Da li ste probali "EuroMol Gas 90+"?

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

#15
Dakle ovako:

rezervoari TNG-a na pumpama koje toče autogas po pravilu su ukopani u zemlju. Kolika je tamo temperatura? Recimo da je zimi 0-5 a leti oko 15 stepeni. Pogledaj kako izgleda zavisnost pritiska propana i butana od temperature pa pitaj te poznavaoce otkud 11 bara kad bi za čist propan na tom pritisku trebalo da bude više od 30 stepeni u rezervoaru, ali je i na toj temperaturi pritisak butana tek oko 2 bara, a sa odnosom 60:40 u korist butana - nagradno pitanje: koliki je tada pritisak smeše? :-)1



Znači, s obzirom da čak i na nadzemnim rezervoarima propan-butana kod mene u firmi (koji se celo leto čvare na Suncu) pritisak nikada nije dostigao ni 10 bara (čak ni na 40 stepeni spoljne temperature), ispada da pritisak koji vidimo na manometru pravi pumpa, a tada on nema zašto da zavisi od odnosa propana i butana u smeši već samo od karakteristika same pumpe. Da dodam, pumpa na kojoj ja sipam gas na manometru pokazuje 6-7 bara...

Da zaključim: pritisak u sudu previše zavisi od temperature da bi samo na osnovu njega moglo da se sudi o "kvalitetu" gasa (verovatno se misli na odnos propana i butana  u smeši).


P.S. Juče sam naleteo na praznu pumpu, nema nigde nikoga, pumperi gledaju TV. Pogledam pritisak na manometru pumpe - između 2 i 3 bara (baš kao što treba). Čovek izađe, prikači mi auto i poče da puni. Manometar ode na 7 bara (normalno)! Znači, bio sam u pravu, ne možete da sudite o "kvalitetu" gasa gledajući u manometar za vreme punjenja!!!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.