Veliki servis

prethodna tema - sledeća tema

Gde ste uradili veliki servis?

U ovlascenom servisu
60 (37%)
U neovlascenom servisu
63 (38.9%)
U privatnoj reziji
31 (19.1%)
Nema potrebe
8 (4.9%)

Ukupno glasova: 162

Aleks

U mojoj knjizici iz 2004-e pise da se veliki servis radi na 4 godine ili 60.000km.

kiconix

Mnogo kosta ta garancija, pisao sam vec da je mene kais, spaner i vodena pumpa sa sve zamenom kostala 9000 din.
U celoj toj prici, najslabija karika je vodena pumpa, kod mene je izdrzala 78k.
Mislim da smo vec govorili da je garancija tesko ostvarljiva kod nas, cak i ako je auto sve vreme odrzavan u ovl servisu.

alexv011

Malo mi je cudna ta prica sa vodenom pumpom. Da li je to po tehnickoj noti ili su nasi strucnjaci smislili ... :huh:
Zasto bi menjao deo koji radi ok.

Mozda je pumpa direktno vezana za remenicu koja mora da se menja .... zna li neko kako ta pumpa izgleda ?

zac

#108
Na starijim automobilima pumpe se nisu menjale ili retko (samo kad pukne od mraza), nego su se po potrebi (kad procuri) remontovale , i meni je malo sumanuto da se menja bez obzira na funkcionalnost , problem je sto pogon dobija preko zubcastog kaisa , i njen iznenadni kvar (zaribavanje lezaja) moze napraviti havariju motora.Kod automobila kojima je pumpa za vodu gonjena klinastim,liniskim...kajisem motor je u tom smislu zasticen , jedino se moze desiti "paljenje "kaisa usled proklizavanja i pucanje ali bez vecih posledica. A sa druge strane zivimo u potrosacko doba , sve se svodi na "jeftina roba se brze proda"  pa tako i u autoindustriji sve je losiji kvalitet , a i mogucnost popravke svedena na minimum ( izlivene pumpe od plastike , kao kod VW. , audia i .... kojima je rok trajanja isprogramiran) ali kod dacije je vodena pumpa i dalje od legure aluminijuma i suludo je da se ne remontuje , sobzirom da AL. kuciste moze da traje 200..... i xxx ..god
   :)
PS. Ja moju necu menjati...  32000 presao.

Raja

Sve o vodenoj pumpi u temi o vodenoj pumpi. :rtfm:

kiconix

Ok, posto je tema veliki servis, a vodena pumpa je sastavni deo velikog servisa, ostavicemo ovo sto je do sada pisano.
Molim vas da ubuduce u ovoj temi pisete samo o velikom servisu, ceni i radovima koje ste uradili u okviru servisa.
Sve ostalo komentarisite u odgovarajucim temama. :to:
Konkretno o vodenoj pumpi smo diskutovali ovde   http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=399.90

alexv011

Mislim da nismo  :offtopic: jer je ako pogledate prvi post na ovoj temi covek upravo pita ovo o cemu pricamo.

Citat: AlexR poslato 18.10.2010. - 18:08
A zasto menjaju pumpu za vodu meni nije ni najmanje jasno kad je ispravna, .....

Ono sto je mene zanimalo je : zasto neki servisi menjaju tu pumpu a drugi ne ?
Pricamo o velikom servisu. Da li u sklopu servisa menjati pumpu ili ne.

Na linku koji je kiconix postavio gde se prica o kvaru na pumpi moze se videti da da ti pumpu pogoni zupcasti kais ...

Ocigledno je treba menjati jer ona lako moze da anulira veliki servis ...pa zbog nje opet ispocetka.
Izgleda, da ako ne platis na mostu, lako moze da se desi da platis na cupriji.


brankovs

Urađen veliki servis na 48332 km u AK Sekulić,zamenjeni kaiševi,provereno stanje trapa i svih tečnosti,dosut antifriz,servis trajao tri sata,auto opran i dobio majicu Renault,sve skupa 16.659 dinara,bili su pošteni pa nisu menjali ono što ne treba,mislim na semeringe,španer,vodenu pumpu,ni one čepove što je pominjao Loganovac.Redovan servis urađen u martu stim da sam ja doneo ulje i platio oko 6000 din,sve ukupno oko 23000 din. što je sasvim prihvatljivo,inače su mi rekli u servisu da sa semerinzima,španerom i vodenom pumpom neću imati problema čak do idućeg velikog servisa,jer je ovaj motor sklapan i dolazi direktno Reno-a,ja zadovoljan i miran  :kava:.

kiconix

Ajd jos jednom da napomenem, meni je pumpa pustila na 78k.
Samo vodi racuna posle 60k na tecnost u posudi, da te ne iznenadi.

brankovs

Hvala na savetu  :too:,inače redovno pratim stanje svih tečnosti i ulja a pogotovo antifriza

Loganovac

Želim ti puno sreće.

Ipak, ja zupčasti nikako ne bih menjao bez zamene španera, a cena "ovlašćene" vodene pumpe od šezdesetak evra po meni ne opravdava rizike koje stvara, daleko bilo!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Da napisem i moje iskustvo sa pumpom iz TTD.
Kupljena je zamenska (rumunska), presla 63k i jos gura.  :dobro:

speedo

Ako smijem da primjetim, smisao uputstva kada i na koliko km mijenjati nešto nije dato na nekoj takmičarskoj osnovi da se vidi koliko će ko duže.
Tako da ja ću da poštujem slijepo sve što piše u servisnoj knjižici, iako sam svjestan i sam finansijskog faktora kao najvažnijeg, te (ogromne) zarade koju svi proizvođači redom imaju upravo na servisima. S druge strane na Zastavama koje sam imao do sada, i koje imaju reputaciju kao jedni od najlošijih automobila, uz propisano održavanje nikad nikakvih neplaniranih problema, izdataka, kvarova. Vjerovati mi ne morate.
Naravno, nemojte me shvatati u smislu pametovanja ili kritike, svakom želim što više sreće i manje kvarova. :to:

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

sibelius

evo friških cena velikog servisa od pre pola sata
ko ima slabu čuku neka ne čita ovo
dakle:
Reno SAVA ~ 30000-40000 din u zavisnosti da li se radi i redovan servis!?!?!?!?!?
Kompresor ~ 47000 din
HIT~ 50000 din
AC Marković ~ 43000
AK Raketa -Čačak ~ 30000-350003
AK Francuz-Jagodina 39100
ŽIVA 32600

obyirom da mi je ostalo jos 1500 do velikog smatram da će da radi Živa.
cene po beogradu se stvarno totalni bezobrazluk