Čemu služi ovaj plinski deo?

prethodna tema - sledeća tema

mladja04

Dobro veče/jutro/dan.
Skoro sam menjao isparivač jer otišle membrane na rvom , ispuštao preko sigurnosnog creva.
Posle nekoliko dana osetim ponovo gas, otvorim haubu, kad ono crevo metalno koje vodi od uredjaja sa slike pa ka isparivaču celo belo, gotovo zaledjeno, uhvatilo inje. I to zato što kroz to crevo prolazi gas i negde ispušpta, a pronašao sam da ispušta pored šelne filtera gasa. Malo mrdnem i prestade šištanje, ujutru nigde onog leda. Posl emalo vožnje, verovatno od truskanja, opet se oseti gas i uveče opet zaledilo temalno crevo koje vodi od uredjaja sa slike ka isparivaču.

Mojeje pitanje čemu služi uređaj sa slike?
I da li kada se kola isključe i nema kontakta, uredjaji plinski trebaju automatski da prekinu svaki dotok prina u sistem, da se ovo npr. ne dešava da gas prodje kroz ovaj deo i kroz isparivači da se šalje dalje ka filteru, ili gde već 8od filtera ka isparivaču)...

Hvala i pozdrav, Mladen

Loganovac

Na slici je elektro ventil. Dok je bez napona mora da zaustavi svaki protok gasa. Odmah zatvori ručni ventil na boci, prebaci na benzin i  idi da ti srede to curenje i provere ventil, nije za zezanje bilo kakvo nekontrolisano isticanje gasa. Na boci bi trebalo da postoji još jedan elektro ventil, ako je curilo (ledilo) noću onda ni on nije ispravan, ili ne postoji...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mladja04

Hvala puno na odgovoru. Ovo mi se desilo još jednom pre godinu dana, isti ventil, isto negde puštalo, pritegao sam neke šelne i nije više cureelo, ali je dakle ovaj ventil ostao neispravan. Nema nigde na boci, nisam primetio na onoj "budži" kod izlaza iz boce, gde je onaj ceo mehanizam, da ima neki posebni ventil.
Pobacali delove pa nemaju u servisu gde sam bio samo klip koji ide u ventil kako bi ga repaprirali, a rekoše mi da je nov ventilk oko 2600, skoro nekom poručili.
Ja nadojh na netu, da li je ovo taj uredjaj:
http://www.autodelovi-gasoprema.com/auto-gas-oprema-prodaja/reduktor-isparivac-gas-ventil-injektor?product_id=112
Sličan je i moj, neku malu razliku možda ima.

Hvala.

Vladan P

To je taj ventil.
Obavezno poslušaj Loganovca i nemoj voziti na plin.
Na toj ''budži'' mora postojati ventil koji se ručno zatvara
Zajedno smo skupa !

slavko_bgd

Na toj "budži" koja se zove zaustavni elektroventil nikada nije bio niti ima ventil za ručno zatvaranje. Ventil za ručno zatvaranje izlaza tečne faze iz rezervoara obavezan je i postoji na multiventilskoj grupi odnosno armaturi rezervoara. Od 02/2013 godine u Srbiji svaki novougrađeni ili ranije ugrađen pa zamenjen rezervoar za tng mora posedovati multiventilsku grupu ( armaturu) rezervoara i sa električno upravljanim zaustavnim ventilom (prema regulativi 67R01).