Problemi sa akumulatorom

prethodna tema - sledeća tema

Ivan

Ako moraš da kupuješ nov akumulator onda Exide 64 A i nema greške.

Deki

- Danas odem do servisa u koji sam odneo akumulator psihički spreman na "presudu", da treba nov, kad ono ....
- Majstor kaže: Ovaj akumulator je ODLIČAN. Ispraznio se, napunili smo ga, testirali i sve je u redu ali bi bilo dobro da se izvrši i provera na autu. Cena: 420,00
- Momak utovari akumulator, odemo do auta, on ga montira pa se ja autom vratim do servisa na proveru.
- Proverom na autu je utvrđeno: da je punjenje 14.24V, napon u stanju mirovanja 12.90V, napon pri opterećenju 10.70V, pražnjenje 30mA (smatraju ga zanemarljivim), anlaser pri hladnom startu vuče oko 30% više nego što bi trebalo. Rekli su mi da bi bilo dobro da se uradi servis. Cena: 0.00.
- Pošto oni ne rade servisiranje preporuče mi kao veoma dobar servis: Iskra Autoelektrika u Vojvode Vuka 12 (tel: 3294-106). Odmah sam otišao u preporučeni servis. Tu ponovo urade iste provere kao prethodne + još neke dodatne. Utvrđeno je isto što i prethodno. Majstor mi je rekao da s' obzirom na starost akumulatora (auta) i anlaser koji "meko" pali za sada nema potrebe da se radi servis. Preporučili su mi da vodim računa da, naročito kad je hladno, palim auto bar jednom u trajanju 10-15 min. svaka 2-3 dana i da, ukoliko u međuvremenu ne bude problema, dođem pred sledeću zimu da se ponovo uradi provera. Cena: 0,00.
- Usput sam saznao: da oni dolaze po pozivu da upale auto kako bi se oterao do njih u servis kao i da prodaju Varta akumulatore, da će cena novih akumulatora za 10-ak dana, zbog promene kursa, biti povećana za 10-15%.

- Sve u svemu ispalo je dobro a i jeftino. Oba navedena servisa su za svaku preporuku.

Svi smo mi deca. Jedina razlika je u našim igračkama.....

zac

  Znaci ne da se Rombat!!! :too:

hobbista

 :ces: Ostaje pitanje zašto je okce crno.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Koliko se secam, na mom Rombatu je uvek bilo zeleno..i kada ej pun i prazan..a i kada ej skroz umro okce se zelenilo...nekako mi to okce ne uliva poverenje kao precizni indikator..  :ne:

hobbista

Nije čudno (dešava se) da akumulator krepa a okce ostane zeleno. Sada prvi put čujem da je okce pocrnelo a akumulator ostao u životu  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

Ne znam po kom principu funcioniše okce, ali mi izgleda da je u pitanju običan areometar (merač gustine elektrolita). E sad, Deki napisa da je gustina bila 1.1 - dakle potpuno prazan akumulator, po toj teriji ispada sasvim normalno da je okce pocrnelo (spao zeleni plovak). Verujem da je sada okce opet zeleno.
Razlog više je i činjenica da je recimo i meni okce na Rombatu ostalo zeleno iako odjednom više nije hteo ni da čvakne, propao u sekundi. S obzirom da nije bio prazan već je kvar zasigurno nastao ili u jednoj ćeliji ili u mostovima ovo je sasvim očekivano ponašanje jednog primitivnog indikatora.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

roolet

Potvrdjujem informaciju - moj bivski rombat je imao zeleno okce, iako je crko.

Ivan

Takođe i moj rombat je imao zeleno okce kada je vrisnuo, majstor mi je rekao da to okce nije merodavno, kao okce važi za samo jednu ćeliju a za druge ćelije ne. E sad ko će ga znati da li majstor lupeta ili istinu govori činjenica je da mi je akumulator vrisnuo posle sedam godina, iskontrolisali punjenje i sve ok, prekontrolisali akumulator i došli do zaključka da je otišao..., kupio novi Exide...

lovac

To čuveno ''okce'' pokazuje gustinu elektrolita samo u jednoj ćeliji akumulatora. U zavisnosti od gustine elektrolita u toj ćeliji, na površinu se dižu raznobojne kuglice: što je elektrolit gušći na površinu izlazi teža kuglica - najčešće obojena u zelenu boju.

Akumulator ima 6 odvojenih ćelija, i najčešće su one u približnom stanju napunjenosti - što znači da je elektrolit u njima približne gustoće. Zato ovaj indikator zadovoljava prosečnog potrošača.

Međutim, usled starenja ili ekstremne hladnoće plus nedovoljne gustoće elektrolita, može se desiti da strada samo jedna od ćelija akumulatora (iskrive se rešetke i dođe do kratkog spoja među elektrodama). Ukoliko ne strada ona ćelija gde je smešten indikator (okce), ono će pokazivati da je akumulator napunjen. Što fakat i jeste, osim jedne ćelije koja je u kratkom spoju.

hobbista

Sve jasno, i kod mene je okce bilo zeleno a jedna celija u (povremenom) kratkom spoju.
Ipak,
Citat: hobbista poslato 22.01.2015. - 20:36
Sada prvi put čujem da je okce pocrnelo a akumulator ostao u životu  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

@lovac: Pitanje za 5: šta će pokazivati okce ako je u kratkom spoju baš njegova ćelija?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac


ziki_the

Ako je u kratkom spoju unutra je voda(kiselina je na plocama),gustina je manja.
Koju boju ce pokazivati, zavisi da li ima vise kuglica, ali zelena ne..

Loganovac

Kiselina je na pločama, a između je voda!   :doh:

Ajde da ne raspredamo o teoriji olovnog akumulatora, ali dok se lovac ne javi sa odgovorom da vam saopštim da smo izgleda svi bili u zabludi. Okce nema veze sa gustinom kiseline već detektuje nivo elektrolita u akumulatoru, našao sam na par mesta istu informaciju. I ne znam kako ste zamišljali da se na prozorčetu pojavljuje više kuglica, taman i da je areometar bio u pitanju? Nema tu kuglica, ispred prozorčeta može da klizi plovak obojen različitim bojama i to je to.
Dakle, Exide kaže da to radi ovako.


Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.