Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

#1125
Citat: Slobodan čovek poslato 08.10.2019. - 19:51
Знам, Пенасол рециклира али и прави нова уља. Купио сам уље у Лидлу (њихов бренд W5). Ја уопште нисам размишљао да купим то уље због цене, већ зато што ни једно API SN уље 10W40 градације нисам могао да нађем а да није поручивање са интернета
Bar 50% ulja gradacije 10w40 ima API SN specifikaciju,od ELF-a,Totala,Shell-a pa nadalje.U to si mogao da se uveriš u bilo kojoj prodavnici auto delova.I sva koštaju manje od 700 dinara.Ali,bitno je da si ti zadovoljan,a naročito su zadovoljni Lidl i Pennasol jer ovde prodaju po višoj ceni nego u Nemačkoj!Utešno je to što proizvođači motornih ulja od recikliranog ulja ipak u ta ulja stavljaju oko 50% novog.Tako barem radi Valvoline sa svojom linijom recikliranih ulja "Next Generation"(za koju nisam siguran da se uopšte prodaje u Evropi).

Slobodan čovek

#1126
Citat: saša61beograd poslato 09.10.2019. - 16:44
Bar 50% ulja gradacije 10w40 ima API SN specifikaciju,od ELF-a,Totala,Shell-a pa nadalje.U to si mogao da se uveriš u bilo kojoj prodavnici auto delova.I sva koštaju manje od 700 dinara.

Ја нисам нашао скоро ни једно. Тражио по интернету. А за радње у којима стоји 100 врста уља на полицама, где ја могу да их узмем у руке и читам ситна слова, ја не знам. Ако знаш, напиши овде. Ја знам да ако одем у радњу и питам која уља API SN спецификације имају, или не би знали или би ме најурили из радње.

Иначе, какве везе има ако је уље рециклирано? Испуњава исти стандард квалитета као и ново уље.

vodolija

@Slobodan čovek
"Đavle jedan" - iskoristio si akciju, mislim da je do danas trajala - 400 i kusur dinara po litri u Lidlu. Ima ga da se naruči Pennasol SUPER PACE SAE 5W-40
573,00 RSD - Sremska Mitrovica, zastupnici za Pennasol brend valjda. Specifikacije i odobrenja:
ACEA A3/B3,
ACEA A3/B4
API SN/CF
MB-odobrenje 229.3
VW 502 00/505 00
Preporuke:
Porsche A40
Renault RN 0700/0710
GM-LL-A/B-025 (level)
JASO MA2 (level)
BMW Longlife-01 (level)

astmario

Pa pominjali smo Shell Helix HX8 Synthetic 5W-40, kostao je tipa 600din litar, ima i API SN/CF i RN0700/0710 odobrenja, plus 5W ulja obicno nesto sporije degradiraju.

Loganovac

Evo odma' oglas: prodajem korišćeno ulje Nisotec 5W40 kad ga budem ispustio iz motora radi zamene. Stanje 9 od 10, žuto ko zejtin, prešlo 10.000km, voženo po ograničenjima. Ponude na PP.

:doh:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Slobodan čovek

10W40...

После ме људи питају, зашто мрзим форуме...

kiconix

Stvarno ne znam.
Postavis pitanje, dobijes odgovor i na kraju mrzis forum.  :ne:

astmario

@strelac
koliko je tvoj Sandero presao? Da li trosi ulje? Ne vidim razlog izbegavas 5W40 ukoliko si ispod 200k i nemas evidentnu potrosnju ulja.

Zoran

Ja sam još uvijek na 5w 40.
Šteta što optima nema 0w 40 rado bi ga sunuo preko zime.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#1134
Ostalo je još svega 3-4 meseca (!) do zamene ulja,pa me opet uhvatilo da filozofiram i tragam po internetu za idealnim i najboljim uljem koje će od mog Logana napraviti Poršea.Posebno što kad provrtim vesti na internetu i kad se iznerviram zbog svega,brže-bolje pobegnem u svet ulja,guma i sličnog.
Svaki put kad sipam gorivo na NIS-u,pogledam i njihova ulja.Tu nema ništa novo,jedino što primećujem da su Nisotec 10w40 i 5w40 redovno sa datumom proizvodnje novembar,decembar 2019,što može da znači da se dosta prodaju i da se lager obnavlja.Po tome ispada da je tržište proverilo i prihvatilo ova ulja,pa se Nisotec opet nameće kao opcija za sledeću zamenu.Takođe,primećujem da se G-Energy opet vratio u prodaju,jedno vreme ih skoro nije bilo na pumpama.
FAM ulja i dalje ne viđam nigde,ne mogu ni da se naruče.Priča sa Valvolinom i FAM-om je počela pre skoro godinu dana,ali nije ispalo onako kako sam zamišljao.Voleo bih da znam šta se tamo dešava,a na sajtu ne piše ništa.
Zanimljivo deluju Galax ulja,naročito Galax Racing 5w40,koji je,bar po onome što piše,idealno ulje za sve Dačije bez DPF filtera.A cena mu je ispod 500 dinara za litar.Može da se naruči ili da se kupi u prodavnici u sklopu Rafinerije na Pančevačkom putu.
U prodaji ne viđam ni Modričina ulja,a sama rafinerija je u ozbiljnim problamima,smanjuje proizvodnju,a to uvek budi sumnju da se kvalitet održava na potrebnom nivou.Šteta.
Uvozna ulja,stanje redovno,izbor je ogroman (bar prema ponudi iz Kit komerca).Prošla me je paranoja o falsifikatima,mislim da toga nema,ili ima samo na buvljacima.Ali sam sve više uveren da "x" ulje koje se prodaje kod nas (originalno) nije isto kao to ulje za Nemačku i slično,pa sam zato izbor za ovu godinu počeo sa domaćim uljima.
Do proleća ću valjda smisliti šta je najpametnije.

Zoran

Iz regiona je najbolje INA Milenijum 5w 40 jer ima jedina PAO osnovu. Najjeftiniji je NIS. Jako dobar Modričin Magnum.
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

Citat: Zoran poslato 11.01.2020. - 10:55
Iz regiona je najbolje INA Milenijum 5w 40 jer ima jedina PAO osnovu. Najjeftiniji je NIS. Jako dobar Modričin Magnum.
Nisanio sam i ja to Inino, ali gde ga naci u BG. Ima neka dva uvoznika na netu ali prodaja....Okasnio sam da pozovem suraka dok je bio na proputovanju kroz HR da mi uzme.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

speedo

Prošle godine sam sipao INA Ultra Sint 5W40. Litar košta oko 4,5 eur. Subjektivno ulje k'o ulje, ne troši se, ali motor definitivno nije toliko bučan kao sa Elfom ranije - posebno se to čulo u ovim zimskim uslovima kada je temperatura oko 0°C. Planiram opet isto ulje, osim što je nešto malo jeftinije od Elfa, nemam nikakve sumnje u originalnost...

Nedostatak INA-e je u tome što im sajt nije osvježen barem 5-6 godina, a možda i više. Na facebook stranici reklamiraju kroasane i slično :cekicem:
I dostupnost čak i na njihovim pumpama...na jednoj ima poneko ulje, na drugoj pumpi opet neki drugi izbor...tako da traži malo više strpljenja kod traženja i kupovine.

silent

Hm, smeo sam da se kladim da je Total Quartz 9000 5W-40 zadovoljavao Reno standarde, međutim to sada ne mogu nigde da pronađem... Mislio sam njega da iskoristim na sledećem servisu.

http://catalog.lubricants.total.com/en/automotive/cars?bn=TOTAL&vg=5W-40

Andrix

#1139
+1 za Qvarc, i ja cu za sledecu zamenu. Pre par dana sam gledao specifikacije /ACEA A3/B4/ i sve zadovoljava, ne secam se/nisam ni gledao Reno 0700 xxxOpet ista fabrika pravi i Elf pa...Mozda nije navedeno da bi gurali Elf za Reno pravac a Total za Sitroen.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari