Cudno tocenje gasa

prethodna tema - sledeća tema

markonikolic83

Juce na pumpi,stanem da natocim gas.Crveno se upalilo pre 50 km.Kazem-pun.Decko stavi da toci i ode da toci drugi auto(svi tako rade).Pri kraju cuje se multiventil,primi gasa jos jedno 2 l i stade.
U tom trenutku,iskoci pistolj za tocenje,ne skroz,samo malo.Poce plin da sisti kao lud,mlaz preko metar-metar i po.Ja brzo za pistolj,plin me izgore,ja lupi pecurku i stade plin.
Asfalt cvrci,ruka me boli,ali nije isteklo oko 3 l.Sve se odigralo za 20-ak sekundi.Decko dotrca,izvinjava se,ja utrcim da operem ruku,ladna kao led.Poce da me pece koza.Umivam se vrucom vodom,malo mi lakse.Kad,poce noga da mi zebe.Ja pogledam,patika kao da sam je umocio u tecni azot-bela skroz i pusi se kao blesava.Brzo je izujem....
U svakom slucaju,sve se dobro zavrsilo.
Zakljucag:Smrzla mi se noga i izgorela malo ruka,na srecu sam imao pavlovicevu pa sam sanirao odmah.


Vihor

Pre neki dan se ja tako vracam sa posla i prolazim sa kolegom pored jedne benz pumpe koja ima i plin u ponudi, pretacu iz cisterne u rezervoar, kad je to puklo, kad je pocelo da sisti iz cisterne, napravi se oblak, biju pete po dupe, ne bole me ni noge ni ledja! Sutradan, kad sam pogledao dali je benz pumpa jos tu,  svratim i pitam onog decka koji tamo radi, reko, sta bi to sinoc?, ma nista, izleteo dihtung.  Idi bre covece! :fiju:   :hm:   :hammer: kad se tako nesto desi, begaj, eto vidis, opekotine, jeb.... ti i plin i 1000 din ustede!
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Keka

Citatjeb.... ti i plin i 1000 din ustede!

Nije poenta u ustedi, nego je poenta u nepravilnom postupanju sa aparatima. Isto to moze da se desi i sa benzinom i dizelom.

Donekle je i vlasnik vozila kriv, zato sto je silovao i gurao u bocu maksimum koji moze da stane:
CitatPri kraju cuje se multiventil,primi gasa jos jedno 2 l i stade.
Ako pumpadzija nije dobro postavio pistolj, ili je pistolj pohaban, pritisak sa pumpe (posto je put ka boci zavoren) moze da istera pistolj iz lezista. Diskutabilno je u kakvom stanju je njihov aparat koji je nastavio da toci iako je tocio u spoljnu sredinu (trebalo bi da ima zastitu od ovoga).

Ne govore ljudi dzabe da treba da se sipa dok ne pocne da tandrce. To znaci dok ne pocne da tandrce, a ne znaci dok ne prestane protok.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


kiconix

Secam se ja nekih autobusa koji su izgoreli, sta sad to treba da znaci, da busevi idu na tng, ma dajte :fiju:
Ili da u bus vise nikad ne treba uci.

markonikolic83

Nikad ne sipam preko granice multiventila,on malo zatandrce i stane tocenje.Najvise stane 1-2 litara.Stane tocenje,dodje pumpadzija skine pistolj i to je to.Sad nije stigao ni da pogleda,mada se dvoumio da li da bezi.Najverovatnije im je pohaban pistolj,pa je doslo do delimicnog iskakanja.Ovo sto sam napisao je dobro,jer ce mnogi da se uplase tng-a pa nece da ugradjuju i bice plin jeftin. :baeh:
Salim se,imao sam nezgodnijih iskustava i sa benzinom,on je mnogo gori od gasa.

ppejic

@Keka

ja sam mislio da multiventil treba da prekine punjenje....do situacije kada mi u bocu od 43L stalo 40L, a multiventil tandrce li tandrce....

Posle su mi kolege forumasi objsnili da multiventil tandrkanjem upozorava, a mora se prekinuti cim se oglasi.

Peja

david

Ja sam vozio na gas 4 godine i nikad mi se to nije desilo, posto je ventil otisao uglavnom cim pocne buka ja bih rekao da prekidaju, jednom mi se desilo da su mi na OMV nasuli punu bocu jer nisam bio tu i to 54.90L u bocu od 55L...

dsit

Kod mene kad prekinem sipanje cim pocne tandrkanje uvek mi na pokazivacu nivoa sijaju samo 3 od postojece 4 lampice...

kiconix

Vec smo pisali da lampice pali plovak u odredjenom polozaju.
Nema veze sa cudnim tocenjem gasa.

slavko_bgd

Kada je počela ugradnja gasa u automobile, koristile su se 2 zaštitne mere. Prva je bila "boca u boci", znači ceo rezervoar i multiventil su bili u metalnom kućištu koje je imalo ventilacione otvore na donjoj strani. To je bila zaštita od neželjenog curenja.
Jedina zaštita od prekomernog pritiska  je bila limitacija punjenja na 80%, da bi gas u rezervoaru imao prostor za ekspanziju a time se smanjivalo opterećenje na zidove rezervoara.Zakonski, ta limitacija je obavezna i dan-danas iako ona nema svrhu jer odavno postoje multiventili sa ventilom natpritiska (25 ili 27 bar).
Dakle,mnogo je važnije da funkcioniše ventil natpritiska nego limitacija punjenja.

Tandrkanje plovka (MV) i njegova preciznost zavisi od:
-dimenzije MV:što je veći prečnik/visina boce plovak je tačniji.Najproblematičniji su MV kod Sandera zbog najmanjeg kraka poluge plovka;
-ugla MV: ako je ugao veći od propisanog smanjuje se limitacija i obrnuto;
-pritiska punjenja i sastava gasa:manji pritisak od 12 bar obavezno izaziva tandrkanje plovka, jer se javlja tzv.rezonantno vibriranje zaustavnog ventila zbog nedovoljnog pritiska na pištolju koji treba da savlada kontra-oprugu.
Kratkotrajno tandrkanje i postepeno zaustavljanje punjenja je u principu poželjno, baš zato da bi se izbeglo izletanje pištolja i oštećenje instalacije na vozilu.

A to da mi naspu više plina nego što mi je zapremina boce najviše obožavam jer nikada do sada nisam platio tako sipan gas.Ali to je već druga tema....

Loganovac

 :hall: Svaka čast na objašnjenju.
Jedino me zanima zbog čega nikad nisi platio više gasa od zapremine boce: zbog toga što si ih ubedio da im merač laže ili zbog toga što nikad nisi ni dozvolio da ti toliko sipaju?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

slavko_bgd

Nisam hteo da platim.
Fora je što na većini pumpi ako ne platiš-aparat se blokira i niko više ne može da sipa dok kasa ne naplati.
Zamisli kad se iza tebe nagomilaju vozila a ti tvrdiš da su te pokrali i nećeš da se pomeriš dok ti ne isprazne bocu...
Nikada nije bilo nasilja ili vređanja ni sa moje ni sa njihove strane.
Uostalom, argumenti su u moju korist (36 litara ne može da stane u atestiranih 33l) i imao sam osećaj svaki put da su bili mnogo srećni kad odem...
Isto kao i ja!




david

  :Smiley:   :Smiley:   :Smiley:  :Smiley:   :hihi:  :hihi:  :hihi:

dsit

Meni letos u prijepolju na stalo 50l a imao sam jos sigurno par litara u boci...
boca je od 55l.... :ces:

dzaga

Meni su u bocu 80l sipali 82l, uz curenje gasa niz branik jer nisam bio prisutan (otišao sam na kasu) a radnik je sipao benzin u drugi auto i čekao je da automat sam prekine točenje. Tako sam mu ja rekao ne očekujući da plin može da curi a da automat ne prekine tčenje.