Problemi sa akumulatorom

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Slažem se da je malo. Opet, simptomi su ukazivali na to da je gotov. Rombat 45Ah 320A.

Zoran

Meni je akumulator Vesna crko nakon 13 mjeseci a garancija je bila 12 mjeseci.
Sam svoj gazda - vazda.

ivan-bgd

Rombat 60Ah zamenjen originalnim renault(hi life) u Reno Savi posle 6 godina,8500+stari akumulator.Isto 60Ah,600A,36 meseci garancija.Uglavnom se cene vrte oko 10000 din.Ima i neki jeftiniji ne sećam se marke oko 6000,ali sa 25 meseci garancije.Mislim da se boravkom automobila u garaži produžava vek akumulatoru što je kod mene bio slučaj.

Vihor

Bitno je da se održava higijena akumulatora, brisanje, čiste i stegnute kleme, dobra masa i da se makar jednom u tri meseca napuni punjačem bez obzira dal se auto vozi ili ne, ko ima mogućnost naravno.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

dekiv68

Citat: Veterinar poslato 12.10.2017. - 22:51
Slažem se da je malo. Opet, simptomi su ukazivali na to da je gotov. Rombat 45Ah 320A.

Vidim da je manji kapacitet akumulatora nego na 0.9TCe, predpostavljam da s&s nema na 1.2 Sanderu, ali je pitanje da li se vidi razlika u tehnologiji proizvodnje akumulatora (makar po nomenklaturi ili boji)?
Citat: Zoran poslato 13.10.2017. - 06:04

Meni je akumulator Vesna crko nakon 13 mjeseci a garancija je bila 12 mjeseci.

što bi rekli s voljom i na vreme  :D

VaskezNS

#305
Za period garancije sam pitao jer je moj počeo da crkava sa nešto manje od 4 god od prodaje, a period garancije mu je 30 meseci. S obzirom da je prebacio 50% više vremena od garantnog perioda, uskoro ću ga zameniti najverovatnije za isti takav.

ProAtomic, 56 Ah, 480 A startne.

http://www.winwin.rs/auto-moto-oprema/akumulatori/akumulatori-za-putnicka-vozila/akumulator-za-automobil-proatomic-12v-56ah-d-1163184.html
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Boban

Nije li to malo Ah?Ja stavio istu marku od 74Ah jer je prvi bio Rombat72?

VaskezNS

Ne znam, sa takvim sam ga kupio  :ne:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

saša61beograd

Citat: Boban poslato 14.10.2017. - 16:53
Nije li to malo Ah?Ja stavio istu marku od 74Ah jer je prvi bio Rombat72?
Moj fabrički Rombat je bio 70Ah,a zamenio sam ga sa manjim,od 60Ah (Fiamm).To radi već treću godinu bez problama.
Evo nekih mojih zaključaka vezanih za akumulatore.Zaključci su uglavnom iskustveni i laički pa ne garantujem da su 100% tačni.
-veći kapacitet (Ah) nije uvek prednost,manji se brže dopunjava,posebno ako su vožnje relativno kratke.Bolje je imati manji sa 12,5V,nego veliki sa 12,1v,recimo.
-ozbiljni proizvođači prave akumulatore u neka 4 nivoa.To se jasno vidi kod Varte ili Boša (crna,plava,silver,itd. Varta).Mislim da je za prosečnu Dačiju sasvim dovoljan 2. nivo.Oni imaju odnos kapaciteta i startne struje oko 1:9,npr. 60:540 Ah.Sve preko tog odnosa je mnogo skuplje i ne isplati se.
-akumulator propada najviše zbog načina korišćenja (kratke vožnje).Mislim da cena ili slavno ime proizvođača nije tu presudno.Zato je sasvim dovoljno kupiti nešto što košta 110-120 din.po Ah (recimo 60Ah za 6600-7200 din).i biti spreman na zamenu posle 1-2 godine po isteku garancije.Prošla su vremena kad su akumulatori trajali 7-8 godina,mislim da se takvi jednostavno više ne prave.
-povremeno dopunjavanje malom strujom nije loše,jer se time usporava "sulfatizacija".Šta je tačno "sulfatizacija" pitajte nekog drugog.Znam samo da ne valja,meni dovoljno.
-po isteku garancije,realno je očekivati svakog dana iznenadno i totalno crkavanje akumulatora.Jbg,to je tako,nema mira i spokoja za vozače.

VaskezNS

Citat: saša61beograd poslato 15.10.2017. - 09:41
Prošla su vremena kad su akumulatori trajali 7-8 godina,mislim da se takvi jednostavno više ne prave.

-po isteku garancije,realno je očekivati svakog dana iznenadno i totalno crkavanje akumulatora.Jbg,to je tako,nema mira i spokoja za vozače.

Potpisujem  :dobro:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

bind

Citat: VaskezNS poslato 15.10.2017. - 12:26
Potpisujem  :dobro:
"Nemojte ljudi ko boga vas molim"

Moj akumulator je fabricki ugradjen Rombat.
Auto kupljen 2010 godine u martu.
Nikad dopunjavan nekim aparatom .
Vozim ga svaki dan do poslal 5.5 km i 5.5 km sa posla do kuce.
5 do 6 puta godisnje idem na put sa njim ,relacija od  600 do 1000 km .
Kupljena garaza pre godinu dana i od tada je u garazi kad se nevozi ,a  pre toga uvek bio napolju.
Kada se bude upokoji voleo bi opet isti taj  Rombat ako mogu da nadjem i kupim .
Ako neko zna za Rombat kolika je cena  i gde bi mogao da se kupi novi ,voleo bih da znam te informacije.
Pozdrav za sve drugare sa foruma.

Zoran

Neko je pisao da ima Rombat u Beogradu ali da je dobro skup.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Od mnogo ljudi sam čuo da su fabrički iz prve ugradnje bolji od onoga što se posle kupuje (kao i svi drugi delovi,uostalom).Možda je izuzetak ovde nedavno pomenuti originalni Reno-Nisan kupljen u ovlašćenom servisu.
Rombat akumulatore sam nedavno video u www.Andreja.co.rs prodavnici na novosadskom putu (pisao sam o tome).Rekli su da će početi da ih prodaju u većem obimu,mada ih na njihovom sajtu nema u ponudi.Jedino što je cena tih Rombata bila tek neznatno niža od Exide-a.
Kolega bind,ušao si u 8.godinu,budi spreman!Mene je moj Rombat izdao u 8.godini.

Boban

Sve je to individualno od auta do auta..moj slučaj.Fabrički rombat tačno 3 god. i 3 meseca i posle toga proatomic od 74Ah koji je izdržao tačno 6 god.i poučen time opet ga kupim.Relacije isto 6km do posla i nazad i nekoliko puta godišnje po 400-600km.I sad kako je taj fabrički bolji od proatomica? :ces:

Veterinar

Citat: saša61beograd poslato 15.10.2017. - 18:01
Rombat akumulatore sam nedavno video u www.Andreja.co.rs prodavnici na novosadskom putu (pisao sam o tome).Rekli su da će početi da ih prodaju u većem obimu,mada ih na njihovom sajtu nema u ponudi.Jedino što je cena tih Rombata bila tek neznatno niža od Exide-a.

Tamo sam kupio Exide pre neki dan. Pitali su me kako su se Rombati pokazali, kad su vadili fabrički iz Sandera. Rekao sam odlično, što i mislim, a oni su rekli da je to svakako dobar akumulator jer je iz prve ugradnje, ali da ne znaju kakvi su ovi koji su stigli. To je bilo iskreno i svidelo mi se.