 4 godine, piše i uvoznik za Bosnu...kratko i jasno. Ranije sam sipao INA Ultra Plus 5W40 u dva navrata i ulje je zaista korektno, subjektivno bolje od Elfa, ali mi se zaista ne da ići od pumpe do pumpe i tražiti jer negdje nekad ima, negdje nema, pa ako ima onda je proizvedeno prije 5 ili više godina...šteta jer mislim da su to dobra ulja sa dobrim cijenama, ali očito da imaju nekih problema u maloprodaji ulja i maziva.

neskafa

Citat: saša61beograd poslato 17.05.2021. - 07:00
Ovo može da bude loša vest za Nisotec u Novom Sadu,pošto oni opstaju dobrom voljom većinskog vlasnika,Gazproma.Možda će jednostavno ugasiti Nisotec kao nedovoljno isplativ i preplaviti naše tržište svojim uljem,Made in Rusia.Za naftaše su nastala loša vremena bez perspektive da se nešto bitno popravi u budućnosti,zato je logično svako kresanje troškova.Od Nisoteca kao brenda ovde zavisi mnogo ljudi,a za Gazprom je on sitnica,možda pola procenta u ukupnom bilansu.Bilo bi to tipično za Ruse,pomažu,ali uvek prvo gledaju svoj interes.Tako je to 300 godina unazad,tako će biti i u ova teška vremena.Uostalom,sa projektom G-Energy ulja u Italiji su se verovatno zeznuli,moguće je da hoće da počiste sve što je nedovoljno isplativo,pa i naš Nisotec.
Nadam se da nisam u pravu.

Možda je jedan od razloga nedovoljna količina sirovine (Kikinda).
When we are born, we cry that we are come to this great stage of fools.

saša61beograd

Danas na NIS pumpi vidim da je promenjena ambalaža Nisotec ulja.Zapravo,nije više Nisotec,nego Gazprom,ali i dalje proizvedeno u Novom Sadu.Boce od litar su iste kao Gazpromove u Rusiji.Ne znam da li je nešto promenjeno u formulaciji ulja,a cena je ostala ista za 10w40 i 5w40.