Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

skysthelimit

Po kojoj cifri?

david

Ja sam isto imao dilemu da li samo dve zimske ili sve cetri ili sve cetri i felne. Ipak odluka je pala na varijantu C. Prosle godine sam kliznuo u kanal i to mi je bio znak da uzmem gume a svakako sve ima svoju vrednost a za montazu mogu i sam da ih montiram...

Loganovac

@krle: isti moj sličaj, i ja nešto mislim da neću da vraćam ove letnje gume, a planiram da se na proleće ponovim sa 4 aluminijumke. BTW, da li si kupio gume?

@jasho: tvoji utisci se potpuno poklapaju sa ADAC-ovim testovima. Wintera je, kažu, dobra po snegu (kao i sve zimske gume, uostalom), ali nije za vodu...

@sphex: ne slažem se da je baš prošla test, jer su pravi uslovi sve ono što možeš da očekuješ u toku zimskog perioda, a to je i voda, i hladan a suv put, pa ne pada sneg šest meseci!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Daniel

Citat: skysthelimit poslato 28.10.2010. - 18:48
Po kojoj cifri?

Nisam zagledao, samo sam proleteo i vidim ima brdo dimenzija.
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

krle

#304
U Rodiću imaju Winteru po bezobrazno visokoj ceni .Sa popustom su prošlog vikenda bile 5.400 din.

@Loganovac: Nisam još kupio gume, hronična nestašica novca.  Planiram da to uradim tokom naredne sedmice.

sphex

@Loganovac: ok, mislio sam da je prošao jedan deo testa, slažem se da zimska guma treba da odradi ono što letnja ne mere - a to je upravo da pruži dodatnu stabilnost i bezbednost vozila na putu, prvenstveno da se sačuva kontrola kretanja vozila. Meni na rampi garaže gde ima brat bratu preko 20% ili 12 stepeni pada ako je lakše, neće pomoći ni jedna zimska kad zagudi  :banghead: , no to su naravno nemogući uslovi. Ali da očekujem sneg do blatobrana, led ispod snega, bljuzgavicu, poledicu i sve slična manje više standardne gradske uslove po kojima mogu da se sa više sigurnosti krećem i završavam dnevne obaveze, to očekujem da pazarena zimska mi i omogući. Kapiram da i Tigar neće da me "zafrkne" u tim uslovima ako se odlučim za nju, a nisam još ;) Čekam pet do dvanajes'  Šalim se naravno, kao i ^Krle hronična je nestašica...

@jasho: kada si tek stavio gume pa si kočio u par navrata na gazeli i palio ti se ABS, da li misliš da ti se to ne bi desilo i sa letnjim, ako si naglo kočio?
we brake for nobody!

kiconix

Bem ti ADAC, pa ja winteru vozim sad ce 4. zima, bare po putu ne oseca, vlazan kolovoz takodje, jedino sto joj je zamerka, guli se na toploti samo tako (samo da podsetim M+S).
Za zimu je odlicna, doduse danas vec ima malo vise konkurencije u ceni, treba razmisliti i dobro odvagati.
PS, mante se ADAC-a i slicnih testova, ja se najvise uzdam u iskustvo.

petar313

Ja sam se danas izuo, da bi se moj auto obuo.

Kupio sam 4 gume  Tigar winter1 185/70 R14 po ceni 4529 din za komad.

Ukupno 4*4529 (gume) + 1280 (za montažu) = 19396 din.

Primetio sam da se sa ovim gumama lakše okreće volan.   :ces: Imao sam Barum 165/80 R14. (I još ih imam samo čekaju proleće.)


Na slici su moje prednje Barum i jedna nova Tigar (namenjena komšinici, jer sam i njoj uzeo 4 komada).




jasho

#308
Što se tiče kočenja, proklizavanja i ABS, znam samo da sam sa Mišelinkama vozio i kočio bez problema i po najvećim kolotrazima punim vode bez da se auto zanosio, e sad, na Gazeli kad sam naglo zakočio možda sam išao 40km na sat i proklizao je i zaneo se, malo mi je falilo da popunjavam evropski izveštaj. Tako da mi se sa te strane nisu baš dopale nove gume, ali zato kad sam silazio po snegu niz Oštrelj, gde je ispred mene bio kamion i jedan kombi koji su se vukli brzinom od 10 km/h, i da sam ih preticao bez problema po snegu i imao brzinu posle toga oko 60km-80 km u zavisnosti od krivina, a na ostatku puta sam išao i do 100 km na pravcima po snegu koji je padao, tu su već bile sasvim zadovoljavajuće  :respect:

Što se tiče Kemo-impexa, tople preporuke, vrlo korektni majstori, dobra usluga, veoma efikasni..

Inače sam otišao tamo sa namerom da pazarim 4 Fulde KM3, ali im je skočila cena preko 5600 din što je sa montažom izlazilo nešto više od 24000, što mi je ipak bilo malo previše, Sava S3 je oko 5200, tako da sam se odučio nakon 10 min neodlučnosti (prodavačica je već počela da se nervira :doh:) za Winter 1, pritom sam majstoru koji je montirao iste ispričao za to moje troumljenje, on je ne to rekao da nisam pogrešio da  je Tigar Winter 1 vrlo zahvalna guma, da je veoma tražena, i da mali podatak DOT je 3710, što bi trebalo da bude 37 nedelja 2010 ili u prevodu početak oktobra, a ja sam ih stavio u subotu 09.10. što znači Tazzzeee roba :lux:


Daniel

#310
boze dve gume daju   :cekicem:
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

sphex

^ nemoj tako, vidiš da se poštuje zakon  :)

hvala jasho na iscrpnom pisaniju
we brake for nobody!

Zoran

 Jasho jeli Oštrelj između Drvara i Bos. Petrovca? Na tim relacijama sam često. Pozdrav iz Bosne.

                                                                                                                      Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

krle

Jeste, vozio sam i ja tim putevima.

Zoran

Baš mi je drago možda se nađemo negdje na kavi.

                                                           Zoran
Sam svoj gazda - vazda.