Održavanje u sopstvenoj režiji

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

 :offtopic: Ovde pričamo o zameni zupčastog kaiša. Dede da ga vidim onda...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dsit


Loganovac

Ma vidim ja njega, al čik ga zameni u toku rada motora...  :laugh:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dsit

Ma u treptaju oka novi je na mestu  :)

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dsit

Salu na stranu, kad je doslo vreme za zamenu kupio sam u prodavnici kais i oterao u ovl.servis da ga zamene. Tamo sam platio uslugu po sasvim korektnoj ceni. Nisam hteo da dajem nekom ko je radio na stojadinu i misli da zna i ovde da zameni a jos manje da sam eksperimentisem. A jednom prilikom sam gledao kako lik menja na fiatu bravo. Postavio je radilicu u odr.polozaj, otvorio poklopac-ventil deklu i nekim "kalupom" oblika brega fiksirao bregastu. Onda skinuo kajis montirao novi i obrnutim postupkom ponovio proces.

FAN 5

ovo je za ozbiljne ljude koji zele da znaju, dokumentacija je verodostojna , na sl 1 vidi se zupcasti , natezaci,vodena pumpa i remenica radilica,kao i blokeri za 1.5dci, na slici 2 su blokeri,veci je za radilicu  a manji za bregastu, na samom kaisu imate crtice ( kalibratore ) takodje na svim remenicama imate kalibratore za postavljanje u fazu, to nije problem ,jedini problem je kada skidate remenicu zbog sili okretanja slomice blokadu ( bloker veci sl 2) tako da zavisi od motora da li dozvoljava da se dodatno blokira na zamajcu ili ima kajlicu na remenici radilice, inace pre toga naravno morate uvrnuti i nasloniti kolenastu radilicu na bloker 2 ,a u isto vreme treba na bregastoj ubosti bloker manji,prilikom natezanja kaisa po pravilu bi trebala da se meri nategnutost pomocu uredjaju, ali dovoljno je da na natezacu za kais namestite da kazaljka 1 malo prodje kazaljku 2  na slici je to pretegnut kais

Drinski67

Evo dobrog poredjnja odrzavanja razlicitih motora u rumuniji i servisnih intervala.

Koga je raspolozen da gleda materijale na rumunskom neka sledi adresu: http://daciaclub.tehnoplus.net/daciaclub/Logan/

Adresa moga priloga je konkretno: http://daciaclub.tehnoplus.net/daciaclub/Logan/Diverse/Comparatie%20consum%20motorizari%20Logan.pdf



Logan 1.5DCI, Laureat pack New Edition od 2006
Opel Kadet 1.6D 86' godiste do 2006

Zoran

Može li neko napisati par rečenica o zamjeni zupčastog na Sanderu 1.4 (K7J). Samo zupčenje bih skontao ali me interesuje kako pravilno zategnuti zupčasti kaiš.

                                                                                                                                                                      Zoran
Sam svoj gazda - vazda.

Dexterslab

Ljudi treba mi pomoc, ajde molim vas da mi neko kaze samo gde mogu za najmanje, ali ubedljivo najmanje pare da zamenim zupcasti kajs.Ne treba mi ovlasceni, nego bilo koji majstor, samo da je za Renoa.
Zivot se ne meri momentima kada udahnemo, nego momentima koji nam oduzimaju dah! :)

Veterinar

Ne znam da li ti je neko odgovorio na pitanje privatnom postom. Ako te iduci put bude zanimalo, poslacu ti broj.

Elem, dosao je red na mali servis na 130.000 km. Kupio ulje u prodavnici "nesto"-Rasuo, Enjub. 4 l za 2200 dinara. U TTD-u filter vazduha i ulja = 1000 dinara. Ukupno za servis 3200 dinara.

Poceli radovi. Jednom se desilo da smo majstor, Kiconix, a pomalo i ja, pokusavali da skinemo filter ulja na mom autu i isto uspeli nakon pola sata. Danas nije islo. Nikako. Kod dci motora nema sanse da se pridje lancem, zbog blizine alternatora. 40 minuta smo se otimali nas trojica. Dvojica od nas trojice prave brodove. Ako oni ne mogu da skinu, onda... Nakon malo mudrovanja, smisljen je patent. Skinut je nastavak sa boce CO2. Izmedju njega i filtera stavljeni su parcici unutranje gume i sve je "radilo". To je izgledalo ovako.

kiconix

Od tebe ovde vajde nije imalo, od onog sto drzi filter se i ocekivalo. Pozdrav za majstora :aplause:

Veterinar

#192
Sve znas.
Nije tu bio kraj. Skinut pleh, kad - cep kartera okrugao, cetvrtasto ulegnut. O'ma pravljen kljuc. To je izgledalo ovako...

mladja73

Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Keka

Da mi je znati kako tek popravlja zivotinje  :Smiley:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!