Odtamnjivanje štopaljki

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Citat: Keka poslato 21.08.2012. - 15:44
Moje zatamnjene stopaljke (radio profesionalac) su posle nekoliko godina pocele da se ljuste i sad odvratno izgledaju.
Cena popravljanja ovog cirkusa je 20 evra i 3-4 sata posla. Popravljanje podrazumeva smirglanje i poliranje, tj. vracanje u fabricko stanje, a ne ponovno zatamnjivanje.

Nadjoh slucajno ovo u jednoj prodavnici. Kupio sam u nameri da popravim (skinem) bedne ostatke zatamnjivanja stopaljki, koji su posle nekoliko godina izgledali ovako-boja matirana, mestimicno oljustena:





Uputstvo na spreju je jednostavno: promuckas, naspricas, uzmes krpu koja ne ostavlja dlacice i trljanjem kruznim pokretima skidas boju.

OK.

Ali, to jednostavno ne funkcionise. Boja se ne skida. Dobro je da ne ostecuje plastiku, ali boja ni da mrdne.

Posto sam resio da zavrsim agoniju sa stopaljkama, uz mnogo proklinjanja dana kad sam ih uopste zatamnio, poceo sam skalpelom polako da skidam boju. Onda sam video da boja naprskana gorepomenutim sprejom lakse silazi nego ona koja nije naprskana.

OK, gulimo.

Medjutim, mestimicno se oguli i plastika stopaljki.

Posle tri sata guljenja, na busilicu sam postavio nastavak za poliranje i Sonax pastom za metalik farbu ispolirao plastiku.

Rezultat je ovde:



Nije savrseno, nije kao novo, ali je bolje nego sto je bilo.

Suma sumarum-oko 4 sata izgubljenog vremena, 460 dinara i nesto zivaca. Stopaljke su verovatno vise upropascene zatamnjivanjem, stajanjem i skidanjem zatamnjenja nego sto bi bile da su samo stajale na kolima.

Naravoucenije: nikad vise.  :nono:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


maestral5747

Kad sam ja bio u dvadesetima zatamnjivanje se radilo crnim autolakom u sprayu, ali s unutrašnje strane štop lampi.
Nova vremena, nove metode...

Loganovac

Citat: Keka poslato 14.12.2012. - 21:20
... Sonax pastom za metalik farbu ispolirao plastiku.

Nismo ni sumnjali da je Sonax!  :Smiley:

Jel sad jasno zašto onaj Motipov sprej nije funkcionisao?  :hihi: :hihi: :hihi:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


DrJekyll

Imaš i za 1000 din poliranje za oba fara/štopaljke, ja sam nailazio na akcije. Ja se ne kajem, zarad izgleda ću se možda cimati ili neću u daljoj budućnosti...uvek biram izgled, a ako dođe vreme za skidanje...platiću pa jbg.
Suma sumarum, te pare su se isplatile do sada time što je auto bio lepši....
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...