Problemi sa akumulatorom

prethodna tema - sledeća tema

Bata83

Imao sam jednom prilike da vidim kako lik pali motor na tako neko govance

Veterinar

+1

Na starom Loganu akumulator bio pri izdahu, nisam mogao da pokrenem motor posle duzeg stajanja zbog popravke dizni. Covek spojio neko "govance" na moj akumulator, motor pokrenuo sa po ključa.  :ne:

Lazar@

Imao sam malo gradsko cukanje, vizuelno auto bez tackice, ni ogrebotina(zahvaljujuci recikliranoj plastici  :lau: ) ali se iskrivila sina prednjeg branika.
Odlucim da je zamijenim novom, i kako sam je cekao par dana, i kako je auto bilo kod limara i cekalo red za zamjenu sine akumulator crkne.

Prvi dan kad sam se vratio od majstora sve bilo ok(pretpostavljam da ga je majstor na kablove upalio).
Sjutra dan bas tesko zaverlgla, i dok je verlglalo resetovalo se sve...
Akumulator je Duracell Advanced star 6 godina.(fabricki Rombat trajao 5)
Prvo sam mislio da mi  multimedija i pojacala baguju pa vuku struju, medjutim utvrdio da nije do toga.
Uzmem multimetar, izmjerim 12.5v na akumulatoru, a 14.5v dok auto radi.

Otvorim ga, dospem mu destilovane vode u celije, i prikacim ga na DIY punjac.
Prvo sam ga punio na 13.8v 2 ampera par sati, pa na 15v 8 ampera.

Ujutro auto upali na pola kljuca, pustim ga da radi 10 minuta, ugasim, da upalim opet-mucak  :ljut:

Gledajuci cijene ostalih akumulatora opet uzeh Duracell jer je po meni 6 godina skroz ok :ne:
Varta i Bosch su bili par eura skuplji, a Topla i Black horse par eura jeftiniji ali  mislim da ne mogu da se porede.

72 eura me izasao sa vracenim starim akumulatorom.

Zoran

Kažu da se TopLa jako pokvarila a tako lijepa iskustva sa njom imam.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#409
A ja se nameračio na Topla akumulator jer ih ima dosta po prodavnicama ovde i cene su umerene.A u one izvikane brendove nemam poverenja.
Moj Fiam je ušao u sedmu godinu.Mažen je i pažen i povremeno dopunjavan,a jednom sam mu dolio malo destilovane.Ujutru pokazuje 12,4-12,5 na voltmetru koji se stavlja u mesto upaljača.Deluje da će trajati večno.Ipak,kablove nosim u gepeku.Kablovi su moje lične izrade i već su se dokazali na komšijskim kolima.
6 godina na dizelu,to je po meni odličan rezultat.Zanimljivo da u CG ima Black Horse,ovde ih nisam viđao.

Lazar@

Citat: saša61beograd poslato 08.08.2021. - 14:20
A ja se nameračio na Topla akumulator jer ih ima dosta po prodavnicama ovde i cene su umerene.A u one izvikane brendove nemam poverenja.
Moj Fiam je ušao u sedmu godinu.Mažen je i pažen i povremeno dopunjavan,a jednom sam mu dolio malo destilovane.Ujutru pokazuje 12,4-12,5 na voltmetru koji se stavlja u mesto upaljača.Deluje da će trajati večno.Ipak,kablove nosim u gepeku.Kablovi su moje lične izrade i već su se dokazali na komšijskim kolima.
6 godina na dizelu,to je po meni odličan rezultat.Zanimljivo da u CG ima Black Horse,ovde ih nisam viđao.
Topla sam stavio na moju mazdu 6 mozda dva mjeseca posle Duracella u Daciju...Topla crkao mjesec dana pred istek garancije.(godinu i 11 mjeseci)
Zamijenjen je isto nekim snj akumulatorom( ne mogu se sjetiti marke, zelena naljepnica) i on je crkao prije pola godine.

Tako da je ovaj Duracell gurao koliko dva bzv akumulatora.
I jos ne zaboraviti da imam dva pojacala u kolima i da cesto muzika radi dook je auto ugaseno, tako da je i to dodatno mucenje.

Duracell, Yuasa i Bosch bi trebali da su u samom vrhu zamjenskih akumulatora...
Medjutim cijene su takve da je Duracell jeftiniji recimo od Varte.

Vihor

Bitno je da se akumulator ispravno tretira, pre svega pročitati uputstvo, ali iz gornjeg posta, zaključujem, da se često prazni, ne do kraja ali se ne dopunjava redovno, kratke relacije. Savet da kod takve eksploatacije accu da se na 3 meseca dopunjava ispravljačem. Ovo je klasična sulfatizacija.
I najgori miože da potraje i do 7 godina (radim kao serviser akumulatora) ako se ispravno tretira.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

neskafa

Citat: Lazar@ poslato 08.08.2021. - 11:59
... i kako je auto bilo kod limara i cekalo red za zamjenu sine akumulator crkne.

Limari često ostavljaju otvorena vrata dok rade, pa zaborave da zatvore. I tako sijalice u kabini i gepeku rade 3-4 dana.

Moj Rombat je ispustio dušu kod limara posle 10god i 4 meseca. Nikada dopunjavan. (Vihore, hvala za savet)
Nasledio ga je Exide Premium EA640 12V 64Ah.
When we are born, we cry that we are come to this great stage of fools.

Lazar@

Citat: neskafa poslato 08.08.2021. - 21:47
Limari često ostavljaju otvorena vrata dok rade, pa zaborave da zatvore. I tako sijalice u kabini i gepeku rade 3-4 dana.

Moj Rombat je ispustio dušu kod limara posle 10god i 4 meseca. Nikada dopunjavan. (Vihore, hvala za savet)
Nasledio ga je Exide Premium EA640 12V 64Ah.
Moj Stepway ima neki vremenski relej ili nesto...
Ukoliko  ostavim svijetla ili muziku, posle pola sata u kabini klikne relej i sve se ugasi dok kljuc ne vratim skroz na off pa opet dam kontakt

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Prvi put čujem za taj relej...to je odlična stvar. Ne testira mi se, moj Rombat pali evo već jedanaestu godinu...

neskafa

Citat: Lazar@ poslato 08.08.2021. - 22:23
Moj Stepway ima neki vremenski relej ili nesto...
Ukoliko  ostavim svijetla ili muziku, posle pola sata u kabini klikne relej i sve se ugasi dok kljuc ne vratim skroz na off pa opet dam kontakt
Da li radi i kada ostanu vrata otvorena?
When we are born, we cry that we are come to this great stage of fools.

nik


Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

astmario

Danas ostavio oko podneva ukljucena svetla, jos mi se ucinilo da zavija alarm posle par sati, iskusno ignorisao, malopre zateknem potpuno mrtav auto.
Crvena Topla stara 5 godina je bila i na dodir topla, napon 5,5V. Stavljen na Lidl punjac, ne verujem da mu ima puno pomoci uzevsi u obzir godine i nivo ispraznjenosti ali videcemo do jutra.