Problemi sa akumulatorom

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

Bata83

Citat: astmario poslato 15.07.2022. - 20:49
Danas ostavio oko podneva ukljucena svetla, jos mi se ucinilo da zavija alarm posle par sati, iskusno ignorisao, malopre zateknem potpuno mrtav auto.
Crvena Topla stara 5 godina je bila i na dodir topla, napon 5,5V. Stavljen na Lidl punjac, ne verujem da mu ima puno pomoci uzevsi u obzir godine i nivo ispraznjenosti ali videcemo do jutra.

Ako nije vise puta doziveo "duboko" praznjenje jos ce on da traje, na jednom od auta mi majstor kontra napunio akumulator posle praznjenja i ja ga ponovo ispraznio skroz pa napunio, radio nesrecnik jos skoro godinu dana.

Zoran

Oooooo....
Znao sam da TOMOS može ići u rikverc ali da se akumulator može kontra napuniti :rtfm: ?
Vrijedi probati oživjeti taj akumulator, uvijek ga možeš baciti.
Sam svoj gazda - vazda.

Bata83

Nisam ni ja znao ali auto je bio kod majstora za plin da ga sredi za tehnicki, auto dovezao licno. Alternator tj diodna ploca nije bila dobra pa je vukao struju i to sam majsotru rekao. Posle par dana zove covek kaze jako varnici na klemama li skinuo je zicu sa alternatora li alnaser samo vrti i nece da uzubi a i elektronika pobrljavila. Platim slep odvucem kuci sredim alternator opet isto, primetim da pokazuje pun goriva i tada sam skontao da je napunjen "kontra" Uzeo drugi aku stavio i auto upalio odma.   
Izvinjavam se za post znam da nije tema ali nebih voleo da ispadne da lazem.

Veterinar

Sto se tice totalnih praznjenja... Pre tir godine je tast kupio Ladu Nivu. Ne znam od kada je akumulator koji je u njoj, ali znam da je bar deset puta zaboravio da iskljuci farove i , kada bi za deset-dvadeset dana trebalo da pokrenemo auto, samo bismo se iznervirali. Paljen na kablove, gurku, punjen, radi kako treba.  :to:  Bar deet puta je mozda i preko 15, jer sam ja zaboravio triput.  :c:

Vihor

Citat: Zoran poslato 16.07.2022. - 08:48
Oooooo....
Znao sam da TOMOS može ići u rikverc ali da se akumulator može kontra napuniti :rtfm: ?
Vrijedi probati oživjeti taj akumulator, uvijek ga možeš baciti.

Može, da bi se povratio, isprazni se na 0 pa se puni na ispravan način ali, taj akumulator ne potraje posle ni 15-ak dana, sve u svemu, odmah nov.
PS ne podleže garanciji
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

astmario

Samo da javim iskustva, Lidl punjac je preoznao napon od 5,5V pa ga je prvo oko 4 sata punio kao da je akumulator od 6V i nije dozvoljavao punjenje u standardnom rezimu(sto i pise u uputstvu). Nakon toga sam rucno prebacio na klasican auto mod gde bi trebalo da je odradio neki brzinski rezim pulsnog punjenja i presao na klasicno punjenje koje je potrajalo jos 18 sati kada je napokon prijavio da je pun(22h punjenja ukupno).
Auto je sinoc sa sveze napunjenim akumulatorom upalio sto kazu na pola kljuca, za dalje cemo videti.

nik

Posle 5,5 godina verne službe, buđavle FIAMM 74Ah (https://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1470.msg200529#msg200529). Jutros, posle nepaljenja od petka, trt. Ni da čuje. Na voltmetru u kabini pokazuje napon od 11,2V. Posle pokušaja startovanja padne na 8,7V, pa se povrati (ne vergla, samo cakće i pali lampice).

Poslednjih 6 meseci napon pred paljenje 12,2V, ranije regularnih 12,7-12,8V.

Pazario Exide premium 72Ah u Akumulator šopu, na akciji 9900 RSD, garancija 40 meseci, frižak-mart 2023.

Ene ga stari na punjaču, čisto da probam, mada slaba vajda.

Raja

Nik, skidaj ti to sa punjača. Njemu ni respirator neće da udahne život.

saša61beograd

Za današnje akumulatore 5,5 godina je sasvim pristojno.Uzgred,zašto tako veliki akumulator?

Loganovac

Kad smo kod toga, pre neki dan vratim se s posla, parkiram auto ispred garaže i ne ugasim svetla (oborena i sve ŝto ide uz njih). Uveče izađem da ženi otvorim kapiju i vidim da farovi joŝ svetle, kukuuu! Otrčim za ključeve, ne mogu ni da ga otključam daljinskim. Iskjučim svetla, niŝta ne radi, neće ni cak da se čuje pri pokuŝaju da zaverglam. Napon 10.3V, reko' e sad je gotov. Uključim mu onaj moj pametni punjač, koji mu je cele noći bajao, a ja ga par puta obilazio. Video sam u jednom trenutku, posle svih onih inicijalnih faza, te desulfatizacija, te ŝta-ti-ja-znam, da ga roka sa 10.3A, napon 13.2V. U životu nisam video tu struju punjenja na ovom punjaču niti uopŝte na akumulatoru od 60Ah. Ujutro sve zavrŝeno, punjač u fazi održavanja, napon 13V. Isključim i sačekam 10 minuta, upalim na kratko i ugasim, napon 12.9V! Za sada sve Ok, videćemo dalje ŝta će ispasti. Ako mu je spasao život, otplatio se momentalno.

P.S. @saŝa61beograd: verovatno zato ŝto može da stane.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

Citao sam puno puta da se pitate nakon potpunog praznjenja sta ce biti sa akumulatorom. Akumulator u Ladi Nivi se toliko puta tastu potpuno ispraznio (cak i meni triput, kad su ostala svetla ukljucena, sto je uvek i bio razlog), da imam utisak da smo tu Ladu cesce palili posle punjaca i na kablove, nego "normalno". Sa tim akumulatorom nam je dosao, sa njim je i prodat.  :ne:

dekiv68

Nije problem duboko pražnjenje ako odmah krene punjenje ispravljačem u slučaju da nisu oštećene ili iskrivljene elektrode (separatori). Dođe mu kao kondicioniranje

Loganovac

Krucijalno je upravo ono "u slučaju da nisu oštećene ili iskrivljene elektrode...". Ispod 10.8V (1.8V po ćeliji) rizik je veliki i sa daljim padom napona drastično brže se povećava.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Batakole

Pozdrav ako nije problem koji akumulator ide u sandero 1.2 16v lpg sa klimom jutros sam meri 11,9v pre paljenja verovatno je pri kraju