Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Sa tvojim stilom vožnje i kilometražom, mislim da apsolutno ima logike. E sad, mogu da zamislim tu zimsku gumu koja je u celogodišnjem režimu prešla 100.000km  :help:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Mare

Ok je uzimati svake godine po dve nove, pa rotirati između osovina. Ali do 50000 plafon, kakvih 100000km.

Loganovac

Pa šta da radi čovek kad prelazi 50.000km godišnje...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

#2373
Citat: Zoran poslato 12.10.2023. - 04:23Ja dugo razmišljam o tome. Moja računica bi bila svake jeseni dvije naprijed nove a ove od godinu pozadi. Treće godine ih bacam jer već bi imale 100 000km?
 Još nisam načisto.
Zašto ovo sa zimskim,a ne sa all-season?
Najveću kilometražu,statistički,napravimo po suvom putu i po nekom umerenom ili toplom vremenu.Zimske gume se tada loše ponašaju,all-season su bolje.Čak i po snegu,nove all-season su u rangu prosečnih zimskih,bar u prvoj godini korišćenja.
Po ovome što je Zoran napisao,mislim da su all-season upravo idealno rešenje.
Ja primećujem potrošnju prednjih guma.Kad ih posle nekog vremena stavim nazad,kao da se više ne troše.Bacim ih jer su stare,ali im dalje im je šara ok.

Loganovac

Da, ali Zoki vozi zimi često pod ekstremnim uslovima, sporo ali po velikim nagibima i dosta opterećen, njegov rezom je da će ovo bolje odraditi sa dve nove zimske gume na prednjim točkovima nego sa univerzalkama, što je izvesno da je tačno. Međutim, meni se stalno mota po glavi ona legendarna preporuka (mi smo je u svoje vreme čuli od Michelina) da bolje gume stavljate pozadi, svejedno što je prednja vuča. JBMLG, najbolje je svake zime sve četiri zimske :)
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Capriolo

Na tri poslovna vozila trenutno imamo all season gume i sa time smo počeli pre oko 5 godina, pri čemu vozila prelaze 25-35 kkm godišnje (kako koje), a voze se širom Srbije tokom svih godišnjih doba.
Nemamo smaranje sa zamenom sezonskih guma, nemamo troškove vulkanizera (za zamene i hotel), a te gume nam rade posao sa 100%.
Šanse nema da bismo se ikada više vratili na sezonske.

Loganovac

Samo da imate rampu od 25m sa 10% nagiba na izlazu iz avlije kao recimo ja, drukĉije biste razmiŝljali.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

glavonja3

Nisam bas shvatio sta je tacno pitanje u ovoj diskusiji, ali ja vozim na dvoja kola samo zimske gume. Na 1.4MPI to radim vec oko deceniju, na 1.5DCI tri godine. Ne vidim neki problem sto ih vozim leti. Predjem oko 10 hiljada godisnje, ne potrose se do zakonskog minimuma vec se uplastice, te je to razlog menjanja drugim. U pitanju su Tigar, Petlas i Lassa brendovi.

duster

Ja vozim već četiri godine na zimskim Lassa Competus winter2. Redovno na par stotina km, i pre nekog dužeg puta, proverim pritisak u gumama i to je sve. Nisam primetio pojačano trošenje. Proveriću ovih dana pa ću prijaviti ako primetim problem. Fabričke all season Continental sam vozio sedam godina (~70000km) i poklonio sa šarom dubljom od 4mm. Te su me jednom izdale na uzbrdici sa dubokim snegom, bez lanaca ali sa 4x4. Vremenom su postale plastične pa sam se zato odlučio za stalno korišćenje zimskih. Zbog čestog odlaska na skijanje se penjem na vrh planine dokle god ima puta. Od Krvaveca do Kopaonika. Nemam potrebe za offroad vožnjom ali zbog  visine zida gume od 65% i čeličnih felni, ne zagledam puno rupe ni ivičnjake. Vozim i leti po najvećim vručinama i po pljusku pa opet nisam primetio neki nedostatak. Sigurno ima, ali ja u svom neznanju, teram dok imaju zakonsku šaru i strukturu a onda ću verovatno kupiti isto zimske za celogodišnju upotrebu. 

Aleks

Citat: ex-user poslato 11.10.2023. - 20:35Tražim, ne uspevam da nađem, da li neko vozi tokom cele godine sa zimskim gumama? Možda malo spamujem, ali ne mogu da odolim, i baš mi treba savet  :wink:
Ja gume uredno menjam, ali kad mi u "hotelu" ispostave cenu za čuvanje i zamenu, svaki put (2x godišnje) se osećam kao magarac. Prelazim svega 10.000km godišnje, uglavnom gradska vožnja. Razmišljam da sad u novembru zamenim zimske gume i da ih sledećeg proleća ostavim i vozim sa njima. Letnje gume su iz 2019-e, zimske iz 2020-e (Lassa), sve zajedno prešle 50.000km.
Nije mi samo potencijalna ušteda, već i cimanje (mada realno nije strašno). Nego čujem/vidim sve više ljudi koji voze samo zimske i podsmehnu mi se kada spomenem hotel za gume.
Šta savetujete?

Moj Logan je 2004. godine došao sa nekim čudnim gumama, sećam se samo da su bile ok za vožnju preko zime. Nakon 3-4 godine kupio sam dve zimske i montirao napred i vozio tako preko cele godine. Kada su prednje bile na pola, prebacio sam ih pozadi a za napred kupio opet dve nove zimske. I tako 10-ak godina. U pitanju su bile stare Vintere, auto se lepo vozio preko cele godine i uopšte se nisu tako brzo trošile.

dekiv68

Na Puntu i Sanderu imam dupli set točkova sa zimskim i letnjim gumama i kako se radi o 13" i 15" nije mi problem polugodišnja zamena komplet točkova kao i skladištenje istih.
Audi je iz Švajcarske došao sa no name all season gumama i to napred sa DOT-om iz 2021. a pozadi iz 2019. godine. Kako su dimenzije 225/40R18 ne isplati mi se da imam dupli komplet točkova, a ni polugodišnja zamena čisto letnjih i zimskih. Kako su zadnje po dubini šare dobre samo za vožnju leti zamenio sam ih sa 2 Hankook H750 Kinergy 4S 2, i stavio ih, kao nove, napred. Nadam se da nisam pogrešio

speedo

Hoteli za gume i vulkanizeri su postali (bezobrazno) skupi (ali, šta nije?).

Ipak, razliku u ponašanju guma osjetim, tako da držim da je najbolja kombinacija dva seta. Doduše, moj hotel je moja garaža i imam kompletne točkove, vulkanizer za zamjenu sam ja lično i ne naplačujem sam sebi nešto posebno skupo...

Trumpeter

#2382
Ja ću se ponovo vratiti na režim da ne skidam zimske gume. Stoji sve to da se zimske gume u letnjoj eksploataciji brže troše i da su navodno nebezbedne ali ako prelazite do 10 000 km godišnje onda to skraćivanje veka trajanja guma i nije toliko bitno jer guma stari vozili ili ne vozili.
To menjanje guma 2 puta godišnje em je cimanje em košta.
Ovog leta sam stavio samo prednje letnje a pozadi su ostale zimske, iskreno nikakvu razliku u vožnji nisam primetio ni tada ni pre neki dan kada sam vratio zimske. Na prethodnom Puntu sam stalno vozio na zimskim vinterama.

glavonja3

Postoji razlika u voznji kod zimskih u letnjim uslovima i letnjih kod zimskih. U oba slucaja uparene gume i doba dovode do toga da auto bolje "slusa" u skretanju, kocenju, kretanju. Manji je problem voziti zimske leti jer je potrebno samo zbog slabijeg slusanja biti malo oprezniji, dok zimi voziti letnje po poledici i snegu je bas rizicno. Zato po meni zimske mogu da prodju leti ali ne i obrnuto. I zato vozim zimske cele godine, sve dok ne predjem od sledece kupovine na univerzalne :zubo:

Lazar@

Postoji i razlika izmedju samih zimskih guma, postoje gume za "tople" evropske zime, a postoje i nordijske zimske gume...
Proslu zimu sam proveo na nordijskim zimskim gumama, guma se penje uz masnu banderu sto se kaze, prolazila je gdje god sam usmjerio auto po ledu i snijegu...Cak ni po kisi nije bila toliko losa s obzirom koliko je mekana sara.
Medjutim losa strana strana ovih guma je suvo vrijeme do 10tak stepeni...

Morate unaprijed da razmisljate, odziv upravljaca kasni od 0.5 do citavu 1 sekundu...Idem ulicom, nailazi rupa, ja ono refleksno lijevo-desno da je izbjegnem, nista se nedasava, auto ide pravo...Kao da morate da sacekate "krapone" da se saviju.


Inace ne znam sta se desava sa trzistem guma, barem kod nas u CG, cijene su posle u nebo, trziste su preplavili kinezi...
Sava koju sam prije dvije godine uzimao za 47-8e sada kosta oko 80e u dimenziji 16.
Postoji 40 vrsta kineza, i miselin i kontinental...Srednjeg ranga guma nema na trzistu
(Kleber, Dunlop, Fulda, Goodyear bukvalno ne postoje...Postoji samo Hankook koji je dva eura jeftiniji od kontija)