Sijalice H4 i ostale - ???

prethodna tema - sledeća tema

Lazar@

Evo se napokon nakanih da vratim nazad u branik maglenke posto sam sociva stavio.

Svijetli odlicno!Direkt na put dolje...Zuckasto bijeli cut-off, cucao sam udaljen 100m od auta, ne bije u oci, tako da nece smetat nikome(mada nisam od onih sto voze kroz grad s maglenkama svakako)

Evo jedan video kratko:

https://streamable.com/36vbd5



saša61beograd

Zamenio sam sijalice u farovima posle 3,5 godine (nekad,kad sam više vozio radio sam to na 2 godine).Umesto standardnog Philipsa,ovog puta sam stavio Osram H4 night breaker silver.Kad sam zamenio jednu,upalio sam farove da uporedim i nikakvu razliku ne vidim,na dnevnom svetlu.Da li ima vidljive razlike u odnosu na standardne,to ću videti kad mi se jednom ukaže zadovoljstvo noćne vožnje van grada.
Platio sam ih (par) 1290 dinara u Kit komercu,a inače ih ima i za 1600-1800 dinara kod alavih i bezobraznih prodavaca.
 

Keka

Osram je promenio nomenklaturu, sad su sve "pojacane" sijalice NB ali su ih krstili Silver, Laser, 200 i LED (prve LED H4 koje imaju homologaciju).
Obicne su Original line i sa produzenim trajanjem Ultralife.

Osim bezobrazne razlike u trajanju u odnosu na klasicne sijalice na papiru nema neke velike razlike u svetlosnom toku.

Trajanje u satima (H4 vlakno 2/1) B3:

Original line / Ultra life / NB Silver / NB Laser / NB 200 / NB LED

250/400  300/2000   250/400   80/200   80/200   1500

Cena sijalice (Lav auto H4 1 komad dinara)

260 / 420 / 650 / 1290 / nema / nema

Imao sam Osram Silverstar i Tungsram takodje neke pojacane, nisam primetio uzivo razliku, jedino u novcaniku.

Jedina razlika koju jesam primetio to su Ultralife, te sijalice jednostavno odbijaju da crknu (H4 u Loganu prodat sa njima i P21 dnevno svetlo na kartingu 6 godina i preko 100.000km).

I dalje je Ultralife best buy za vozila koja nemaju DRL.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


saša61beograd

Nisam ni očekivao nešto specijalno,eto potrošio sam nekoliko stotina dinara više i zadovoljio radoznalost.Možda u laboratoriji one daju nešto više lm i K,u praksi su to samo dobre,nove sijalice i ništa više (ni manje).
Imao sam jedno vreme Philipsove Ultra/Long/Eco life H4.Bile su malo skuplje od običnih.Svetlo je sa njima ipak bilo slabije,a duži rok trajanja nisam iskoristio jer sam ih zamenio novim,standardnim.
Ove Lohg life sijalice imaju smisla kod automobila kod kojih je zamena komplikovana,ili koji iz nekih razloga brzo troše sijalice.Cena dužeg trajanja je primetno slabije svetlo.

Loganovac

Znaš kako sijalice mogu da traju do veka? Vežeš dve u seriju, obe dobiju po pola napona i imaju svaka po četvrtinu snage pa mogu tako večno da čkilje.
Rezime: j*beš long life kad čkilji.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

silent

Osram Ultralife је заиста одлична сијалица, невероватно дуготрајна, по нормалној цени и уопште не "чкиљи", већ заиста лепо и јасно сија, можда је и до тога што Сандеро стварно има добре фарове.

Ово је моје, субјективно мишљење :)

Raja

#771
Danas došla na red zamena sijalice za dnevno svetlo na sanderu 2. Odgovarajuća sijalica nosi oznaku
12v/21/5w i to je ubodna sijalica koja se samo izvuče iz "grla" a nova se ubode u ležište. Znači, nema
odvijanja ili potiskivanja pa zakretanja kao kod "bajonet grla". Prilično je pristupačno i lako se
izvrši zamena.
E da, umalo da zaboravim, sijalička ima dve žarne spirale, što je važno kod kupovine nove sijalice da
vam ne bi uvalili onu sa jednom spiralom.

Loganovac

Jasno je iz oznake da ima dve "spirale", jednu od 5W i jednu od 21W. Samo mi nije jasno kako to može da ide u dnevno svetlo, jes' ti to menjao spreda ili, d'izvineš, otpozadi? Ne znam koji je motor u tom Sanderu, probao sam par varijanti na autohub-u i ništa...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Raja

Loganovac, nisu svi elektroinžinjeti kao ti pa da iz oznake na sijalički ukapiraju da je sa dve spirale. Morao sam da pojednostavim jer ima ljudi raznih profesija na Forumu a znam za neke koji su držali i sex shop.
A sad ozbiljno, idemo redom:
U pitanju je sandero 1,2 16v iz 2013. Sijalica dnevnog svetla koja se koristi ima dve spirale, jedna "gori samostalno"
dok se ne upale srednja (kratka) svetla a druga se pali kada se uključe srednja (kratka) svetla. Tada se,
pretpostavljam, jedna od te dve spirale gasi (pretpostavljam jača od 21w) a pali se ova manja od 5w kako
ne bi dolazilo do efekta rupe u faru.
A pošto se zamena vrši prilično lako, logično je da se ne menja zguza, d'izvineš.  :Smiley:

Keka

#774
Spreda, ugurase zlikovci takvu specificnu sijalicu u ovaj far.



Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dekiv68

Citat: Raja poslato 30.03.2024. - 18:47Danas došla na red zamena sijalice za dnevno svetlo na sanderu 2. Odgovarajuća sijalica nosi oznaku
12v/21/5w i to je ubodna sijalica koja se samo izvuče iz "grla" a nova se ubode u ležište. Znači, nema
odvijanja ili potiskivanja pa zakretanja kao kod "bajonet grla". Prilično je pristupačno i lako se
izvrši zamena.
E da, umalo da zaboravim, sijalička ima dve žarne spirale, što je važno kod kupovine nove sijalice da
vam ne bi uvalili onu sa jednom spiralom.
Odlična informacija Raja. Upravo sam se pitao koja sijalica je za dnevna svetla i mislio sam da idem da pogledan na autu, jer od kad sam kupio auto 2016. godine i 94.000 km nisam menjao ni jednu sijalicu, a očekujem da će prvo otići one sa dnevnih svetala jer se najčešće koriste