Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

LeNgenda

To je normalno kad naša tržišta insistiraju na najjeftinijem i najskupljem u svemu.

Kao i klijenti, sve veće raslojavanje.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Andrix

Svojevremeno sam i ja Logana 2004. terao par god samo na Winterama i tako ga i prodao. Imalo je sare samo su pocele da krivudaju...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

ex-user

Hvala svima, koliko vidim dosta ljudi praktikuje samo zimke tokom cele godine. Sa All-season nemam dobro iskustvo, pre 10 godina, mislim da su bile neke Sava, potpuno nove, na prvom snegu auto je "plesao", kao da su bile letnje.

Nisam napisao da mi je guma R17, tako da montažu i balansiranje za 4 gume + hotel platim oko 8.500 din na svakih 6 meseci, tj. oko 17.000 din godišnje. Računam da su mi to 2 zimske gume niže klase svake godine. Tj. ceo komplet na 2 godine. A ovako ja samo menjam, cimam se, a posle 5 (ili više) godina imam 8 starih letnjih i zimskih guma i treba svih 8 da zanovim. A (k)ako prelazim samo 10.000 km godišnje, tim pre ima smisla samo jedan set guma.

Nisam pohvatao, koliko često bi trebalo menjati te gume zimske koje se stalno voze? 3-4 godine? Ili gledati/meriti šaru pa po tome?
bla bla bla

MitarMrgulic

Mislim da ti je dovoljna dinamika, da svake 2-3 godine, zavisi koliko prelaziš, staviš dvije prednje gume nove, pa ih onda postepeno rotiraš.

Imat ćeš uvijek solidne gume, a ni dvije sezone ljeta, neće ih moći ruinirati. Najveći problem kod tog načina je vožnja zimskih guma ljeti, kada se one dosta krune i propadaju, ali opet kažem, ako se mijenjaju svake 2 godine, neće "stići" propasti previše :)

saša61beograd

Citat: ex-user poslato 18.10.2023. - 00:06Hvala svima, koliko vidim dosta ljudi praktikuje samo zimke tokom cele godine. Sa All-season nemam dobro iskustvo, pre 10 godina, mislim da su bile neke Sava, potpuno nove, na prvom snegu auto je "plesao", kao da su bile letnje.
Za 10 godina se mnogo toga promenilo.Sada su aktuelne druge i treće generacije all-season guma premijum brendova.Potrošeno je mnogo para za razvoj guma i valjda je to dalo neki rezultat.
Pored ovakve ponude all-season guma,meni je potpuno nejasno zašto bi vozio zimske cele godine.To je kao kad bi cele godine hodao u zimskim čizmama zato što će nekad pasti sneg,možda.

Zoran

Meni trebaju ali ja sam specifičan slučaj.
 U proteklih 100 godina u mojoj opštini snijeg nije padao samo u julu i augustu.
Do moje kuće imam desetak % uspona a prema Sarajevu piše 10% ali sam ja mjerio pomoću "šlauf vage" i izmjerio skoro 17%?
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

Voziti zimske gume tokom čitave godine nije ni dobro ni pametno, ali ljudi to rade iz razloga novca, tj. nedostatka istog.

Najskuplje je imati samo duple gume, a ne duple kompletne točkove...a cifra od skoro 150€ godišnje za troškove smještaja i montaže guma je astronomska.

Zoran

Ja to ništa ne plaćam. Felge sam kupio prije 13 godina i mijenjam točkove kući, skladištim u šupi.
Naime ljetne gume u protekloj turi su mi ostarile na 10 godina ispucale su a nisu se poderale. Nije baš pametno voziti na tako starim i umornim gumama.
 Možda bi mi zimske najbolje odgovarale a ljeti da vozim zimske koje su izpod 4 mm?
Sam svoj gazda - vazda.

speedo

I sa mnom je isti slučaj, logično je sa se ti hoteli za gume plaćaju, ali skoro 150€ godišnje mi je baš ozbiljna cifra, za osam montaža guma i dva kubika prostora za godinu dana.

Najbolje je imati posebno ljetne, a posebno zimske gume u smislu kompletnih točkova.

I moje ljetne (fabričke) su ispucale prije nego sam ih potrošio, i to puno brže i više od zimskih...mišljenja sam da takvo starenje gume izazivaju visoke temperature i UV zračenje. Asfalt je redovno 50°C i više ljeti...

Loganovac

Koja dva kubika?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

speedo

Mislim na prostor potreban za skladištenje četiri gume 17". Okvirno, naravno.

Loganovac

Okvirno, na tri decimale, 4 točka dimenzije 205/55R16 zauzimaju ukupno 0,257 m3, zbog toga sam pitao.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

#2397
Ovo mi je nešto malo?
Ovo kao da bi trebalo uduplati?
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Oko čega se mi ovde raspravljamo - matematika, peti razred osnovne škole (u moje vreme, sad je možda treći ili četvrti  :D ):

Izračunati zapreminu cilindra koji se dobija sastavljanjem četiri manja cilindra tako da im se ose poklapaju. Dimenzije manjih cilindara su: prečnik cilindra 632mm, visina cilindra 205mm.

Postupak:

632mm=0,632m
205mm=0,205m

Kad se spoje cilindri na opisani način dobija se cilindar prečnika 0,632m i visine 4x0,205m=0,82m. Poluprečnik dobijenog cilindra je dakle r=0,632m/2=0,316m, pa je njegova zapremina

V=0,316m x 0,316m x PI x 0,82m =>  V=0,25723963833382716276833908849822 m3, zaokruženo na tri decimale

V=0,257 m3 

iliti 257 litara. Malo li je? Dva kubika su ljudi 2000 litara!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

MitarMrgulic

#2399
Da, zapremina prtljaznika Logana MCV je oko 570 litara ili 0,57 m3 ili ti nešto više od pola kubika, vjerujem da bi u taj prostor mogle komotno stati četiri gume.

Evo ih u Crosslandu 4 gume 16-ke, u gepeku od cca 400 litara, komotno :)