Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Propisani pritisak je,kao i mnogo toga na automobilu,neka srednja vrednost koja će biti dobra prosečnom vozaču u svakodnevnoj vožnji.Mislim da može i malo viši i malo niži pritisak od propisanog,zavisno od uslova (i koga ne mrzi da se bakće).
Ono što je trenutno važno za mnoge:put u Grčku (ili slično) podrazumeva dugu vožnju po visokoj temperaturi,veliku brzinu i opterećenje.U ovim uslovima obavezno duvajte na najviši propisani pritisak jer se tako guma čuva od pregrevanja.
@Žac,ne mogu da verujem.Ako je u Zemunu skup vazduh ili je nestašica,dođi na N,Beograd,još uvek je besplatan i ima ga dovoljno,jedino što nije neki kvalitet.

miki-bgd

@vujanovgoran
Na nalepnici na vratima.

@sasa61beograd
Ma pojavio im se neki novi klan, ne moze da pumpa ko kad hoce i gde hoce, jos i za dzabe  :laugh1:

zac

Citat: saša61beograd poslato 05.07.2013. - 15:52
@Žac,ne mogu da verujem.Ako je u Zemunu skup vazduh ili je nestašica,dođi na N,Beograd,još uvek je besplatan i ima ga dovoljno,jedino što nije neki kvalitet.

Alergican sam na N.Beogradski vazduh...  :D   Jednostavno se ne setim da proverim pritisak u gumama, mislim da sam od 2007. proverio par puta.  :bonk:

vujanovgoran

Citat: miki-bgd poslato 05.07.2013. - 16:00
@vujanovgoran
Na nalepnici na vratima.
Na vozacevim vratima kadi ih otvoris, sa strane, ima nalepnica sa tabelom na koji pritisak se duvaju gume
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

miki-bgd

@vujanovgoran
Pa na tu nalepnicu sam i mislio

Bojan

Sto se mog Scepana tice, za svakodnevne puteve (sve osim autoputa) volim mekse gume sa pritiskom 2.2 na prednjim i 2.0 na zadnjim pneumaticima. Voznja pri tim uslovima meni licno djeluje mnogo udobnija. Za autoput (u komadu 2000 km) preferiram malo tvrdje gume, prednje 2.6 bar, a zadnje zavisno od opterecenja na vozilu, od 2.4 do 2.6 bar.

zac

Retko proveravam..ali i kada dopumpavam, plafon pumpam sve cetiri na 2.0 bar...nikada nisam pumpao na 2.4-2.6  :ne:

Bojan

Prije 10-ak dana stigao na odmor. Odem da zamijenim zimske i stavim ljetne gume. Majstori srede sve super, samo nakon sto sam krenuo, osjetim svaku rupicu na putu (kojih je moram priznati poprilicno). Provjerim pritisak, lola naduvao na 3.1  :ha:
Ne znam da li bi bilo nekih posljedica (vjerovatno ne) da sam duze vozio. Inace, 2.6 na autoputu mi izgleda mnogo bolja opcija od standardnog pritiska. Put je naravno glatak (osim kroz Hrvatsku i jedan dio Njemacke), tako da je voznja udobna, a grip odlican (koliko moze biti sa ovim autom).

zac

Ne bi bilo trenutih posledica, verovatno, ali dugorocno bi stradao trap...zbog umanjene amortizacije same guma...meksa guma - manje udara na trap.  :nami:

Keka

Ne slazem se da je na 2,6 bara grip odlican, osim ako auto nije natovario Zoki sa 750 kg gvozdjurije.

Da je grip odlican na tom pritisku, proizvodjac bi propisao toliki pritisak.

Vracamo se na osnovni postulat, koji niko nije ni spomenuo, a to je tacnost manometara na pumpanju guma. Kakav je to vulkanizer kojem aparat toliko laze pa umesto 2 naduva 3+? Slicna prica je i po NS, nema dva vulkanizera i dve pumpe na kojima manometar pokazuje isto, a netacnost je skoro podjednako zapanjujuca.

Iskustveno prilicno su precizni oni prenosni uredjaji za pumpanje guma na OMV pumpama, a optimalni pritisak je oko 1,9-2 bara napred, sve preko toga skace kao jarac i pliva.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


saša61beograd

Slažem se sa svim ovim.Štaviše,2,6 smatram opasnim zbog smanjenog gripa.Kao što je nizak pritisak opasan zbog pregrevanja gume.
Prenosni uređaji jesu tačni i na OMV-u i na NIS-u.Oni klasični na pumpama,sa crevom i kompresorom su uglavnom krš.
Kako verovati manometru na pumpi?Lepo,proveriti ga svojim manometrom;imam dva manometra,buvljačka za 200-300 din i nosim ih kad dopumpavam gume i ako svi pokažu isto,to je to.
Skoro sam kupio Mišelinovu nožnu pumpu sa manometrom.Nisam imao potrebe da je koristim za duvanje,a provera tačnosti je pokazala sledeće:OMV u J.Gagarina,dva mala buvljačka i Mišelinov su svi u 0,1 bara razlike.

LeNgenda

Ako je to ona u plavoj kutiji, sa jednim cilindrom i u nekom od megamarketa je kostala oko 1500 dinara, onda ja imam istu i vrlo sam zadovoljan i takodje mogu da potvrdim da je manometar vrlo upotrebljiv.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

saša61beograd


zac

Juce sve cetiri napumpane na 2.1 bar.

vujanovgoran

Dizla je dizla
i opet dizla!!!