Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

miki-bgd

Juce sam uzeo mali autokompresor (12V, 10A), 1300 din, za ova sitnija podesavanja i ako ne daj boze zatreba negde usput.

Uzeo sam tako da ga isprobam na gumama, i stavim sve kako treba, merac ne pokazuje nikakav pritisak (skala pocinje od 1bar). Danas sam skinuo rezervni tocak, da isprobam na njemu, kad tamo sve lepo pokazuje (da li je i koliko tacan to ne znam, ali cemo da utvrdimo), izduvao sam ga na 1.5 bara, naduvao na 2 bara, sve ok. Pokusam ponovo na tockove, opet nista. Gurnem jace ventil, opet nista. Ima li neko predstavu sta moze da bude problem? Ne verujem da je pritisak u gumama ispod 1bar, stiskao sam i dosta su tvrde.

Pade mi na pamet jos jedna stvar, citao sam temu pre neki dan i ne secam se da je spomenuto, ako jeste onda se izvinjavam. Kada dopumpavate gumu, verovatno ne dizete kola na dizalicu niti skidate tocak, a to znaci da guma trpi neko opterecenje, sto opet znaci da se pri takvoj vrsti pumpanja pokazuje nesto veca vrednost pritiska nego sto bi bila da je tocak neopterecen. Da li neko zna kolika je ta razlika?

Ljota

Ne opterećuj sebe već pumpaj gume po preporuci dačie,  :wind: i uživaj!

david

Otisao danas da proverim pritisak kad 3 gume skoro 2.5 a jedna 2.2 tako da sam ih spustio na 2.2

kiconix


Raja

#94
Davide, uvek na istoj pumpi pumpaj i kontroliši pritisak u gumama. Naravno, u obzir dolazi samo ona čiji aparat ti uliva najviše poverenja ili kod tvog vulkanizera ili kupi manometar i pumpaj gde ti padne na pamet.

Aleks

#95
Mozda nije za ovu temu..... al' cu ipak da pitam  :whistling:
Planiram kupovinu kompresora koji radi na 12v koji bi mi sluzio za kontrolu pritiska. Imam 30-ak godina staru Fadip-ovu noznu pumpu, ali vec dugo ne mogu da nadjem onaj kozni deo (djon) koji ima ulogu klipa.
Nozne pumpe koje sam vidjao po trgovinama mi nesto ne ulivaju poverenje.
Elem, kakva su vasa iskustva sa auto kompresorima (tacnost, pouzdanost, proizvodjac...)?
Hvala!

saša61beograd

Glavna mana im je neprecizan manometar,odnosno skala nije zgodna za fino merenje.Drugo,dobri su samo za lako dopumpavanje jer se brzo greju -da naduvaju praznu gumu bez pauze,nema šanse.
Gume duvam na pumpi,ali merim mojim manometrom.Najčešće naduvam malo više,2,2-2,3,pa kad dođem kući sačekam da se gume ohlade,onda lagano ispuštam do 2,0 (na hladnim gumama!).
Mnogo puta sam i ja rešavao da kupim mali kompresor,ali nisam.Po meni je idealna varijanta za kontrolu dobar manometar + ručna pumpa.
A što se tiče proizvođača,mislim da su svi Made in China,znači proizvođač nebitan.

Aleks


miki-bgd

Ja sam uzeo kompresor pre neki dan. Kao sto rece covek, pitanje je preciznosti manometra, kao i to sto je glavna namena za dopumpavanje gume, znaci ne pumpanje ispocetka. Tacnije, mogu da rade 10minuta, pa traze 20 minuta pauze. Cena nije znacajna, imas da biras izmedju 1000 i 1500. I da, nije bas ni tih.
Planiram da u narednom periodu istestiram precisnost manometra, obicicu 2, 3 pumpe i igrati se sa rezervnim tockom, ili da vidim sa vulkanizerom. Naravno, taj test vazi ukoliko je konstanto odstupanje skale manometra, tj ako je skala samo pomerena za neku vrednost, pa kada pumpam da dodam/oduzmem tu vrednost i dobijem "pravu".

Keka

Vulkanizeri su iz mog iskustva pojam za netacnost manometara. U vecini slucajeva pumpaju (mnogo) vise. Ni kod jednog nisam video markicu za bazdarenje instrumenta.

Uredjaj moze da laze linearno ali i progresivno, za to je potrebno vise merenja na razlicitim pritiscima.

Tacno su se pokazali prenosni uredjaji na OMV pumpama (vidjao sam i markice za bazdarenje) i elektronski na Lukoil, kad rade, a uglavnom ne rade.

Za kucnu upotrebu imam manometar sa pijace, kostao je oko 100 din i tacan je.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


miki-bgd

Citat: Keka poslato 22.08.2012. - 21:16
Tacno su se pokazali prenosni uredjaji na OMV pumpama (vidjao sam i markice za bazdarenje) i elektronski na Lukoil, kad rade, a uglavnom ne rade.

Za kucnu upotrebu imam manometar sa pijace, kostao je oko 100 din i tacan je.
E bas mi je trebala ta informacija o pouzdanim pumpama, ali, s druge strane, nisam znao da ima za te pare da se uzme manometar. Tacnije, nisam puno ni gledao, ali mi sve smrdelo da je skupo, a bogami i nepouzdano. Definitivno cu da uzmem poseban manometar pa imam kombinaciju sa kompresorom. Hvala na info  :ziveli:

zac

Citat: Aleks poslato 22.08.2012. - 12:42
Imam 30-ak godina staru Fadip-ovu noznu pumpu, ali vec dugo ne mogu da nadjem onaj kozni deo (djon) koji ima ulogu klipa.

Taj kozni deo _kozicu za pumpu.. napravi od deblje koze...kao od opasaca. Izrezi je za 5-6 mm. vecu od one vece podloske koja je drzi na klipnjaci...u sredini izumbaj rupu kolika je debljina klipnjace... ostavi izrezanu kozicu preko noci u retkom ulju da omeksa...zatim je postavi na klipnjacu prvo vecu podlosku, zatim kozicu..pa manja podloska i navrtka. Prilagodi je malo rukom prema napred-preko manje podloske... i sastavi pumpu.... radice ti godinama kao nova.  :too:

glavonja3

Posto sam stavio zimske gume, odlucio sam da ih dopumpam. Ali je crkao pokazivac pritiska na 12V kompresoru koji i dalje upumpava vazduh, pa sad imam samo neki prenosni pokazivac pritiska.

Medjutim na njemu imaju dve skale: PSI i KG/cm2. Hmmm, koja li je ona uobicajena - barska skala?

mladja73

bar = kg/cm2    (ili X1.02)
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Aleks