All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

#660
Koliko pamtim, Adaptu nisu menjali godinama, samo je smer sara na sirim drugaciji, a i negde sam procitao da se leti mnogo trose....Koliko vidim taman ce mi zatrebati nove gume sledece god. kad obnove lagere...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Andrix

Svratio danas kod lokalnog prodavca guma....poznata firma i za moju dimenziju i kola preporucuju Savu ili Kleber, Savu sam odmah odbacio a za kleber imam visoko misljenje-po pisanju drugih. Bila tamo i Miselinka, rakao bih na pipanje tvrdja od ostalih allseason, ali skupa. Imali i mislim Riken, sara kao kod Tigrove allseason, - ne preporucuju jer je jeftina, skoro izasla pa i nema nekih iskustava, ali niko nije reklamirao. Fulda multikontrol od Klebera jeftinija 200 din, ali mi nesto sare po sredini mnogo sitne...Tu cu i da prelomim izmedju dve poslednje, ako ne padnu pare sa neba pa bude Crossslimate.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

joca29

Uzeh u ponedeljak KLEBER 185/65 R15 QUADRAXER 2 88H.

Dot 0120!  Toliko o proizvodnji iz 2020-te.

Gume platio malo više, ali uštedeo sam na zameni preko kupona (1160 din.)

Videćemo kako će da služe. Michelinke letnje (2013. i 2016. god.) idu na prodaju.

Loganovac

Pa jesu iz 2020, prva nedelja posle novogodišnjih praznika, radnici pijani, mrzovoljni...  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Tibor021

#664
Citat: joca29 poslato 10.10.2020. - 18:48
Uzeh u ponedeljak KLEBER 185/65 R15 QUADRAXER 2 88H.

Dot 0120!  Toliko o proizvodnji iz 2020-te.

Uzeo iste pre dve nedelje. Kod jedinog prodavca/vulkanizera u Novom Sadu koga sam našao da ih ima u ponudi.
Ako je za utehu  i ove kod mene su DOT 0120. Očigledno zalihe od pre pandemije.
Cena za koji dinar manja od donjeg limita da se po kreditnoj kartici podeli u 12 rata, tako da će otplata biti narednih 6 meseci.

Imale "vatreno krštenje" po ovoj kiši - zadovoljan.


Andrix

Da li je neko terao ove all sezonke off road? Zanima me ponasanje po travi, blatu, kamenu, posto planiram da malo skrenem sa puta u nove avanture , naravno koliko to auto dozvoljava. Pisao sam da sam na mnogim terencima i suv, vidjao allseasson gume, verovatno zbog ustede u sezonskim zamenama, a i imaju krupnu saru koja je bolja za offroad? I da li bi bas zbog toga bilo bolje uzeti xl varijantu, zbog cvrstoce, da bih moga da  smanjujem pritisak van puta zbog gripa ?
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

ajgor bejzik

Citat: Andrix poslato 25.10.2020. - 22:21
Da li je neko terao ove all sezonke off road? Zanima me ponasanje po travi, blatu, kamenu, posto planiram da malo skrenem sa puta u nove avanture , naravno koliko to auto dozvoljava.
Imam ja na Dasteru, Continental all season. Daster je 4x2, prešao sam sa njima skoro 70.000 km :Smiley:
Za blato i mokru travu su pomozi bože. Za sneg su bile ok prve dve sezone. U trećoj je već bilo teže, dok sam se u 4 sezoni "zaglavljivao" na plitkom snegu, tj. i po ravnom snegu nije hteo da se pokrene. Da napomenem da sam na 45.000 km zamenio pozicije i zadnje prebacio napred.
Što se tiče kamenitog dela...Daster sve može, pa tako i guma. Sad kada treba da kupim nove, znam da je najisplativije uzeti opet all season, ali mislim da je bolje leti cepati letnje,a zimi zimske ukoliko niste iz ravnice. E sad, za nas iz Vojvodine, ne znam koliko je bitno da imamo zimske, kada niti ima snega niti uzbrdice.
Ljuti se Francuz, a Švaba se buni, jer vozila za gangstere - prave Rumuni!

slavko_bgd

Važno je ne voziti na letnjim gumama kada je mokar kolovoz i /ili temperatura ispod 10C. Ono što je opasno za nas "ravničare" je poledica i led. Sneg nam je još i najmanji problem...

Goran25

Andrix, iskustvo kao Ajgor na Dusteru, trenutno sam prešao 50ak hiljada.

Van puta da, ali ako je suvo. Kaldrme, traktorske brazde guta. Vožnju u zimskim uslovima van puta ne bih preporučio, o snegu da ne govorim.


Loganovac

Citat: slavko_bgd poslato 29.10.2020. - 08:55
Ono što je opasno za nas "ravničare" je poledica i led. Sneg nam je još i najmanji problem...

Nisi ti pre nekoliko godina putovao s nama na okupljanje u Kovačici - cela kolona na čelu sa Dusterom prati grtal'cu širom banatske ravnice. Gde prođe grtal'ca sneg očišćen u širini od 4m, levo i desno minimum po' metra snega svuda, ne razaznaje se put od livade, sve zavejano. Ne treba ti planina, vetar + suvi sneg su i u ravnicama dobitna kombinacija, prave se grdni nanosi, a što majstor razgrne to vetar za po' sata zatrpa - užas!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

slavko_bgd

U pravu si, ima i toga. Meni nije problem sneg, sneg rešim lancima. Poledica, ledena kiša i magla su mi 3 faktora od kojih se užasavam na putu.
Meni trenutno najviše odgovaraju allseason gume: relativno malo prelazim mesečno i godišnje i praktično ne izlazim iz grada.
Najbolja kombinacija jesu set zimskih i letnjih, oba seta na felnama.

Andrix

Hvala na iskustvima, mada za iole ozbiljniju offroad voznju bitnije je 4x4, pa onda guma. Samo razmisljam da li da uzimam gume sa usmerenim sarama-riblja kost ili sa odvojenim kockastim blokovima...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Za offroad šara "lego kockice".

"Riblja kost" je za odvođenje velike količine vode između pneumatika i podloge. Idealna za kišu i veće putne brzine u tim uslovima. 

Loganovac

Ni 4X4 te ne spasava kad naiđeš na poledicu ili upadneš u blato samo sa jedne strane auta, tu bez blokade diferencijala nema pomoći.

@slavko_bdg: + lanci svakako. Ali, za nas koji prelazimo do 10.000km godišnje to je ubedljivo najskuplja kombinacija + žal da menjaš istrulele a nepotrošene gume posle nekolikih godina. All season voziš dok ti valjaju, neka je pola vremenski u odnosu na letnje + zimske, pa kupiš nove i opet voziš friške. Naravno, na ledu ti ni najbolja zimska guma ništa ne vredi nego treba da joj navlačiš kojekakve čarape i slično, a što se ozbiljnog snega tiče, kad već staviš lance svejedno ti je da li je guma zimska ili letnja. Najveći benefit skuplje varijante je upravo u svim onim "između" situacijama. Na kraju, utvrdili smo da čak i najbolje gume, bilo zimske, letnje ili univerzalne, veoma brzo gube one performanse koje su merene na kojekakvim testovima, dakle još jedan plus za univerzalke zbog češćih zamena za iste pare.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

slavko_bgd

#674
Potpisujem  :dobro:

Znamo mi odlično šta valja ali odlično znamo i šta nam ne treba.  :ziveli: